SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe kanały naziemne później? UKE zwleka z ważną decyzją

UKE nie spieszy się z wydaniem decyzji, która umożliwi KRRiT przeprowadzenie konkursu dotyczącego wolnych miejsc w MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Emitel wystąpił o to już jesienią. - Jak decyzja zostanie wydana, to zostanie opublikowana na BIP. Ze stroną postępowania jesteśmy w stałym kontakcie - mówi tylko Wirtualnemedia.pl Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE.

Antena do naziemnej telewizji cyfrowejArticle

W listopadzie 2022 roku operator multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej Emitel złożył do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wniosek o zmianę decyzji rezerwacyjnej odnośnie ósmego multipleksu. Zakładał on, że w przypadku zwolnienia MUX-8 przez Telewizję Polską, miejsca stacji nadawcy publicznego, przypadną innym podmiotom, które wyłoni Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w konkursie. W połowie stycznia TVP Kultura i TVP Kobieta opuściły ósmy multipleks. Wcześniej rozpoczęły nadawanie w ramach MUX-6.

Na początku lutego UKE przedłużył czas na podjęcie decyzji do końca tego miesiąca. Powodem były przedłużające się konsultacje z KRRiT. Z końcem lutego postępowanie znowu przedłużono. Mamy połowę kwietnia, a decyzji wciąż brak.

- Jak decyzja zostanie wydana, to zostanie opublikowana na BIP. Ze stroną postępowania jesteśmy w stałym kontakcie - wyjaśnia Witold Tomaszewski, p.o. rzecznik prasowy UKE. Wnioskodawca nie chce komentować postępowania. - Proszę pytać UKE o to - to oni wydają decyzję - tłumaczy Wirtualnemedia.pl Agnieszka Sobucka, p.o. dyrektora biura marketingu i komunikacji, rzecznik prasowy Emitela.

KRRiT przygotowana do konkursu

Tydzień temu KRRiT uzgodniła treść ogłoszenia dotyczącego konkursu na wolne miejsca na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski poinformował Wirtualnemedia.pl, że mają tam trafić trzy wyspecjalizowane kanały. - Chodzi o treść ogłoszenia w konkursie na zagospodarowanie multipleksu ósmego trzema kanałami wyspecjalizowanymi. My oczekujemy propozycji od rynku. Nie jest określony charakter programów wyspecjalizowanych. Muszą być po prostu wyspecjalizowane, a nie uniwersalne. Sami nadawcy mogą decydować o jakiej tematyce treści chcą nadawać - wyjaśnił prof. Kowalski, opozycyjny członek KRRiT.

Jego zdaniem konkurs ruszy lada dzień, ale bez zmiany decyzji rezerwacyjnej przez UKE, to niemożliwe. - Ogłoszenie zostanie ostatecznie opublikowane dopiero po uzgodnieniu z prezesem UKE. - stwierdziła Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. Urząd nie zdradza jednak na jakim etapie jest postępowanie. Emitelowi zależy na szybkim uzupełnieniu oferty multipleksu, bo w tej chwili nie zarabia na pustych slotach. MUX-8 są zainteresowane m.in. Red Carpet TV, TV Republika, Grupa MWE czy TV MN.  

Już w lutym przewodniczący KRRiT ogłosił nieformalne konsultacje w sprawie MUX-8. Do KRRiT wpłynęło 14 propozycji na kanały telewizyjne. Aż trzy zgłoszenia dotyczą kanałów filmowo-serialowych. Pierwsza z takich stacji miałaby mieć charakter „filmowo-rozrywkowy,  skierowany do grupy wiekowej 12-59”. Inny projekt ma być „serialowo - filmowy”. W jego ofercie mają znaleźć się „filmy fabularne polskie i zagraniczne, seriale zagraniczne, edukacja o sztuce filmowej”. Wpłynęła też propozycja na „kanał filmowo-serialowy, skierowany do grupy wiekowej 45-65+”. Zaproponowano także kanały: „uniwersalny - rozrywkowy pop kulturowy - z możliwością modyfikacji nadawanego programu”, „wyspecjalizowany – poświęcony wartościom chrześcijańskim, rodzinnym, wspierający przywiązanie do tradycji i historii”, „rozrywkowy, z uwzględnieniem tematyki regionów i oczekiwań generacji 50+”, „lifestylowy - poświęcony zdrowemu trybowi życia”, „dla dzieci 3-6 lat - prezentujący mądre i bezpieczne seriale i edukacja”, „muzyczny – prezentujący tzw. złote przeboje i muzykę klasyczną”, „ogólnorozrywkowy – „historie prawdziwych ludzi”, skierowany do grupy wiekowej 45-65+” i „pop-up – rozrywkowy – kanał o tematyce „sezonowej”, skierowany do grupy wiekowej 4+”.

UKE nie zawsze po drodze z KRRiT

Brak identycznych stanowisk w sprawie MUX-8 nie jest niczym nowym. Już wcześniej między UKE i Krajową Radą Radiofonii i Telewizji dochodziło do różnic zdań. W listopadzie 2021 roku ówczesny przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zaproponował prezesowi UKE Jackowi Oko, aby MUX-8 przenieść do pasma przewidzianego dla MUX-5. Wówczas zwolnione częstotliwości w paśmie VHF można byłoby przeznaczyć na multipleksy cyfrowego radia DAB+. Mimo wielomiesięcznej korespondencji między regulatorami w tej sprawie, nie podjęto takiej decyzji.

UKE w przeciwieństwie do KRRiT nie zależy na szybkiej cyfryzacji radia. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poprzedniej kadencji chciała dyskusji o wyłączeniu analogu między 2026 a 2030 rokiem. - Wyłączenie radia analogowego w Polsce mogłoby się odbyć nie wcześniej niż 31 grudnia 2032 roku - stwierdził wówczas prezes UKE. Konkurs dotyczący miejsc w ogólnopolskim multipleksie DAB+ we wrześniu ub.r. zawieszono do momentu podjęcia przez Urząd Komunikacji Elektronicznej decyzji w sprawie operatora multipleksu. UKE z tą decyzją jednak się nie spieszy. - W tym roku postępowanie powinno się odbyć. O szczegółach będziemy informować - informował na początku kwietnia Tomaszewski.

Wpływ na tempo pracy Urzędu mogą mieć prace nad stanowiskiem Polski przed międzynarodową konferencją WRC-23 w Dubaju, która rozpocznie się w listopadzie. Może na niej zapaść decyzja o przekazaniu dalszego pasma UHF operatorom telekomunikacyjnym po 2030 roku. Oznacza to miliardowe zyski dla Skarbu Państwa z tytułu aukcji na częstotliwości. Miejsc na multipleksy i kanały telewizyjne w paśmie UHF byłoby jednak mniej. MUX-8 jako jedyny multipleks jest nadawany w paśmie VHF, które dalej byłoby wykorzystywane przez nadawców. W przyszłości można byłoby przenieść tam część kanałów, które nie zmieściłyby się w UHF po przekazaniu częstotliwości telekomom.

Dołącz do dyskusji: Nowe kanały naziemne później? UKE zwleka z ważną decyzją

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
G
MUX-8 powinien być przemianowany na MUX-7 gdyż już od dłuższego czasu Polska ma do dyspozycji 6 multipleksów na UHF a nie 7 (jak za Tuska).
Inna sprawa to sposób w jaki od samego początku blokuje się rozwój naziemnej telewizji cyfrowej.
odpowiedź
User
roman
"Do KRRiT wpłynęło 14 propozycji na kanały telewizyjne. Aż trzy zgłoszenia dotyczą kanałów filmowo-serialowych." .... o proszę. A podobno żaden biznes nie chce się pakowac w MUX-8. :)
odpowiedź
User
HD
Najpierw MUX powinien zmigrować do DVB-T2/HEVC. Konkurs powinien dotyczyć 3 kanałów, ale HD.
odpowiedź