SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ITU rozpoczyna konferencję dotyczącą przyszłości internetu

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU), będący częścią Organizacji Narodów Zjednoczonych, rozpoczął Światową Konferencję o Międzynarodowej Telekomunikacji (WCIT) w Dubaju. Podczas jej trwania mają odbyć się dyskusje nad nowym traktatem regulującym działanie internetu.

ITU rozpoczyna konferencję dotyczącą przyszłości internetu

ITU dąży do podpisania nowej wersji umów ITR, regulujących międzynarodowe prawo telekomunikacyjne. Obecnie działa ono w oparciu o traktat podpisany podczas poprzedniej konferencji WCIT, w Melbourne w 1988 roku. Chęć wprowadzenia zmian ONZ argumentuje postępem technologicznym, który wymusza podpisanie nowych umów ITR.

Konferencja potrwa do 14 grudnia. Udział w niej biorą przedstawiciele 193 państw członkowskich ITU.

Powszechne są obawy o to, że ONZ chce przejąć rolę regulatora internetu. Pojawiły się informacje o tym, że Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny chce przejąć należące do organizacji ICANN kompetencje dotyczące przydzielania domen DNS i adresów IP. Rosja chce wprowadzić do nowych umów ITR zapis zwiększający kontrolę sygnatariuszy nad treściami publikowanymi w sieci. Ponadto, Kamerun i kraje arabskie proponują wprowadzenie opłat dla serwisów za międzynarodowe udostępnianie treści. Stany Zjednoczone i państwa europejskie prawdopodobnie jednak zablokują ten postulat.

Google rozpoczęło akcję Take Action, prosząc ludzi o podpisanie petycji przeciwko nowym umowom ITR, jako stanowiącym zagrożenie dla wolności i otwartości internetu. Ponadto, koncern z Mountain View krytykuje konferencję WCIT również za to, że odbywa się ona za zamkniętymi drzwiami i głos w niej mogą zabrać tylko przedstawiciele rządów. Negatywnie inicjatywę ITU komentują również Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone.

- Internet działa poprawnie, nie trzeba go regulować nowym ITR. Jeśli coś się nie zepsuło, to tego nie naprawiajcie - napisała na Twitterze Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stara się odpierać zarzuty z zewnątrz.

- Brutalna prawda jest taka, ze internet to przywilej bogatych. ITU zamierza to zmienić - powiedział  sekretarz generalny ITU, Hamadoun Toure. - Są tutaj i mówią, że działamy za zamkniętymi drzwiami. Zaprosimy ich do przedstawienia swoich argumentów. Rządzenie internetem, ich główny zarzut, nie będzie tutaj dyskutowany - dodał, komentując zarzuty wysuwane przez Google.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ITU rozpoczyna konferencję dotyczącą przyszłości internetu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl