SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet stacjonarny w Polsce: coraz większa przepływność, w MNI taniej niż w Orange (raport)

Operatorzy internetu stacjonarnego w Polsce oferują dostęp do sieci o coraz większej przepływności. Najczęściej obligują klientów indywidualnych do podpisania umów na 12 lub 24 miesiące, bez obciążania ich kosztami zakupu dodatkowych urządzeń. Oferty skierowane do klientów biznesowych są mniej rozbudowane, przewidują podobny okres zobowiązania oraz mniejszy wachlarz przepływności - wynika z raportu UKE.

Klienci biznesowi ponosili wyższy koszt za usługę dostępu do internetu, jednak często jest on związany z innym charakterem dostępu, w tym usługami dodanymi takimi jak pakiety bezpieczeństwa czy łącza symetryczne.

Analiza cen usług dostępu do internetu stacjonarnego w Polsce" została opracowana przez UKE na podstawie cenników operatorów telekomunikacyjnych pobranych z ich stron internetowych w okresie 31 stycznia - 3 luty 2014 r.

Przedstawione wartości określają średni miesięczny koszt dostępu do sieci, a zatem uwzględniają zarówno miesięczną opłatę abonamentową, jak i pozostałe opłaty (jeśli klient takie ponosi), składające się na miesięczny koszt korzystania z internetu. Uwzględnione zostały oferty internetu dla nowych abonentów, nie połączone z innymi usługami. W analizie uwzględniono oferty promocyjne. Co do zasady analizie poddano oferty 12- i 24-miesięczne. Uwzględniono operatorów oferujących dostęp do internetu zarówno na łączach swoich, jak i korzystających z łączy Orange (w obydwu przypadkach w kalkulacji została uwzględniona opłata z tytułu korzystania z łącza). Podane koszty, zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych, zawierają podatek VAT.

Do analizy kosztów dostępu do usługi jakie ponoszą klienci indywidualni wybrano operatorów, których udział w rynku pod względem liczby łączy stacjonarnych przekraczał 0,3% na koniec 2012 r. Zgodnie z tym wybrano następujących operatorów: Orange Polska, UPC Polska, Netia, Vectra, Multimedia Polska, Telefonia Dialog, Toya, Inea, T-Mobile Polska, MNI Centrum Usług, Sat-Film.

W przypadku klientów instytucjonalnych również wytypowano podmioty, których udział rynkowy przekraczał 0,3%, a założenia te spełniły następujące spółki: Orange Polska, Netia, UPC Polska, Telefonia Dialog, Multimedia Polska, Grupa Onet.pl, MNI Centrum Usług, Toya, Inea, Vectra.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Internet stacjonarny w Polsce: coraz większa przepływność, w MNI taniej niż w Orange (raport)

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
polpot
lol
odpowiedź
User
polpot
hurra
odpowiedź
User
qq
Orange najdroższy bo jest haracz opłaty za linie
odpowiedź