SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jak Ringier Axel Springer zmieni Onet? Branża: Niewiele

Specjaliści z polskiej branży internetowej nie prognozują wielkich zmian po przejęciu Onetu przez Ringier Axel Springer. O perspektywach po tej transakcji mówią Michał Brański, Dominik Kaznowski, Marek Stankiewicz, Jacek Czynajtis, Rafał Oracz i Dominik Czarnota.

- Ta transakcja chyba w niewielkim stopniu zmieni polski rynek internetowy, tylko raczej utrwali obecne podziały - uważa Dominik Kaznowski, konsultant związany w przeszłości m.in. z Agorą i NK.pl. - Nie potrafię w tej transakcji dostrzec jakiejś dużej dynamiki, potencjału zmian dla Onetu czy serwisów Ringiera - przyznaje Michał Brański z o2.pl. - Wiele w samym Onecie wydarzyć się nie musi - prognozuje Marek Stankiewicz z Polskapresse.

>>> Ringier Axel Springer przejmuje Onet za 956,25 mln zł

Pytani przez nas eksperci wskazują jednak obszary, w których Ringier Axel Springer i Onet mogą zyskać dzięki połączeniu. Dominik Kaznowski zwraca uwagę na kompetencje technologiczne i możliwości promocyjne Onetu, które będzie mógł wykorzystać nowy właściciel. Zdaniem Marka Stankiewicza nastąpi usystematyzowanie złożonego portfolio połączonych podmiotów oraz zarządzania nim z poziomu redakcyjnego i sprzedażowego. Stankiewicz dodaje, że liczone razem Onet i serwisy Ringiera pod względem zasięgu wyprzedzą YouTube i zwiększą przewagę nad WP i Orange. Natomiast Jacek Czynajtis z Optizen Labs zauważa, że wydawnictwo będzie mogło dostarczyć reklamodawcom kompleksową, zintergrowaną ofertę. - To również potencjał na optymalizację kosztów, cross-promocję i szerszy zasięg obecnych tytułów Ringiera - uzupełnia Czynajtis.

>>> Onet z 13,5 mln RU, Ringier Axel Springer z 5 mln - Megapanel z marca 

A jakie zagrożenia stoją przed Onetem kierowanym przez Ringier Axel Springer? Zdaniem Michała Brańskiego portal po odłączeniu od Grupy TVN musi uzupełnić braki w kontencie wideo. Dominik Kaznowski podkreśla, że rynek reklamy displayowej, będący głównym źródłem przychodów tak Onetu, jak i serwisów Ringiera, od kilku lat systematycznie maleje.

Kaznowski i Stankiewicz zwracają uwagę, że Onet to kolejny polski portal, który jest przejmowany przez międzynarodowy holding medialny. - Wpisuje się to w szerszy trend konsolidacji rynku mediów - uważa Kaznowski. - Polska ze swoją perspektywą wzrostu w sektorze cyfrowym jest atrakcyjnym rynkiem dla dużych graczy i jestem przekonany, że jeszcze będziemy świadkami ciekawych operacji z udziałem naszych lokalnych podmiotów - przekonuje Stankiewicz.


Prognozy dla Onetu po przejęciu przez Ringier Axel Springer na kolejnej podstronie

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Jak Ringier Axel Springer zmieni Onet? Branża: Niewiele

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nabijanie_odsłon
błagam, nie idźcie tą drogą, wielu dużych graczy już się na tym przejechało...
odpowiedź
User
kk
Axel zapłacił za Onet więcej niż dziś warta jest cała Agora... A kombatanci z Czerskiej pewnie nadal myślą że za chwilę kupią TVN albo Polsat ;)
odpowiedź
User
niezależny
Onetowi przybędzie troche zasięgu w Megapanelu, aczkolwiek i tak tego jako silny lider nie potrzebuje.Na pewno będzie spora współoglądalność między serwisami np biznesowymi Onetu i periodykami RASP. Wg mnie budżetowo nie wiele ugrają, bo cieżko będzie zwiększyć share wydatków na display. Baza mailingowa nie wzrośnie, bo RASP nie ma takowej.
Kontentowo strata, bo RASP nie dostarcza profesjonalnego video jak TVN...
Patrzę na ten deal, ale bez odczucia, że to historyczny moment - Axel po prostu kupił sobie miejsce na rynku za grubą kasę, żeby błysnąć PRowo i nie męczyć się z mozolnym budowaniem pozycji od zera.
.
odpowiedź