SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jakie mają być media publiczne?

Zaczynamy cykl artykułów prezentujących propozycje zmian w mediach publicznych autorstwa Jakuba Bierzyńskiego, Jacka Bochenka, Pawła Dobrowolskiego i Przemysława Schmidta

Kilkuosobowy zespół wolontariuszy w skład, którego wchodzą m.in. Jakub Bierzyński, Jacek Bochenek, Paweł Dobrowolski, oraz Przemysław Schmidt pracuje nad założeniami naprawy mediów państwowych. Po zakończeniu konsultacji projektu w środowiskach ludzi sztuki, mediów oraz działaczy gospodarczych założenia te planuje przedstawić do dyspozycji polityków Platformy Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości, aby umożliwić merytoryczną publiczną dyskusję o naprawie mediów państwowych.

Pracę nad projektem będą obszernie przedstawiane na łamach Wirtualnemedia.pl. Już jutro artykuł pt. "Media państwowe trzecim najbardziej dotowanym sektorem gospodarki!". A dzisiaj zapraszamy do lektury tego artykułu i komentowania propozycji zmian w mediach publicznych.

- Dobrych programów misyjnych w telewizji i radiu powinno i może być więcej. Wystarczy pieniądze publiczne przeznaczyć na tworzenie programów, a skończyć z przejadaniem ich przez instytucje. Realizację misji można konsekwentnie egzekwować, trzeba tylko ustalić jej przedmiot i zakres, a abonament zastąpić przejrzystymi finansowo i akceptowanymi przez obywateli metodami finansowania misji. Jeżeli ograniczymy marnotrawstwo i korupcję, to na dobre programy misyjne będzie więcej pieniędzy - czytamy w założeniach naprawy mediów państwowych przygotowanych przez zespół ekspertów-wolontariuszy Platformy Obywatelskiej ds. deregulacji rynku mediów, czyli: Jakuba Bierzyńskiego, Jacka Bochenka, Pawła Dobrowolskiego i Przemysława Schmidta.


- Propozycja oparta na takich założeniach spotkała się z atakiem establishmentu, związanego z mediami państwowymi. To akurat nie dziwi. Wszak ta grupa interesów - także politycznych - żyje z naprawiania TVP, więc nie jest zainteresowana jej naprawieniem. Dlatego autorzy proponują, żeby odpowiedzieć na osiem ważnych społecznie pytań:

1. Dlaczego państwowa TVP buduje biurowiec za 150 milionów złotych, a prywatna TVN zainwestowała w budowę nowoczesnego studia telewizyjnego?
2. Czy pieniądze publiczne powinny finansować budynki i etaty, czy też tworzenie i emisję dobrych programów misyjnych?
3. Czy media państwowe muszą mieć 4 kanały telewizji, oraz 6 anten radia, aby skutecznie realizować misję?
4. Dlaczego TVP zatrudnia 10 razy więcej osób niż każdy z jej prywatnych konkurentów?
5. Dlaczego na stronach interenetowych TVP nie ma szczegółowych sprawozdań finansowych TVP za ostatnie trzy lata? Czy prezes TVP boi się udostępnić sprawozdania finansowe swojej firmy? Dlaczego?
6. Kiedy prezes TVP przekaże opinii publicznej konkretne i szczegółowe rozliczenie z wykorzystania abonamentu? Dlaczego nie zrobił tego do tej pory?
7. Kiedy prezes TVP przekaże opinii publicznej listę programów zrobionych za pieniądze z abonamentu? Jeżeli media państwowe dostają dotacje w postaci abonamentu to powinny nam powiedzieć, na co pożytkowana jest dotacja, czyż nie tak?
8. Kiedy prezes TVP przekaże opinii publicznej pełną listę organizacji i wydarzeń sponsorowanych przez TVP w roku 2003, oraz w trzech pierwszych kwartałach 2004?

Dwanaście lat temu w miejsce Radiokomitetu stworzono państwowe media nadzorowane przez KRRiTV, składającą się z polityków. Trzeba pogodzić się z faktem, że model ten nie działa. Czas skończyć z jego naprawą, polegającą jedynie na zamianie "czerwonych" na "czarnych" lub odwrotnie. Czas wypracować misję, której oczekują obywatele, zamiast żerować na jej pozorowanej realizacji. Szanowna KRRiTV oraz zarządzie TVP oczekujemy większej przejrzystości w TVP oraz rychłej odpowiedzi na nasze pytania - czytamy w liście autorstwa  Jakuba Bierzyńskiego, Jacka Bochenka, Pawła Dobrowolskiego i Przemysława Schmidta.

Zapraszamy do dyskusji i komentowania propozycji zmian w mediach publicznych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jakie mają być media publiczne?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl