SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Sobala - szef radiowej Trójki

- Pracowałem z Magdą Jethon w Polskim Radiu, kiedy nikt nie chciał z nią pracować. Gdyby nie moja pomoc to nie byłoby jej dzisiaj w stacji. Mam nadzieję, że się opamięta – mówi nam Jacek Sobala, dyrektor PR III.

Jacek Sobala - szef radiowej Trójki

Robert Stępowski: Co uważa Pan za swoje zawodowe sukcesy w Polskim Radiu Bis?
Jacek Sobala, dyrektor III Programu Polskiego Radia: Wbrew złym językom Radio Bis to był mój sukces. Musiałem dokonać głębokich i odważnych zmian. Podkreślam - nie były one polityczne, ale merytoryczne i jakościowe.

W bardzo krótkim czasie udało się z tamtego Radia Bis zrobić profesjonalną młodzieżową stację, z finansami, które są zgodne z obowiązującymi w Polskim Radio przepisami i (w sensie programowym) z  bardzo dobrymi widokami na przyszłość. Po sformatowaniu Biski mieliśmy przygotowaną absolutnie nowatorską na tamten czas kampanię wizerunkową. To jest do sprawdzenia. Niestety, w chwili kiedy miała ruszyć Zarząd PR zmienił zdanie i postanowił zrobić w miejsce Bis Radio Euro. Takie są fakty. Mogą je poświadczyć ludzie, z którymi realizowałem tamten projekt, a byli to ludzie z Trójki, którzy z różnych powodów trafili do Biski. To było w sumie siedem osób i była wśród nich Magda Jethon.

Skoro tyle sukcesów odniósł Pan w PR Bis, to w Jedynce było ich równie dużo?
Radia nie robi się w pojedynkę i do Jedynki przeszło razem ze mną wiele osób z Biski i także wśród nich była Magda Jethon. W Programie Pierwszym została kierownikiem największej redakcji. W Jedynce został powstrzymany spadek słuchalności (wystarczy sprawdzić badania), uporządkowaliśmy finanse, uprościliśmy wewnętrzną strukturę redakcyjną i dzięki prezesowi Czabańskiemu mogliśmy realizować misję. Czyli np. co tydzień w niedzielę robić symfoniczne poranki dla dzieci transmitowane na antenie. Wszystkie dzieciaki z całej Polski przyjeżdżały do Radia posłuchać na żywo jak powstaje muzyka. Podziękowania jakie potem otrzymywaliśmy były piękne i wzruszające. Tak powinno się wydawać pieniądze z abonamentu. Jestem z tego i innych naszych inicjatyw dumny.

Gdyby został Pan dłużej dyrektorem Jedynki słuchalność tej anteny zaczęłaby rosnąc?
Tak. Mieliśmy symptomy wzrostu słuchalności. Niestety, o tym, że zostałem odwołany dowiedziałem się z gazet. Nikt do mnie nie dzwonił i nikt nigdy ze mną o tym nie rozmawiał.

Jeśli to pana naprawdę interesuje to proszę spojrzeć w badania słuchalności. Największy odpływ słuchaczy w Programie Pierwszym miał miejsce za dyrekcji pana Stanisława J. . Wtedy w najkrótszym czasie Jedynka straciła najwięcej słuchaczy. Szanuję liczby i to, że dżentelmeni się o nie nie spierają.

Ma Pan jakieś plany w stosunku do Magdy Jethon, o której wspomniał Pan już dwa razy? Zarząd PR chce by pracowała ona nad uruchomieniem internetowych stacji Trójki.
Nie mam wpływu na jej losy. Zarząd przedstawił jej ciekawą propozycję dalszej pracy. Mogę powiedzieć tylko tyle, że jej zachowanie i postępowanie mnie zdumiewa. Najpierw zastąpiła Krzysztofa Skowrońskiego, człowieka, który przywrócił Trójce inteligencki charakter i za którego rządów w tej stacji rozpoczął się marsz ku wyżynom słuchalności. To Skowroński a nie Jethon docenił legendy Trójki, ściągnął z powrotem na Myśliwiecką np. Wojciecha Manna, dał szansę młodszym dziennikarzom takim jak Michał Karnowski, którego rozmowy poranne przywróciły Trójce opiniotwórczość. Krzysztofa odwołano w niezwykle brutalny sposób, nieprawdziwie próbując zrobić z niego złodzieja. Dziś Polskie Radio przeprosiło go i podziękowało za wielki wkład w odbudowę Trójki. Ale pani Jethon to nie interesowało. Przyjęła nominację na dyrektora od prezesa Wijasa, człowieka ze świata polityki, który jako jedyny ośmielił się wywierać na mnie presję, żebym jako dyrektor Jedynki częściej zapraszał do „Sygnałów Dnia” Andrzeja Leppera.

Pracowałem z Magdą Jethon w Polskim Radio, kiedy nikt nie chciał z nią pracować. Gdyby nie moja pomoc, zaproszenie do współpracy w radiu Bis i Jedynce, nie byłoby jej dzisiaj w Polskim Radiu. Nie spodziewałem się, że jako świeżo upieczony związkowiec zrewanżuje mi się bzdurnymi zarzutami o politycznym tle mojej nominacji. Szkoda, że zapomniała jak jej wypominano, że po objęciu kierownictwa Trójki usunęła w panice ze swojej strony internetowej wspólne zdjęcia z Donaldem Tuskiem. Przykre to wszystko. Mam nadzieję, że się opamięta.

Co z Pana punktu widzenia dzieje się w Trójce, że budzi tyle kontrowersji i taki sprzeciw – tak Związku Zawodowego, jak i słuchaczy?
No właśnie, o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi? Przecież pan Jerzy Sosnowski (przewodniczący Związku Zawodowego w Trójce – red.) w rozmowie w „Rzeczpospolitej” z red. Mazurkiem przyznaje otwarcie, że wszystko jedno co bym zrobił to i tak byłoby źle. Dziękuję mu za szczerość. Chociaż dziwię się, że człowiek pragnący być intelektualistą tak łatwo posługuje się czarnymi sugestiami, naruszając lekką ręką dobre imię polemistów i uznanych dziennikarzy, których zaprosiłem do współpracy. Tworzy wrażenie, że to w czym bierze udział to jakiś wielki protest, także słuchaczy. To nieprawda. Otrzymuję wiele słów wsparcia od słuchaczy, dziesiątki mejli z podziękowaniami za zmiany wprowadzane na antenie. Niektóre media tak malowniczo opisując demonstrację pod Trójką nie napisały, że protestujących na ul. Myśliwieckiej było 30-stu (sic!), a Trójka ma właśnie rekord słuchalności. Słucha nas ponad 2,5 miliona osób. To prawdziwa skala tego, rzekomo masowego, poruszenia.

Więc o co chodzi? Już nie tylko tzw. radiowe korytarze mówią o tym, że ten tzw. protest ma drugie dno i tak naprawdę chodzi o prywatyzację Trójki. Po to był powoływany Związek Zawodowy, po to budowano system zewnętrznego finansowania radia. Przy krachu abonamentu miało to dać efekt w postaci uwłaszczenia się na publicznym majątku. Moja nominacja blokuje te plany. Dlatego tak mocno, tak nieuczciwymi metodami się mnie atakuje. Dlatego niektóre media komercyjne próbują nakręcać emocje, organizują nagonki. Trudno, w obronie radia publicznego, na które płaciły pokolenia Polaków, można trochę pocierpieć.

Ma Pan pomysł, jak zwiększyć przychody anteny?
Radio nie może tylko oszczędzać.  Musi się rozwijać i produkować nowe sprzedawalne na rynku programy. Radio musi generować przychód. Jeśli przyjmiemy filozofię wykręcania żarówek, to wykręcimy ostatnią w Polskim Radio i co dalej?

W Trójce trzeba ciąć koszty i tworzyć przychód. Trudne? Tak. Ale wykonalne. Obiecuję, że zrobię wszystko co możliwe, a nawet więcej, by Trójka przetrwała trudny czas. Na razie pracuję od rana do nocy, a także w weekendy.

Zarząd PR powierzając Panu stanowisko dyrektora Trójki postawił jakąś poprzeczkę w zakresie wyników słuchalności? Czy też Pan ma jakieś założenia w tym obszarze?
Niestety, wszelkie szczegóły z tym związane objęte są tajemnicą służbową. Mogę tylko powiedzieć, że chcę zwiększyć słuchalność i zachować wyjątkowość tej anteny. Dziękuję wszystkim ludziom i słuchaczom Trójki, którzy mi w tym pomagają. Jest ich wielu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Sobala - szef radiowej Trójki

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
radio viec
pisowski bełkot i tyle...
8 8
odpowiedź
User
quikuba
Panie Sobala! to teraz 2 latka w Trójce, a potem gdzie? Radio Kielce? Bo główne anteny publiczne już zaliczone...
8 8
odpowiedź
User
radiowiec
Czy Wirtualnym Mediom coś się pomyliło?

Przecież to rozmowa w tym miejscu nie ma totalnie sensu!

Zabierzcie tę twarz!

To likwidator Polskiego Radia!

To zagrożenie dla mediów komercyjnych!

Wprowadza poważną destabilizację rynku radiowego w Polsce!

Zabierzecie tę gębę, bo nie jedno przez niego i jego kolegów przeżyłem i jak tego nie zrobicie - wypisuję się z listy prenumeratorów WM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

I będę Was serdecznie wszystkim odradzał !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ta twarz jest symbolem rzezi Polskiego Radia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
8 8
odpowiedź
User
Jacek
Szanowny Panie dyrektorze jeśli Pan uważa, że Karnowski przywrócił Trójce jakąś opiniotwórczość to chyba Pan tego co on mówi nie słucha. Na szczęście teraz go nie ma na antenie i można od jego propoagandowychwypowiedzi odetchnąć.
8 8
odpowiedź
User
excalibur
Ta rozmowa to odgrzewany kotlet WM, pochodzi sprzed kilku tygodni, a pozwani odnieśli się do niej w nalezny sposób, zwłaszcza w sprawie domniemanej prywatyzacji
8 8
odpowiedź