SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Irak najniebezpieczniejszym krajem dla dziennikarzy

Według organizacji Dziennikarze Bez Granic w tym roku na świecie zginęło co najmniej 21 reporterów i pracowników mediów

Irak to najniebezpieczniejszy kraj dla dziennikarzy – wynika z danych Komitetu Ochrony Dziennikarzy (CPJ) w Nowym Jorku. Według organizacji Dziennikarze Bez Granic w tym roku na świecie zginęło co najmniej 21 reporterów i pracowników mediów.

Według danych CPJ, od początku ubiegłorocznej wojny z Saddamem Husajnem zginęło w Iraku 25 dziennikarzy. W kraju tym mnożą się zbrojne ataki na siły koalicyjne i cudzoziemców, zamachy bombowe i napady bandyckie, a od kilku tygodni cudzoziemcy są także porywani.

Na drugim miejscu listy jest Kuba, gdzie wskutek ubiegłorocznych wzmożonych represji władz wobec mediów i opozycji politycznej aż 29 dziennikarzy trafiło do więzienia i odsiaduje wyroki sięgające do 27 lat.

Naoczny świadek potwierdza: w Iraku zginął polski dziennikarz (7 maja 2004)

Trzecie jest Zimbabwe, gdzie władze zamknęły ostatni niezależny dziennik. Sąd Najwyższy Zimbabwe utrzymał w mocy ustawę, która nakazuje dziennikarzom i mediom uzyskiwać licencje i uznaje za przestępstwo podejmowanie pracy dziennikarskiej bez aprobaty rządu.

Na liście 10 najniebezpieczniejszych miejsc jest także Turkmenistan, Bangladesz, Chiny, Erytrea, Haiti, Strefa Gazy i Zachodni Brzeg Jordanu oraz Rosja. Według organizacji Dziennikarze Bez Granic w więzieniach znalazło się ponad 130 dziennikarzy, głównie w krajach gdzie wolność prasy jest represjonowana: na Kubie, w Iranie, Chinach, czy Birmie.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Irak najniebezpieczniejszym krajem dla dziennikarzy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl