SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

IV faza rejestracji domen europejskich

Rozpoczyna się kolejny etap rejestracji domen europejskich. 24 maja EURid uzupełnił bazę WHOIS o domeny, których nie udało się zarejestrować w okresie Sunrise.

Oznacza to, że wiele popularnych nazw wciąż jest dostępnych z rozszerzeniem .eu. W środę, 24 maja, w bazie WHOIS pojawiły się nazwy domen, których rejestracja w fazie Sunrise nie powiodła się lub których nikt nie chciał zarejestrować w przeciągu ostatnich 45 dni. Rejestracja tych domen rozpocznie się dopiero 7 czerwca. Właśnie tego dnia do puli wolnych domen zostaną dodane nazwy prerejestrowane w okresie Sunrise, których z jakiś powodów nie udało się zarejestrować. Do tej pory były one zablokowane (miały tzw. okres ochronny).

Eurid tłumaczy decyzję dodania dostępnych domen do bazy WHOIS koniecznością zapobiegania cybersquattingowi, czyli kupowaniu atrakcyjnych domen (np. nazw firm czy produktów) z zamiarem ich późniejszego odsprzedania z zyskiem. Cyber squatterzy na bieżąco śledzą tok rejestracji interesujących ich domen, tak więc umieszczenie ich w bazie WHOIS nie będzie dla nich żadną podpowiedzią czy wskazówką. Ma to natomiast umożliwić rejestrację tych domen uczciwym użytkownikom, którzy są nimi faktycznie zainteresowani, a nie mogli lub nie zdążyli zarejestrować ich w fazie Sunrise.

„Proces rejestracji został tak zaplanowany, by chronić interesy osób i firm posiadających zastrzeżone znaki towarowe. To dla nich przeznaczony był pierwszy okres rejestracji. Miało to chronić przed nieuczciwymi praktykami niektórych internautów. Z jakiś przyczyn rejestracja części domen nie powiodła się, a to doskonała wiadomość dla tych, którzy wciąż jeszcze planują zarejestrować domenę o atrakcyjnej nazwie” – tak akcję EURid-u komentuje Wolfgang Laskowski z firmy NetArt.

Rejestracja domen europejskich cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. W naszym kraju zarejestrowano ponad 40 tysięcy domen europejskich, co lokuje nas w ścisłej europejskiej czołówce, choć do lidera – Niemców, którzy zarejestrowali ponad 578 tysięcy domen europejskich wciąż nam daleko.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: IV faza rejestracji domen europejskich

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl