SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski: wiele wskazuje na to, że anglojęzyczny kanał informacyjny TVP utworzymy wspólnie z Węgrami

Anglojęzyczny kanał informacyjny TVP prawdopodobnie zostanie utworzony wspólnie przez publiczne telewizje z Polski i Węgier. - Pewne porozumienia obu rządów w tej sprawie już są, lecz zbyt wcześnie, by mówić o szczegółach - informuje prezes TVP Jacek Kurski.

Jacek Kurski, fot. akpaArticle

O kanale informacyjnym telewizji publicznej, nadawanym w języku angielskim, zrobiło się ponownie głośno na początku września br., gdy prezes Kurski ogłosił, że Marzena Paczuska - odsunięta od szefowania redakcji „Wiadomości” TVP1 - została doradcą prezesa do spraw informacji i publicystyki. Jej pierwszym zadaniem ma być właśnie praca nad anglojęzycznym kanałem informacyjnym.

Jednak już rok temu Jacek Kurski zapowiadał otwarcie wspólnego kanału dla Grupy Wyszehradzkiej, z udziałem Polski, Węgier Czech i Słowacji. - Na razie czekamy na zgody telewizji czeskiej i słowackiej. Euforycznie na nasz pomysł zareagował nadawca publiczny z Węgier. Prace koordynuje dyrektor Marcin Stefaniak, pełnomocnik zarządu TVP ds. utworzenia telewizji wyszehradzkiej. Chcemy, żeby kanał wystartował na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli 11 listopada 2018 roku. Mamy jeszcze czas - mówił nam wówczas Kurski.

Chęć utworzenia wspólnego kanału podtrzymuje na dziś tylko Polska i Węgry. - Na pewno kanał nie będzie nazywał się Poland Today, to zupełnie wykluczone. Natomiast mogę powiedzieć, że sprawa z anglojęzycznym kanałem informacyjnym jest skomplikowana. Podtrzymuję, że musi on pojawić się w stulecie odzyskania niepodległości, czyli za rok, w listopadzie. Nazwa zależy od tego, czy istotnie będzie w konwencji wyszehradzkiej, jak się z początku mówiło, czy tylko polsko-węgierskiej. Prace w tej chwili przeprowadzane są na poziomie międzynarodowego porozumienia rządów Polski i Węgier, pewne ustalenia, porozumienia już są, ale nie mogę o nich mówić. Ostateczny ruch będzie leżał po stronie polityków - mówi nam Jacek Kurski, zaznaczając, że jeśli nie wyjdzie ani koncepcja wyszehradzka, ani polsko-węgierska, to „są badane także inne koncepcje”.

Marzena Paczuska nie odpowiedziała nam na pytania dotyczące szczegółów utworzenia nowego kanału.

W listopadzie 2016 roku rząd Węgier - w postanowieniu opatrzonym podpisem premiera Viktora Orbana napisał, iż "jest zdecydowany i zgadza się, by w ramach współpracy Grupy Wyszehradzkiej powołać wspólny kanał telewizyjny". Głównym celem kanału miało być jednak wówczas eksponowanie wspólnych interesów krajów niegdyś zależnych od ZSRR, a dziś członków NATO i Unii Europejskiej. Stacja miałaby także promować kulturę i przyrodę krajów V4. Pieniądze na uruchomienie i działanie telewizji miałyby pochodzić z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Podobną deklarację złożyła wówczas premier Beata Szydło. Kanał miał się nazywać TV V4.

W 2016 roku TVP zanotowała 180 mln zł straty. Udział Grupy TVP w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2016 roku wyniósł 29,38 proc..

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski: wiele wskazuje na to, że anglojęzyczny kanał informacyjny TVP utworzymy wspólnie z Węgrami

31 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
widz
Polak Węgier dwa bratanki.... :D lol
odpowiedź
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Za czyje pieniądze ten pokraczny twór robiony przez Kapelusika ma powstać?
Spojrzcie jakim pragmatyzmem wykazują się pozostali uczestnicy tego kuriozalnego projektu. Czesi wysmiali już 17 miesięcy temu. Słowacy jednoznacznie dali do zrozumienia, że nie po drodze im z promocją narodowgo socjalizmu.
ps. jak mawia Wódz: to oczywista oczywistość, że taki kanał nie powstanie ale za to kÓrski pierdzi, a stodołą słucha.
odpowiedź
User
sza
Towarzyszu Jacku, macie srebrniki na te imperialistyczne wymysły?
odpowiedź