SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Internetowi piraci schwytani

Spektakularna ogólnopolska akcja wymierzona przeciwko piratom telewizyjnym działającym w internecie

25 i 26 października policja przy współpracy z operatorami platform Cyfra+ oraz Cyfrowy Polsat i pod auspicjami Stowarzyszenia Sygnał przeprowadziła spektakularną ogólnopolską akcję wymierzoną przeciwko piratom telewizyjnym działającym w internecie. Zatrzymano 11 osób, zabezpieczono sprzęt o wartości prawie 100 tys. zł. 

W akcji uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy Sekcji do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komisariatów Policji z 9 województw oraz Zespołu dw. z Przestępczością Komputerową i Intelektualną Komendy Głównej Policji. W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano 11 osób, które pracowały nad nielegalnym oprogramowaniem służącym do łamania zabezpieczeń, a także odkodowywania płatnych programów telewizyjnych. Przestępcy składali swoje oferty przez internet, ogłoszenia prasowe, serwisy aukcyjne itp. Zostaną im przedstawione zarzuty z art. 6 Ustawy o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym oraz z art. 118' Ustawy o prawie autorskim. W wyniku przeprowadzonej akcji zabezpieczono nielegalne oprogramowanie służące do programowania kart kodowych oraz zmian oprogramowania w tunerach satelitarnych. Policjanci wkroczyli do 16 lokali, w których ujawniono m.in. około 700 płyt CD z nielegalnym oprogramowaniem, 19 komputerów, 6 programatorów, 89 kart odkodowujących płatne programy platform satelitarnych. Łączna wartość zabezpieczonego mienia wynosi około 100 tysięcy złotych. Była to pierwsza tak zorganizowana akcja skierowana przeciwko sprawcom tego rodzaju przestępstw. Zatrzymanym grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

"Obchodzenie zabezpieczeń w celu nielegalnego odbioru sygnału telewizyjnego, w tym satelitarnego, to przestępstwo. Stowarzyszenie SYGNAŁ, zrzeszające nadawców i dystrybutorów telewizyjnych, wypowiedziało zdecydowaną wojnę piratom. To pierwsza tak duża akcja przeciwko piratom internetowym i na pewno nie ostatnia. Przestępcy internetowi, wbrew obiegowej opinii, nie mogą czuć się bezpieczni, bo nie są bezkarni." - powiedział Zbigniew Taraś, Prezes Stowarzyszenia SYGNAŁ. 

Piractwo telewizyjne w przypadku platform cyfrowych polega przede wszystkim na nielegalnym odbiorze usług programowych bez autoryzacji lub opłacania abonamentu, fałszowaniu i wprowadzaniu do obrotu nielegalnych dekoderów i filtrów, wyłudzaniu i dystrybucji oryginalnego sprzętu, fałszowaniu kart do dekoderów. Przeprowadzona właśnie akcja policyjna jest kolejnym sukcesem stowarzyszenia SYGNAŁ w walce z tego typu przestępstwami.

"Piractwo nie jest przejawem sprytu, lecz zwykłą kradzieżą. Walka z tym procederem zatacza w Polsce coraz szersze kręgi. Konkurencyjni nadawcy łączą siły w ramach coraz mocniejszej i skutecznej koalicji antypirackiej, przekonani o konieczności wspólnej walki o poszanowanie własności intelektualnej. Dzięki współpracy z policją, a także coraz lepszym środkom technicznym i możliwościom prawnym, osiągamy kolejne sukcesy." - powiedział Jacques Aymar de Roquefeuil, Dyrektor Zarządzający spółki CANAL+ CYFROWY, operatora platformy CYFRA+.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników pierwszej ogólnopolskiej akcji przeciw piratom. Dobre wyniki zawdzięczamy niezwykłej sprawności i bardzo dobrej koordynacji akcji policji na terenie całego kraju, a także ścisłej współpracy pomiędzy operatorami. Chciałbym podkreślić, że jesteśmy zdeterminowani, aby kontynuować takie akcje również w przyszłości. Abonenci platform cyfrowych, którzy regularnie płacą abonament i legalnie oglądają telewizję, mają prawo oczekiwać od nas stanowczych kroków w walce z piractwem telewizyjnym." - powiedział Dominik Libicki, Prezes platformy satelitarnej Cyfrowy Polsat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Internetowi piraci schwytani

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl