SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bez TVP3 HD z satelity. „Muszą wypowiedzieć się prawnicy”

Choć w ramach naziemnej telewizji cyfrowej kanał TVP3 Warszawa jest już dostępny w jakości HD, to drogą satelitarną na razie nie będzie. Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji TVP tłumaczy Wirtualnemedia.pl, że jest to związane z różnymi interpretacjami zasady „must carry must offer”.

Emisja TVP3 Warszawa w wysokiej rozdzielczości ruszyła we wtorek. Kanał pojawił się na testowym multipleksie Telewizji Polskiej w DVB-T2/HEVC, docierając do 90 proc. populacji Polski. Stopniowo kolejne wersje TVP3 będą przechodzić z jakości SD na HD. Do końca roku zmiany powinny objąć wszystkie oddziały regionalne nadawcy publicznego.
 

Operatorzy nie spieszą się z włączeniem TVP3 HD do oferty

Od pierwszego dnia emisji w jakości HD mogą z niej skorzystać platformy satelitarne i sieci kablowe. Operatorzy płatnej telewizji nie spieszą się z wprowadzaniem TVP3 HD do oferty. W przypadku platform satelitarnych powinno być to łatwiejsze, bo drogą satelitarną Polsat Box, Canal+ i Orange oferują jedynie TVP3 Warszawa. Sieci kablowe posiadają w pakietach wersję tej stacji związaną z poszczególnym województwem.

Kiedy kanał wprowadzi platforma Canal+? - Nie będzie dostępny - odpowiada krótko Piotr Kaniowski, rzecznik prasowy Canal+. Mniej kategoryczna jest przedstawicielka największej platformy. - Na razie jest w dotychczasowym standardzie, a jak coś się zmieni, to poinformujemy - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Olga Zomer, rzecznik prasowy Polsat Box.

Platformy satelitarne dysponują ograniczonym miejscem na transponderach. Włączenie dodatkowego kanału w jakości HD może wiązać się z pogorszeniem jakości innych stacji. Łatwiej mają sieci kablowe, ale na razie tylko Toya w ograniczonym zakresie zaoferowała TVP3 Warszawa w HD.

- Na razie TVP 3 w HD jest dostępne w wersji warszawskiej. Toya nie ma własnej sieci w tym regionie, jednak dosyłamy ofertę cyfrową do innych operatorów działających na terenie całego kraju. U każdego z tych operatorów udostępniamy lokalne wersje. W przypadku TVP 3 HD  Warszawa mamy 3 partnerów, którzy działają w woj. mazowieckim. U nich w ofercie wersja HD pojawiła się w dniu zmiany czyli 14 lutego - informuje Wirtualnemedia.pl Jacek Kobierzycki, dyrektor generalny sieci kablowej Toya.

Operator zamierza stopniowo wprowadzać także kolejne wersje TVP3 w jakości HD. - Sukcesywnie w miarę uruchamiania kolejnych regionalnych wersji HD, co jest związane z nadajnikami naziemnymi, Toya będzie zmieniać wersje SD na HD w dniu tych zmian w sieciach, które znajdują się na tych obszarach - zapowiada Kobierzycki.

TVP3 HD musi dołączyć do oferty wszystkich operatorów?

Marcin Klepacki, dyrektor biura dystrybucji Telewizji Polskiej przekonuje, że kluczowa tutaj jest interpretacja zasady „must carry must offer”, której przestrzegania domaga się od lat Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. - Ustawa o radiofonii i telewizji mówi o tym co jest świadczone w ramach „must carry must offer”. My będziemy nadawać TVP3 w jakości HD. Czy zmiana jakości mieści się w pojęciu reemisji, muszą wypowiedzieć się prawnicy. Możliwe, że będą różne stanowiska w tym zakresie. Będziemy się mierzyć z problemem, jeśli wystąpi. Na razie to spekulacje – mówi Wirtualnemedia.pl Klepacki.

Zasada „must carry, must offer” polega na tym, że operator kablowy, platforma satelitarna i serwis streamingowy oferujący kanały telewizyjne, musi włączyć do oferty podstawowe stacje naziemne. To TVP1, TVP2, TVP3, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls. Nadawca nie może pobierać od niego z tego tytułu żadnych opłat. Zasada nie precyzuje jednak w jakiej jakości mają być dostępne stacje i czy platformy satelitarne muszą dołączyć do oferty wszystkie wersje TVP3. Wiele platform na świecie tak robi z regionalnymi kanałami telewizji publicznej. Różne wersje France 3 są na przykład dostępne we francuskiej platformie Canal+. TVP zależy na tym samym, choć wcześniej mocno krytykowała „must carry must offer” po tym jak serwis streamingowy WP Pilot dołączył na podstawie tej zasady jej najważniejsze kanały.

Niedawno apel w sprawie stosowania zasady ponowiła KRRiT. Rada chce, żeby objęte regulacją kanały udostępniać bez jakichkolwiek warunków. Tymczasem niektórzy nadawcy, jak np. TVP chcą, aby działo się to w oparciu o wypracowany przez nadawcę  CDN (Content Delivery Network). Rozwiązanie gwarantujące bezpieczeństwo ograniczeń terytorialnych i praw autorskich. W serwisach streamingowych stacji prywatnych, takich jak Canal+ online, Polsat Box Go czy Player również brakuje naziemnych kanałów konkurentów. Każdej z tej firm zależy na bezpośrednim dotarciu do potencjalnych widzów czy subskrybentów.

Dołącz do dyskusji: Bez TVP3 HD z satelity. „Muszą wypowiedzieć się prawnicy”

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
TVP3 kanał , który ledwo się w pierwszej 20tce oglądalności łapie, dzisiaj po 1- KLAN odcinek8, od lat nikt nie ma pomysłu na ten kanał
odpowiedź
User
Gie
To znaczy że platforma satelitarna musi na swój koszt nadawać 16 wersji TVP3? A jeśli C+ nie będzie chciał udostępnić sygnału PB to i oni będą musieli nadawać 16 wersji TVP3? Przecież to jest śmieszne.
odpowiedź
User
TxT
Stanowisku C+ nie dziwię się. Ta platforma w ostatnim czasie jest ze wszystkim na NIE jeśli chodzi o rozwój oferty (patrz np. brak dodatkowych Eurosportów na czas Olimpiady... natomiast abonenci Polsatu mogli cieszyć się zmaganiami w jakości 4K na Eurosport 4K)
odpowiedź