SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Będzie się można zameldować przez internet

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o ewidencji ludności, która zakłada utrzymanie obowiązku meldunkowego i wprowadza od 2018 roku możliwości zameldowania się przez internet.

Article

Przygotowana przez MSWiA nowelizacja utrzymuje obowiązek meldowania; obecnie obowiązująca ustawa o ewidencji ludności przewiduje zniesienie tego obowiązku od 1 stycznia 2018 r.

"Utrzymanie obowiązku meldunkowego nie tylko usprawni działanie administracji, ale jest też bardzo ważne dla bezpieczeństwa naszego kraju ze względu na zagrożenie terroryzmem w Europie" - poinformowało MSWiA w komunikacie po posiedzeniu rządu.

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, pozostawienie obowiązku meldunkowego wynika z tego, że gromadzenie danych o miejscu zamieszkania ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji m.in. obowiązków administracji publicznej związanych z głosowaniem w wyborach, realizacją zadań z zakresu zabezpieczenia społecznego, tj. emerytur, rent, dodatków, opieki społecznej, ubezpieczeń społecznych.

"Wiedza o liczbie i strukturze mieszkańców pozyskiwana w oparciu o dane wynikające z ewidencji ludności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia opieki żłobkowej, przedszkolnej, miejsc w szkołach, planowania obwodów szkolnych. Informacja o liczbie mieszkańców wpływa na obliczanie liczby radnych, a także ma istotne znaczenie w kontekście przeprowadzania referendum lokalnego" - dodano.

W projektowanej noweli wprowadzono uproszczenie przy wykonywaniu obowiązku meldunkowego. "Wejście w życie niniejszej regulacji umożliwi dokonywanie wszystkich czynności z zakresu obowiązku meldunkowego w formie elektronicznej, bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie" - podkreślono.

Nowelizacja ma także umożliwić uzyskanie numeru PESEL przy ubieganiu się o wydanie dowodu osobistego. Obecnie obywatele polscy zamieszkujący w Polsce, którzy nie posiadają numeru PESEL, a chcą otrzymać dowód osobisty, muszą w pierwszej kolejności ubiegać się o numer PESEL, najpierw składając wniosek do organu gminy, a dopiero potem wnioskować o wydanie dowodu osobistego.

Celem projektu jest również uporządkowanie i doprecyzowanie niektórych przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL cudzoziemcom. Po zmianach maja go dostawać wszyscy cudzoziemcy dokonujący zameldowania na pobyt stały lub czasowy na terytorium Polski. "Efektem zaproponowanych regulacji w tym zakresie będzie gromadzenie informacji o wszystkich cudzoziemcach przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na czas pobytu, w centralnym rejestrze PESEL" - podkreślono.

W projekcie zaproponowano także zmiany w formularzu meldunkowym pozwalające na zameldowanie na pobyt stały i jednoczesne wymeldowanie z pobytu czasowego; tak samo na zameldowanie na pobyt czasowy z jednoczesnym wymeldowaniem z pobytu stałego, przy użyciu jednego formularza.

Obowiązek meldunkowy istnieje obecnie w kilkunastu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Danii i Szwecji. Jak podkreśla MSWiA, w wielu z nich traktuje się go bardziej rygorystycznie niż w Polsce.

Pierwotnie projekt noweli obejmował także zmiany w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego, w których zaproponowano rozszerzenie zakresu zbieranych danych dotyczących urodzenia dziecka. Wątpliwości w tej sprawie wyrażały m.in. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych i Fundacja Panoptykon.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Będzie się można zameldować przez internet

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sin
TIP pod rozwagę naszych dzielnych towarzyszy: wprowadzenie obowiązku cotygodniowego stawiania
się obywateli powyżej 14 r.ż. na komendzie milicji najbliższej miejsca zamieszkania znacznie zwiększyłoby "bezpieczeństwo naszego kraju ze względu na zagrożenie terroryzmem w Europie"
odpowiedź
User
prawnik
I to ma być postęp?
Meldunek to skamielina dawnych czasów. I jako taki jest zbędny. Baza danych meldunkowych zawsze jest o dwa kroki za rzeczywistością. Co więcej, nie wywiera takich skutków prawnych, jakie są państwu przydatne.

Potrzebne jest co innego: powszechny adres korespondencyjny. Adres wskazywany przez każdego obywatela (np. przy otrzymaniu dowodu osobistego lub w PIT), z takim skutkiem prawnym, że skuteczne dotarcie korespondencji na ów adres równe jest jej doręczeniu.

Pozostawanie przy koncepcji meldunku wynika z niemożliwego do przewalczenia przyzwyczajenia urzędniczego.
odpowiedź
User
mbbm
Komuna mentalna. Od kilku lat mieszkam poza miejscem zameldowania i tyle Błaszczak ma z kontroli i bezpieczeństwa. Jak kogoś zabiję to poszukiwania zaczną się na drugim końcu Polski.

Gdybym mogł łatwo i szybko zgłosić miejsce zamieszkania, bez aktualizacji danych w milionie miejsc, wyglądałoby to inaczej.
odpowiedź
User
tawokularach
Prawnik dobrze mówi.
odpowiedź
User
Rozbawiony
To ja się zamelduję u Błaszczaka
odpowiedź