SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Jan Klata reżyseruje słuchowisko "Dumanowski" w Radiu Kraków

Jan Klata reżyseruje w Radiu Kraków słuchowisko na podstawie powieści "Dumanowski" Wita Szostaka. Premiera na antenie odbędzie się 11 listopada. Formuła słuchowiska będzie zaskakująca - powiedział redaktor naczelny i prezes Radia Kraków Marcin Pulit.

Jan Klata reżyseruje słuchowisko

Bohaterem powieści Szostaka jest fikcyjny bohater narodowy, który żyje przez 123 lata rozbiorów - Józafat Dumanowski. Jest on sowizdrzałem i dandysem, weteranem i dziennikarzem, partyzantem i politykiem, pustelnikiem i mężem stanu. Jego losy splatają się z życiem bardzo znanych postaci m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i wpływają na bieg zdarzeń.

"Bardzo trudno jest rozróżnić, co jest zmyślone, a co się naprawdę wydarzyło - mówi Jan Klata, reżyser słuchowiska. "Styk fikcji i prawdy jest naprawdę interesujący. Kiedy czytam biografię Dumanowskiego pióra Wita Szostaka, to Dumanowski jest dla mnie bardziej prawdziwy i fascynujący niż wielu historycznych ojców naszej niepodległości. W teatrze ciekawy jest ten właśnie moment splatania się rzeczywistości z czymś, co nie do końca znajduje oparcie w faktach" - podkreśla.

Akcja "Dumanowskiego" toczyć się będzie na antenie Radia Kraków przez cały dzień - wchodząc w interakcję z kolejnymi, zmieniającymi się elementami programu. "+Wesele+ to była kwintesencja tradycji. Słuchowisko w reżyserii Jana Klaty będzie zupełnie inne. To niemal koronkowa robota w studiu. Chcemy pokazać, w jaki sposób przestrzeń radiowa może być przestrzenią do robienia współczesnego teatru. Poszczególne elementy tego słuchowiska będą wchodziły w interakcje z innymi elementami programu radiowego; prognoza pogody czy reklama będzie albo prawdziwa, albo +zarażona+ przez projekt Klaty" - powiedziała kierownik redakcji kultury Justyna Nowicka.

"Data premiery - 11 listopada - jest nieprzypadkowa i to jedyny właściwy dzień dla tego przedsięwzięcia" - uważa prezes Pulit. Jak powiedział realizacja słuchowisk to powrót do tradycji Radia Kraków. "Zależy nam na realizacji różnych projektów, klasyki i awangardy. Chcemy jednocześnie nadawać tym produkcjom taką formę, żeby trafiały one do obecnego słuchacza. Realizacja +Wesela+, które na żywo i z publicznością, wyreżyserował Andrzej Seweryn, pokazała, że jest na to zapotrzebowanie" - podkreślił Pulit.

>>> RMF FM traci w Krakowie, zyskały Trójka i Radio ZET

Słuchowisko w reżyserii Klaty to druga w tym roku superprodukcja radiowa zrealizowana przez Radio Kraków. Premiera "Wesela" w reżyserii Andrzeja Seweryna odbyła się w studiu im. Romany Bobrowskiej w lutym. Na rozpoczynających się w czwartek 16. Targach Książki w Krakowie pojawi się wydawnictwo z zapisem tej realizacji. W grudniu na antenie Radia Kraków zaplanowano premierę słuchowiska "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jerzego Stuhra.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jan Klata reżyseruje słuchowisko "Dumanowski" w Radiu Kraków

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
radio szczecin
Jakie to wszystko super! Cudowne,cudowne pasmo sukcesów.Kolejna "superprodukcja", a dlaczego nie "hiper", superextra, albo xxlprodukcja? Już niedługo zabraknie słów w polszczyźnie na określenie tych cudowności w radiu kraków....
8 9
odpowiedź
User
looser
A Woody Allen nie zaangażowałby się w ten projekt? Albo Monthy Pyton?Albo chociaż Jaś Fasola...To powinien być "Miś na miarę możliwości RKr".
9 9
odpowiedź
User
Gatsby
@Szczecin, może sami coś zróbcie...
9 8
odpowiedź