SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jacek Żakowski pozywa Frondę za okładkę książki „Resortowe dzieci. Media”

Jacek Żakowski złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko Fronda PL Sp. z o.o, wydawcy książki pt. „Resortowe dzieci. Media”.

Article

Dziennikarz żąda usunięcia swojego wizerunku z okładki, zadośćuczynienia w wysokości 20 tys. zł oraz wycofania ze sprzedaży nakładu książki. Domaga się również opublikowania przeprosin na łamach „Polityki”, „Gazety Wyborczej”, „Gazety Polskiej”, „Gazety Polskiej Codziennie”, a także w serwisie Fronda.pl.

W ramach zabezpieczenia powództwa dziennikarz domaga się zaklejenia na okładce książki swojego wizerunku oraz umieszczenia komunikatu następującej treści: „Umieszczenie na okładce książki wizerunku pana Jacka Żakowskiego może naruszyć jego dobra osobiste ze względu na to, że żadne fakty nie uzasadniają przypisania mu cech objętych tytułem książki”.

Książka „Resortowe dzieci. Media” pojawiła się na rynku 10 grudnia br. Jej autorami są dziennikarze  Dorota Kania („Gazeta Polska”) i Maciej Marosz („Gazeta Polska Codziennie”) oraz publicysta „Gazety Polskiej” Jerzy Targalski.

W książce opisano m.in. Daniela Passenta, Ernesta Skalskiego, Aleksandra Kwaśniewskiego, Krzysztofa Teodora Toeplitza i Mariusza Waltera. Bohaterowie zostali przedstawiani jako dzieci wychowane w rodzinach działaczy i funkcjonariuszy Komunistycznej Partii Pracy, PZPR, Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego oraz SB. „Doskonale ustawione potem w życiu, dzięki koneksjom, a potem pieniądzom i „grubej kresce”. Czasem, choć wywodzą się z niekomunistycznych środowisk, związane ideologicznie oraz materialnie z byłą władzą i bezpieką” - czytamy w opisie.

- Nic chodzi o to, że chcemy rozliczać dzieci z błędów rodziców. Chodzi o to, że te źródła, te korzenie widać w ich działaniu. To jest cały czas ta sama grupa interesów, która buduje swoją potęgę. Taka komuno-arystokracja - mówił na antenie Telewizji Republika Tomasz Terlikowski. - Ich rodzice i ich dziadkowie wyrżnęli tych wszystkich, którzy byli od nich lepsi - dodał.

Na okładce książki - oprócz Żakowskiego - znaleźli się Monika Olejnik, Adam Michnik, Zygmunt Solorz-Żak, Tomasz Lis, Janina Paradowska, Jerzy Baczyński oraz Robert Kwiatkowski.

Wydawnictwo Fronda podaje, że do księgarń w całej Polsce sprzedano 30 tys. egzemplarzy, zamówiono również kolejne 20 tys. egzemplarzy dodruku.

Dołącz do dyskusji: Jacek Żakowski pozywa Frondę za okładkę książki „Resortowe dzieci. Media”

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sd
Darmowa reklama książki! Jeśli przegrają (sąd cały czas rozgrzany), powinni na okładce na podobiźnie tego pana dać czarny pasek na oczach.
odpowiedź
User
ja
POSTKOMUCHY ZAWSZE RAZEM. Wykupic cały nakład ksiązki i SPALIĆ !!!
odpowiedź
User
za komuny
zza komuny wykupywało sie całe nakłady i niszczyło nieprzychylne treści zachodnich wrogów. 50tys x 33zł to około 1,5 mln. tyle co kot napłakał. Solo i Łolter zarabiaja tyle w miesiąc
odpowiedź