SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Iran ogranicza dostęp do internetu

Irański dostawca usług internetowych zredukował prędkość internetu przeznaczonego dla prywatnych domów i kafejek internetowych.

Związane jest to z nałożonymi przez rząd irański ograniczeniami limitu transferu. Przeciwnicy tej decyzji mówią, że jest to krok w kierunku ograniczenia Irańczykom dostępu do mediów, szczególnie zachodnich.

Irańska agencja prasowa podała, że w oświadczeniu wydanym w zeszłym tygodniu Ministerstwo Telekomunikacji zakazało irańskim operatorom świadczenia usług internetowych z prędkością większą niż 128 KB/s. Ministerstwo nie podało powodów swojej decyzji.

W tej chwili standardową prędkością dostępu do internetu na świecie jest 512 KB/s. Z powodu ograniczeń Irańczycy będą mieć znacznie wolniejszy dostęp do stron internetowych i danych z całego świata, na czym zapewne najbardziej stracą osoby korzystające z zachodnich serwisów informacyjnych. Ograniczenia, jak twierdzą komentatorzy mogą uderzyć też w biznes. Krytycy restrykcji mówią, że utrudnią one bardzo pracę studentów i researcherów. Jednak zgadza się to, z polityką ucisku mediów stosowaną przez rząd prezydenta Mahmouda Ahmadinejada, przeciwnego „zachodowi”.

“Kolejny raz, jedno z najważniejszych narzędzi dostarczających ludziom informacji jest zagrożone czerwony światłem rządowych restrykcji” napisał opozycyjny, reformatorski dziennik Etemad Melli w artykule o wprowadzonym limicie. Władze zamknęły już wiodący proreformatorski magazyn i wytoczyły procesy wszystkim tym, którzy nie zlikwidowali zgodnie z zarządzenie anten satelitarnych. Zdaniem obserwatorów wzrasta ucisk wobec opozycyjnych dziennikarzy, wykładowców i studentów.

Rząd zaprzeczył oskarżeniom, że spowolnienie spowoduje kryzys. Inżynier z firmy dostarczającej internet, który nie chce ujawniać swojego nazwiska stwierdził, że jego firma zredukowała w tym tygodniu prędkość internetu dostarczanego wyłącznie gospodarstwom domowym i kafejkom internetowym, a prędkości internetu dla biznesu pozostają bez zmian. Ponadto Ministerstwo Telekomunikacji twierdzi, że spowolnienie jest tymczasowe, aż do wprowadzenia nowych regulacji w dostawach ADSL (szerokopasmowego, szybkiego internetu). Nie wiadomo zatem, czy zmiany mają charakter stały czy tymczasowy. Firmy dostarczające internet nie chcą jednak mieć kłopotów, dlatego wykonują polecenia rządu.

Iran zablokował wcześniej dostęp do strony BBC w języku perskim twierdząc, że jest antyirańska. Władze nakazały demontaż wszystkich anten satelitarnych, ponieważ „szkodziły, wprowadzając zachodni system wartości do irańskich domów”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Iran ogranicza dostęp do internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl