SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jacek Świderski: Grupa Wirtualna Polska stawia na marki własne i wideo

- Naszym podstawowym celem jest rozwój autonomicznych witryn, mocnych marek obydwu spółek. Segment wideo to jeden z podstawowych filarów naszego biznesu - stwierdza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, Jacek Świderski, prezes Grupy Wirtualna Polska.

Jacek Świderski, prezes Grupy Wirtualna Polska Article

W lutym Grupa O2 wspólnie z funduszem Innova Capital sfinalizowały przejęcie Wirtualnej Polski, kupionej od Orange Polska za 383 mln złotych (pisaliśmy o tym tu). W zarządzie i radzie nadzorczej nowej firmy, która działa pod nazwą Grupa Wirtualna Polska, znaleźli się założyciele Grupy O2, przedstawiciele Innova Capital, a także Łukasz Wejchert (w przeszłości m.in. prezes Onetu) i Tomasz Czechowicz, szef funduszu MCI Management, który przejął 20 proc. udziałów w spółce.

Grupa O2 zapowiedziała wtedy, iż jej pierwszym krokiem będzie przegląd serwisów w jej portfolio oraz restrukturyzacja zatrudnienia (czytaj o tym tu). I faktycznie pod koniec lutego w firmie zaczęły się zwolnienia, które według nieoficjalnych informacji mogą objąć sto osób (zobacz szczegóły).

Prezes Grupy Wirtualnej Polski Jacek Świderski w rozmowie z Wirtualnemedia.pl uchyla się od odpowiedzi na pytanie, ilu pracowników zwolniono ostatnio z firmy. Zaznacza przy tym, że spółka dba, aby proces ten przebiegł możliwie jak najłagodniej.

- Z zasady nie podajemy do publicznej wiadomości danych dotyczących stanu zatrudnienia czy planów ewentualnych redukcji. Co oczywiste, połączenie takich biznesów jak nasze pociąga za sobą zmiany w strukturze, którą musimy - w ramach trwającego procesu integracji - dopasować do naszych celów - mówi Świderski. - Wszystkim odchodzącym pracownikom i współpracownikom staramy się jednak zapewnić - zważywszy na okoliczności - jak największy komfort. Gwarantujemy im kompensatę finansową wykraczającą poza odprawy wynikające z obowiązujących przepisów oraz program outplacementowy - podkreśla.

Do formalnego połączenia spółek O2 i Wirtualna Polska ma dojść pod koniec czerwca, a obecnie zarząd Grupy WP skupia się na ujednoliceniu struktury organizacyjnej. - Zaraz po finalizacji transakcji weszliśmy w proces integracji obu spółek, do którego przygotowywaliśmy się przez kilka miesięcy. Staramy się, żeby przebiegał on jak najszybciej i jak najmniej dotkliwie dla pracowników. Myślę, że - zważywszy na okoliczności - nam się to udaje - stwierdza Jacek Świderski.

- W pierwszej kolejności skupiliśmy się na ujednoliceniu struktury, która w optymalnym stopniu wykorzystuje potencjały Wirtualnej Polski i o2. Zdecydowaliśmy, że do momentu formalnego połączenia naszych spółek, które przewidujemy na koniec czerwca, w obu firmach na stanowiskach kierowniczych obowiązywać będzie unia personalna, czyli umocowanie tych samych osób na tożsamych stanowiskach w formalnie oddzielnych jeszcze spółkach - opisuje Świderski. - Zarząd, product managerowie i sprzedaż pracują już w jednej lokalizacji. Co ważne, już od początku marca nasze połączone biura reklamy przygotowują nową ofertą reklamową, którą zaprezentujemy w maju - dodaje.

Prezes Grupy WP potwierdza, że firma prowadzi obecnie przegląd portfolio serwisów WP i O2, ale jest jednak za wcześnie, aby mówić, jakie konkretnie decyzje zostaną podjęte. Zapowiada jednak, że spółka zamierza mocno postawić na treści wideo.

- Naszym podstawowym celem jest rozwój autonomicznych witryn, mocnych marek obydwu spółek i na jego osiągnięciu będziemy skupiać się w najbliższych miesiącach - deklaruje Jacek Świderski. - Segment wideo to jeden z podstawowych filarów naszego biznesu. WP.tv to miesięcznie średnio 3 mln użytkowników i ogromny potencjał rozwojowy. Będziemy inwestować w ten projekt - podobnie jak i w inne produkty wideo z naszego portfolio - i w miarę możliwości go ulepszać, dbając m.in. o nowy, atrakcyjny kontent - konkluduje Świderski.

W styczniu br. serwisy Wirtualnej Polski zanotowały 13,21 mln użytkowników i 2,79 mld odsłon, a strony Grupy O2 - 9,08 mln użytkowników i 878 mln odsłon (według Megapanelu PBI/Gemius - zobacz jego pełne wyniki).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jacek Świderski: Grupa Wirtualna Polska stawia na marki własne i wideo

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
płotka
niewobrazalny chaos i amatorszczyzna panuje w firmie odkad chlopaki z garazu wbili po łupy. atmosfera jak na pogrzebie. ekipa glownie ploty co dalej i strach przed konsekwencja wdrazania naiwnych pomyslow testowanych przed dekada. brak trwalej struktury dobija morale. ciagly odplyw ludzi. redukcja umow kontentowych i stawianie na nielegalne zrodla. wy z tym chcecie na gielde panowie?! nie ma nikogo wsrod starej gwardii, kto wierzyłby w przyszlosc tego biznesu. doslownie kazdy PM rozglada sie za nowa praca. jaki jest tego cel? czy ktos to moze racjonalnie wyjasnic?
53 10
odpowiedź
User
_
cytujac kolege z konkurencji i bylego, wysoko postawionego managera WP:
"Styczniowy megapanel: patrzę na "nowego czempiona" polskiego internetu (WP+O2+DP). Z top 10 serwisów czempiona, które zyskały najwięcej użytkowników w stosunku do grudnia, 8 serwisów ze stajni WP (nocoty, nasygnale, odkrywcy), rosną dobreprogramy.pl i słownie jeden serwis z Grupy O2 (kafeteria). O tak, konsolidacja albo marginalizacja - to był prosty wybór dla O2".
To musi boleć.
27 10
odpowiedź
User
Symba
czyli wp już miało swoje 5 minut, bo z takimi wodzirejami nie rozkręcą dobrej imprezy.
27 9
odpowiedź
User
Konrad
Ta twarz zaczyna mnie już prześladować. Co artykuł o WP to od razu całostronicowe zdjęcie Pana Jacka.
21 9
odpowiedź
User
Niko
"płotka" napisał(a): nie ma nikogo wsrod starej gwardii, kto wierzyłby w przyszlosc tego biznesu. doslownie kazdy PM rozglada sie za nowa praca. jaki jest tego cel? czy ktos to moze racjonalnie wyjasnic?


Dopiero teraz zwątpili w przyszłość tego biznesu?!? Trochę późno. A 'stara gwardia' wierzyła w sukces dopóki kasa z TP szła na wypłaty, bo gdy trzeba samemu na nią zarobić to... To strategia - skopiujmy coś jeszcze co odniosło sukces, nie bardzo się sprawdzi.

Swoją drogą genialny przykład, że nie warto planować niczego dalej niż rok do przodu, bo rzeczywistość może się zmienić diametralnie.
10 28
odpowiedź