SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Jan Dworak: Polska wkracza w erę cyfryzacji. 8 multipleks w trakcie realizacji

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) przedstawiła wczoraj podczas posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu sprawozdanie ze swojej działalności w 2013 r. Jak mówił przewodniczący KRRiT Jan Dworak, "Polska wkracza w erę cyfryzacji".

Jan Dworak (fot. I.Sobieszczuk/TVP) Article

Jak podkreślił przewodniczący KRRiT, raport dotyczy także spraw, które powinny zostać doprowadzone do końca w nadchodzącym roku działania KRRiT. "Ten zestaw dokumentów pozwala naprawdę spojrzeć na kondycję nie tylko elektronicznych mediów w Polsce, ale także na porównanie ich z rynkami sąsiadującymi - rynkiem usług telekomunikacyjnych i rynkiem kinematograficznym" - powiedział.

"Sprawozdanie zawiera informacje o sposobie wykonania wszystkich ustawowych zadań KRRiT, w tym dotyczących postępowań koncesyjnych, sprawowania kontroli działalności nadawców, podziału opłat abonamentowych, organizowania i inicjowania współpracy międzynarodowej, a także wydawania rozporządzeń jako wykonawczych aktów prawnych" - powiedział Dworak.

Wśród najważniejszych kwestii, jakimi zajmowała się Rada w zeszłym roku, Dworak wyróżnił przechodzenie z odbierania sygnału analogowego na cyfrowy.

"To był rok zakończenia wyłączania nadajników telewizji analogowej. Ostatni został wyłączony 23 lipca w Giżycku. Od tego dnia na terenie całej Polski odbiór naziemny programów telewizyjnych był możliwy tylko w sposób cyfrowy" - powiedział Dworak. Jak ocenił, dla polskiego rynku telewizyjnego to najbardziej znacząca zmiana w ostatnich 25 latach, od kiedy media działają w warunkach rynkowych.

Odniósł się także do uruchomienia TV Trwam na multipleksie i procesu, jaki odbywał się w tej sprawie. Stacja ubiegała się o miejsce na cyfrowym multipleksie w systemie telewizji naziemnej. KRRiT odmówiła przyznania jej koncesji; stacja otrzymała ją ostatecznie w lipcu 2013 r. w wyniku drugiego konkursu. Radzie zarzucano dyskryminację TV Trwam w procesie koncesyjnym, naruszenie zasad wolności słowa i niedyskryminowania podmiotów.

"Naczelny Sąd Administracyjny zamknął postępowanie koncesyjne w zakresie pierwszego konkursu dotyczącego multipleksu (MUX 1 - przyp. red.) ostatecznie potwierdzając, że KRRiT działała na podstawie przepisów zgodnych z konstytucją, nie naruszających niczyich praw i interesów" - podkreślił Dworak. "Postępowanie, jak stwierdził sąd, prowadzone było zgodnie z prawem. Sąd nie dostrzegł elementów dyskryminacji ani faworyzowania kogokolwiek czy też naruszania zasad demokratycznego państwa prawa" - dodał.

Do innych wydarzeń, które miały wpływ na kształt mediów audiowizualnych - w opinii KRRiT - należą m.in. rozpoczęcie cyfrowej emisji programów przez publiczną radiofonię. "Tradycyjne częstotliwości analogowe w paśmie FM zostały wyczerpane, tym samym dalszy rozwój staje się ograniczony" - tłumaczył Dworak. 1 października Polskie Radio, wzorem nadawców publicznych w innych krajach, rozpoczęło stałą emisję cyfrową w Warszawie i Katowicach.

Według Dworaka w 2015 r. 10 programów ogólnopolskich Polskiego Radia i po dwa programy regionalne na właściwych obszarach uzyskają ponad 55 proc. dostępu ludności do sygnału cyfrowego. "Poprzez cyfryzację telewizji naziemnej, a także przez rozwój i rosnącą popularność urządzeń mobilnych, Polska wkracza w erę cyfryzacji" - podkreślił.

Zaznaczył, że to proces nieunikniony. Dla jego dalszego wdrażania niezbędne jest, jak mówił, stworzenie specjalistycznych analiz, wniosków i rekomendacji legislacyjnych. W przygotowywaniu takiego zbioru Krajowa Rada miałaby współpracować z organami rządowymi.

Do działań na rzecz rozwoju cyfryzacji mediów zaliczono także prace, dotyczące rozwoju i uruchamiania kolejnych cyfrowych multipleksów telewizyjnych. Oznacza to zagospodarowanie zarezerwowanych dla Polski w planie Genewa 2006 zasobów częstotliwości.

Jak zaznaczył Dworak, multipleks XIII jest w trakcie realizacji. Zmiany prawne, które Rada uważa za niezbędne, dotyczą dokończenia procesu cyfryzacji telewizji i kontynuowanie cyfryzacji radiofonii.

"Konieczne są zmiany, które wyznaczą nowe kierunki polityki koncesyjnej - trzeba minimalizować bariery wejścia na rynek nowych nadawców satelitarnych i kablowych, niezbędne jest także stworzenie warunków dla rozwoju mediów +trzeciego sektora+ i mediów lokalnych. Znaczenie podstawowe mają także zmiany, które będą umacniać dotychczasowe gwarancje w zakresie pluralizmu mediów, swobody wypowiedzi i jakości debaty publicznej" - mówił Dworak.

Za główny problem przewodniczący uznał finansowanie mediów publicznych. "W roku 2013 nie udało się przygotować projektu ustawy modernizującej system finansowania mediów publicznych" - przyznał. "To najpilniejszy problem dotyczący systemu mediów" - ocenił i dodał, że taki program musi powstać, jeśli media publiczne realizować mają wszystkie swoje istotne zadania społeczne.

W 2014 r. rozwijane zostaną następujące obszary działalności Rady: ochrona małoletnich widzów poprzez dążenie do wyeliminowania z programów telewizyjnych, emitowanych przed godz. 20 pornografii i przemocy, wzmożenie kontroli tych programów dzięki monitoringowi nadawców oraz działalność edukacyjna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Dworak: Polska wkracza w erę cyfryzacji. 8 multipleks w trakcie realizacji

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Inżynier
"multipleks XIII jest w trakcie realizacji" a XXV właśnie zaczął działać ;-)
5 2
odpowiedź
User
magister
8. multipleks - czyli VIII, a nie XIII :)
7 0
odpowiedź
User
Adalbert
Coz to za nowomowa - "w trakcie realizacji"? Moze by tak nieco wiecej szczegolow, bo cala dotychczasowa dzialalnosc Rady sprowadza sie do absolutnej ochrony interesow monopolistow t.j.Polsatu i TVN-u! Stad wlasnie bierze sie cala nedza oferty programowej ogolnodostepnych stacji tv! Coz, juz za rok wybory... i przyjdzie czas na rzetelna ocene dzialalnosci p.Dworaka i spolki.
17 2
odpowiedź
User
metodka
Czy w "dobie cyfryzacji" Dworak z PO przestaną już fałszować konkursy?????
15 3
odpowiedź
User
ex
Po komentarzach widzę że są ludzie którzy mają oczy szeroko otwarte i nie zaślepione przez obecną władzę. "trzeba minimalizować bariery wejścia na rynek nowych nadawców satelitarnych i kablowych" - gdyby tak było faktycznie jak twierdzi Dworak to zamiast ATM Rozrywka i Polo TV mielibyśmy ciekawsze stacje (satelitarne) m.in. TELE 5 oraz ponadregionalną TVS. Póki co to zyskują Polsaty gdzie mają aż 5 stacji w bezpłatnej DVB-T oraz cały MUX 4 na wyłączność. Gdzie tutaj SPRAWIEDLIWOŚĆ !!!! Nie chcę źle wróżyć ale zobaczycie że MUX 8 przy obecnej władzy będzie sprzedany na kanały płatne!!
7 5
odpowiedź
User
marek85
Jakim cudem dostała koncesje ATM ROZRYWKA kanał który praktycznie nic nowego nie wnosi do DVB-T ,bo emituje tylko prawie same stare powtórki z Polsatu ,a niektóre seriale to te same odcinki mielą non stop od początku nadawnia!!!Powinni cofnąć koncesję,praktycznie to wygląda jak kolejny kanał od Polsatu!!!
4 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing