SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inwestorzy na GPW kupowali akcje lekceważąc sejmową burzę

Giełdowi inwestorzy nie przejęli się polityczną burzą w Sejmie i groźbą przyspieszonych wyborów parlamentarnych.

Po krótkiej korekcie na początku tygodnia, w środę wznowili masowe zakupy akcji. Największym powodzeniem cieszyły się akcje banków i spółek surowcowych.

WIG20 zwyżkował na zamknięciu o 1,9 proc. kończąc dzień na poziomie 2850,35 pkt. Nowy rekord wszech czasów ustanowił WIG kończąc dzień na poziomie 38 090,99 pkt. Rekordy pobiło 7 z 13 indeksów. MIDWIG uczunił to ósmy kolejny raz!

Obroty towarzyszące zwyżce blue chipów przekroczyły poziom 1 mld zł, zaś na całym rynku były wyższe o kolejne 280 mln zł. W stosunku do spadkowej poprzedniej sesji, w środę aktywność inwestorów kupujących akcje była wyższa o 13 proc., co jest kolejnym dowodem na korekcyjny charakter wtorkowego ruchu w dół.

Nie musi to jednak wcale oznaczać, że korektę mamy już za sobą. Istnieje uzasadniona obawa, że zbyt forsowne tempo marszu może się zakończyć zadyszką. Dłuższy odpoczynek po ubiegłotygodniowym biegu pod górkę byłby wskazany.

Inwestorzy jednak są niecierpliwi, na co może wskazywać obojętność z jaką potraktowali sejmową burzę wokół rozpatrywania projektu ustawy budżetowej na 2006 r. Można podejrzewać że rynek jest już tak rozgrzany, że inwestorzy puszczają mimo uszu wszelkie niepomyślne wiadomości, które mogłyby ewentualnie zagrozić trwałości trendu wzrostowego. To by wróżyło rychłe wejście rynku w stan euforii, która kończy hossę.

Żadna spółka z grona WIG20 nie straciła w środę na wartości. Nie podrożał tylko Orbis. Dużym wzięciem cieszyły się akcje banków, które w poprzednich dniach były schowane nieco w cieniu innych gigantów. Teraz zaczęły je gonić. PKO BP podrożało o 3 proc. do poziomu 31,3 zł, a Pekao SA zakończyło dzień 2,8-proc. zwyżką. Na zamknięciu za jeden walor płacono 184 zł.

Powody do zadowolenia mają akcjonariusze spółek surowcowych. KGHM podrożał o 2,1 proc. przy dużych obrotach 136 mln zł. Akcje miedziowego kombinatu zakończyły notowania na poziomie 67,7 zł, bliskim rekordowej wartości 69,2 zł z piątku. Mimo nieznacznego spadku notowań miedzi w Londynie, kruszec jest bardzo drogi, co będzie miało korzystny wpływ na wyniki przedsiębiorstwa.

Dużym wzięciem cieszyły się walory Telekomunikacji Polskiej, co ilustrują 135-mln obroty i 1,6-proc. zwyżka kursu do 24,9 zł. Marek Józefiak, szef spółki zapowiedział przedstawienie strategii na 2006 r. wraz z wynikami za IV kwartał, czyli 8 lutego.

Najwyższą wartość obrotów 238 mln zł zanotowano na akcjach PKN Orlen. Zachowały się one jednak sporo gorzej od rynku, bowiem zyskały tylko 0,4 proc. Nie zdołały więc zatrzeć negatywnego wrażenia jakie pozostawił głęboki wtorkowy zjazd o 1,8 zł do wartości 67,5 zł.

Na szerokim rynku kursy aż siedmiu spółek skoczyły o ponad 10 proc. Najwyższy zarobek 21,3 proc. osiągnęli inwestorzy Skotanu, niezwykle mocno „pompowanego” ostatnimi czasy. Drugi wynik dnia to ponad 16,7-proc. zwyżka kursu Hydrobudowy Śląsk. W wyniku zamiany akcji imiennych uprzywilejowanych na akcje zwykłe na okaziciela, wzrosły udziały w głosach na WZA dwóch funduszy inwestycyjnych ING – Stabilnego Wzrostu Emerytura Plus oraz Akcji 2. Udziały w kapitale akcyjnym nie uległy zmianie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Inwestorzy na GPW kupowali akcje lekceważąc sejmową burzę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl