SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski: jeśli dziennikarze TVP bronią PiS, to równoważą proopozycyjny przechył większości mediów

Zdaniem prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego zmiany w firmie, które zaszły przez półtora roku pod jego kierownictwem, przyczyniły się do wzrostu pluralizmu na rynku mediów. Jeśli dziennikarze TVP próbują bronić partii rządzącej, to według Kurskiego tylko po to, żeby zrównoważyć „ten straszliwy proopozycyjny przechył, to bicie Prawa i Sprawiedliwości po głowie każdego dnia za byle co” w większości mediów.

Jacek Kurski, fot. akpaArticle

W ostatnich tygodniach programy informacyjne i publicystyczne Telewizji Polskiej były krytykowane przez polityków wszystkich głównych partii opozycyjnych. Posłowie PO odmówili zaproszenia do dwóch wydań „Gościa Wiadomości”, a kiedy pojawił się tam Michał Szczerba, skrytykował TVP i prowadzącego program Krzysztofa Ziemca. Rzecznik PO Jan Grabiec wyjaśnił portalowi Wirtualnemedia.pl, że nie jest to początek bojkotu publicznej telewizji, ale politycy partii mogą coraz częściej rezygnować z udziału w programach TVP.

Natomiast Paweł Kukiz pod koniec maja stwierdził, że ogląda Telewizję Polską z obrzydzeniem, ponieważ jest to tuba propagandowa PiS-u. Jednocześnie przyznał, że za pośrednictwem członka zarządu TVP Macieja Staneckiego próbował obsadzać redakcję serwisu internetowego TVP Info.

Jacek Kurski w rozmowie w nowym numerze „W Sieci” przekonuje, że zmiany w Telewizji Polskiej przeprowadzone pod jego kierownictwem przyczyniły się do wzrostu pluralizmu w mediach. Jego zdaniem politycy PiS są traktowani w programach publicystycznych i informacyjnych TVP podobnie jak przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych. Kurski przypomniał, jak pod koniec ub.r. minister kultury Piotr Gliński w „Gościu Wiadomości” ostro skrytykował serię materiałów „Wiadomości” sugerujących nieprawidłowości w organizacjach pozarządowych. - Podobnie w sprawie Misiewicza TVP niczego nie lukrowała - dodał szef firmy.

Według niego nawet jeśli u dziennikarzy TVP pojawia się chęć, by w dobrym świetle przedstawić obóz rządzący, to nie szkodzi to pluralizmowi, jeśli patrzeć na cały rynek mediów. - Ale jest też faktem, że naturalnym odruchem uczciwych dziennikarzy - widzących w zdecydowanej większości mediów ten straszliwy proopozycyjny przechył, to bicie Prawa i Sprawiedliwości po głowie każdego dnia za byle co - jest pragnienie, by choć trochę to zrównoważyć. I nawet jeśli tak się dzieje, to TVP dobrze służy sprawie wolności mediów w Polsce - uważa Jacek Kurski.

Politycy PO narzekali ostatnio na reportera TVP Info Filipa Styczyńskiego, który zadawał im w Sejmie pytania z tezami niewygodnymi dla tej partii. Sławomir Nitras określił jego zachowanie jako gównarzerię, a Tomasz Siemoniak i Jan Grabiec sugerowali mu, że jest działaczem PiS-u.

- Na tym polegają wolne media. Ale to zdziwienie rozumiem, przyzwyczaili się, że są przepytywani wyłącznie ich konkurenci. My przywróciliśmy pluralizm i stąd zaskoczenie - skomentował to Jacek Kurski w wywiadzie dla „W Sieci”.

Ponadto prezes TVP krytykuje prywatnych nadawców za zignorowanie tematu podsłuchanej rozmowy z udziałem m.in. czołowych polityków PO, ks. Kazimierza Sowy i biznesmena Jerzego Mazgaja. TVP Info tydzień temu stopniowo ujawniało to nagranie i szczegółowo omawiało je przez cały weekend, natomiast stacje TVN i Polsatu w ogóle o nim nie poinformowały. - To jest ignorowanie wydarzeń kluczowych dla prawdziwości opisu sytuacji w Polsce - uważa Jacek Kurski.

Według niego do podobnej sytuacji doszło w marcu ub.r., kiedy prywatne kanały mało czasu poświęciły inauguracji, z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, muzeum rodziny Ulmów i innych Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. - Pomyślałem wtedy ze smutkiem, że może zależy im (prywatnym nadawcom - red.) na tym, by ten kłamliwy oraz Polaków odpowiedzialnych za zbrodnie niemieckie nie został przekłamany - opisał szef TVP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski: jeśli dziennikarze TVP bronią PiS, to równoważą proopozycyjny przechył większości mediów

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rozbawiony socjalistami z piSSu
Czy ten funkcjonariusz partyjny poniesie jakąkolwiek odpowiedzialność za zło, które czyni? Nie mam na myśli kochanki, którą go los pokaraał tylko odpowiedzialność formalną.
odpowiedź
User
mary
Chyba ktoś powinien mu wytłumaczyć, ze propagandę trzeba umieć robić i następnie sprzedawać. Było w tym kilku specjalistów w dziejach:)
odpowiedź
User
QWERTY UIOP
Lewacy, którzy uważają, że słupki oglądalności w telewizji są najlepsze, pogrązają się coraz bardziej. Każdy prawdziwy Polak wie, że im niższa oglądalność, tym bardziej wartościowy jest program. Szczególnie wiedzą to osoby o konserwatywnych poglądach i wysokim IQ, popierający bezwarunkowo jedynie słuszną partię PiS. Programy informacyjne TVP takie jak "Teleexpress" albo na bardzo wysokim poziomie "Wiadomości", czy też całe TVP Info pod wodzą jedynego w swoim rodzaju światowej klasy specjalisty Jacka Kurskiego propagują wartości konserwatywne, czyli edukację, poprawną informację, patriotyzm, kulturę, religię konserwatywną. Dzięki programom informacyjnym TVP wzmacniane są postawy konserwatywne polskiego społeczeństwa, wzmacniana jest rola Kościoła. Wszystko po to, żeby panował tu ład pod wodzą jedynie słusznej partii.

Tylko lewactwo może ekscytować się słupkami oglądalności. Żaden wyborca PiS o wysokim IQ nigdy nie będzie się przejmował narzekaniami lewaków. Prędzej pójdzie do Kościoła i pomodli się o jakieś nieszczęście dla takich lewaków.
odpowiedź