SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Kurski z Pierścieniem „Inki”. Abp Głódź: otworzył pan oczy wielu Polakom

Prezes Telewizji Polskiej Jacek Kurski został uhonorowany Pierścieniem „Inki” za krzewienie pamięci o żołnierzach wyklętych. - Panie prezesie, faktem jest, że dzięki tej prezesurze otworzył pan oczy wielu Polakom i przywrócił pamięć o „Ince”, Szendzielarzu, żołnierzach wyklętych - uzasadnił metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Jacek Kurski odbierający Pierścień „Inki” od abp. Sławoja Leszka Głodzia, fot. TVP InfoArticle

Jacek Kurski został odznaczony Pierścieniem „Inki” podczas mszy świętej w ramach obchodów roczny podpisania porozumień sierpniowych w 1980 roku. Nagrodę otrzymał również prof. Waldemar Handke, były pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Lesznie, autorowi wielu opracowań o żołnierzach wyklętych.

Pierścienie wręczył metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. - Panie prezesie, faktem jest, że dzięki tej prezesurze otworzył pan oczy wielu Polakom i przywrócił pamięć o „Ince”, Szendzielarzu, żołnierzach wyklętych. W ogóle ta telewizja zmieniła oblicze. Niech dalej się tak dzieje - powiedział Jackowi Kurskiemu.

Kurski jest prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 roku. W tym okresie TVP dużo uwagi poświęcała m.in. obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypadającego 1 marca.

Pierścienie „Inki” są przyznawane za promowanie wartości narodowych, postawę patriotyczną i krzewienie pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Decyduje o tym kapituła, na czele której stoi abp Sławoj Leszek Głódź. Na odznaczeniu jest wygrawerowany napis „Tak trzeba”, nawiązujący słów Danuty Siedzikówny „Inki”, kilkunastoletniej sanitariuszki służącej w Armii Krajowej i oddziałach Żołnierzy Wyklętych, skazanej na karę śmierci wykonaną w sierpniu 1946 roku. Siedzikówna w ostatnim grypsie z więzienia napisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”.

W styczniu ub.r. Pierścień „Inki” otrzymał Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”. Ogółem odznaczeniem zostało uhonorowanych do tej pory ok 50 osób, m.in. była premier Beata Szydło, prezydent Andrzej Duda i przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda.

Krytycznie o odznaczeniu Kurskiego

Niektórzy dziennikarze aktywni na Twitterze skrytykowali wręczenie Pierścienia „Inki” Jackowi Kurskiemu i uzasadnienie wygłoszone przez abp. Sławoja Leszka Głodzia. Komentowały to zwłaszcza osoby negatywnie oceniające TVP pod rządami Kurskiego.

- Nie udało się Guzikiewiczowi z tablicą dla Kaczyńskich. Za to „błysnął” Głódź z pierścieniem dla Kurskiego... - napisał Robert Feluś z „Faktu”. - Abp Głódź wręczając pierścień Jackowi Kurskiemu o tym, że „otworzył oczy Polakom” i „zmienił oblicze TVP”. Łubu dubu, łubu dubu, niech nam żyje prezes naszego klubu, niech żyje nam! - stwierdziła Estera Flieger z „Gazety Wyborczej”. - Arcybiskup dziękuje obrzydliwemu propagandyście i ordynarnemu kłamcy za to, że „otworzył ludziom oczy”. Skrzyżowanie gebelsizmu, głupoty, zaprzaństwa i podłości - ocenił Tomasz Lis z „Newsweek Polska”.

Informacja o odznaczeniu Jaska Kurskiego była drugim materiałem w głównym wydaniu „Wiadomości”. - Jacek Kurski władca pierścieni. „Wiadomości” naprawdę mówiły o szefie TVP zanim opluskwiły Wałęsę na rocznicę porozumień sierpniowych - skomentował Wojciech Szacki z „Polityki”.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Kurski z Pierścieniem „Inki”. Abp Głódź: otworzył pan oczy wielu Polakom

46 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
O ludzie...
Boże widzisz i nie grzmisz, masakra!
odpowiedź
User
Barnaba
Taki to kościół co faryzeuszy nagradza...
odpowiedź
User
Kuku
Zabolało lewactwo... a komu mają te nagrody dawać? Cimoszce z klanu morderców? Bydletom szydzącym z pamięci bohaterów polskich w tvn gw czy tokfm? Ruskim slugusom z sądów, pieskom brukselskich panów z peło, a może niemieckim i chazarskim pacholom z ojnetu?
odpowiedź