SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Jakie poparcie dla partii politycznych w Polsce? Rośnie PiS i Solidarna Polska

Na początku kwietnia największym poparciem wyborców cieszyła się PO (30 proc.), drugie miejsce zajęło PiS (25 proc.) - wynika z najnowszego sondażu TNS Polska. Do Sejmu weszłyby też: Ruch Palikota (9 proc.) i SLD (7 proc.). Na Wiejskiej zabrakłoby PSL (3 proc.).

Jakie poparcie dla partii politycznych w Polsce? Rośnie PiS i Solidarna Polska

TNS Polska zapytał Polaków "kandydata której partii lub ugrupowania poparł(a)by pan(i) w wyborach do Sejmu". Z sondażu wynika, że poniżej progu wyborczego znalazłyby się oprócz PSL: Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (4 proc.) oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego(2 proc.).

Jak wskazuje TNS Polska, w porównaniu z marcem wzrost poparcia odnotowały PiS (o 3 pkt. proc.) i SP Zbigniewa Ziobro (o 2 pkt. proc.). Zmniejszyło się natomiast poparcie dla Ruchu Palikota (o 3 pkt. proc.), SLD (o 2 pkt. proc.) oraz dla PSL (o 2 pkt. proc.). Poparcie dla PO praktycznie nie zmieniło się.

Co piąty (20 proc.) wyborca nie wie, na kandydata której partii oddałby swój głos.

Według TNS Polska, jeżeli uwzględni się tylko wyborców, którzy wiedzą, na jaką partię by zagłosowali, PO popierane jest przez 37 proc. z nich, PiS - 31 proc., Ruch Palikota - 11 proc., SLD - 9 proc., SP Zbigniewa Ziobro - 5 proc., a PSL - 4 proc.

Jak wynika z sondażu, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to z pewnością wziąłby w nich udział mniej niż co trzeci Polak (29 proc.), a dalsze 33 proc. badanych być może zdecydowałoby się głosować. Jeden na trzech (32 proc.) respondentów nie wziąłby udziału w wyborach, przy czym jeden na pięciu (20 proc.) nie zrobiłby tego na pewno.

Jak wskazuje TNS Polska, w porównaniu z marcem, gotowość do głosowania zmniejszyła się o 3 pkt. proc., jednocześnie jest ona o 12 pkt. proc. niższa niż w październiku ubiegłego roku.

Sondaż TNS Polska zrealizowany został w dniach 13-18 kwietnia 2012 r. na reprezentatywnej, losowej 956-osobowej ogólnopolskiej próbie osób od 18. roku życia za pośrednictwem bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych face-to-face.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jakie poparcie dla partii politycznych w Polsce? Rośnie PiS i Solidarna Polska

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
anty
WASZE BADANIA SĄ TAK WIARYGODNE JAK WYBORY PREZYDENTA W ROSJI!!!
8 8
odpowiedź
User
olo
sa to fikcyjne wyniki,podrasowane
od miesiaca trwa kampania reklamowa
PiS w mediach, /prasa,tivi/, reklama
ukryta acz widoczna,i po tym miesiacu
publiuije sie badania majace swiadczyc
o skutecznosci reklamy medialnej i
sile oddzialywania mediow,czyli czwartej
wladzy. Ot taka autoreklama przy okazji,
a skutek jest zupelnie inny. Poza tym do
wyborow 3 lata chyba, to po co sondaz ?
my tylko badamy rynek...
8 8
odpowiedź
User
śmiechu warte
to wszystko
8 8
odpowiedź
User
Only true
Po wchłonięciu OBOP-u, ta firma, jest tak wiarygodna jak (chyba już nie istniejąca) GFK Polonia, która pomyliła się w badaniu exit pool o 15% przy wyborach prezydenckich. myśle, że najbardziej miarodajne pozostaje HOMO HOMINI!
8 8
odpowiedź
User
Lutek
Poszukuje sondazy gdzie Tusk nie ma wplywu na ich manipulacje.
8 8
odpowiedź