SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Japońscy producenci przyspieszają

Stały wzrost zapotrzebowania rynku na cyfrowe aparaty fotograficzne

Obserwując stały wzrost zapotrzebowania rynku na cyfrowe aparaty fotograficzne, czołowi japońscy producenci urządzeń elektronicznych zwiększają moce produkcyjne czujników obrazu i paneli LCD o małych przekątnych.

Elementy te są podstawowymi podzespołami cyfrowych aparatów fotograficznych oraz fotomodułów używanych w telefonach komórkowych. Blisko 80% ogólnej produkcji tych urządzeń pochodzi z Japonii.

Sony, największy producent czujników typu CCD, w tym miesiącu zwiększyło o 14% produkcję w dwóch fabrykach w prefekturach Kumamoto i Kagoshima, dzięki czemu aktualna miesięczna moc produkcyjna wynosi 9,5 mln sztuk podzespołów, z czego znakomita większość to czujniki o rozdzielczości 3- i 4-megapiskeli.

Z kolei Toshiba planuje od września zwiększyć o 25% wydajność fabryki czujników CMOS w prefekturze Iwate do poziomu 5 mln sztuk miesięcznie. Również Matsushita Electric planuje podążyć podobnym szlakiem, tylko na dużo większą skalę. Od lutego do października firma chce czterokrotnie podnieść wydajność swoich fabryk, a docelowy wolumen produkcji czujników CMOS wynosi 8 mln sztuk miesięcznie. Ogólnie, w 2004r. producenci planują zwiększenie mocy produkcyjnych swoich fabryk czujników obrazu średnio o 50%.

Okazuje się jednak, że nawet tak ambitne plany producentów nie będą w stanie zaspokoić pełnego zapotrzebowania rynku na czujniki obrazu. Jak podaje amerykańska firma iSuppli, ogólnoświatowe zapotrzebowanie na te urządzenia wzrośnie w tym roku o 37,5%. Oznacza to, że wartość rynku jest w stanie osiągnąć poziom 5,55 mld USD, tymczasem producenci są w stanie stworzyć urządzenia o wartości 5,24 mld USD i to przy założeniu pełnej realizacji planów podniesienia produkcji.

W ślad za wytwórcami czujnikami obrazów podążają także producenci paneli LCD stosowanych w telefonach komórkowych i aparatach cyfrowych. Lider tego segmentu rynku, firma Sharp, zwiększył wydajności swoich fabryk w prefekturach Nara i Mie z poziomu 2,5 mln sztuk w październiku 2002r. do 12,2 mln urządzeń w marcu 2004r. Seiko Epson zapowiedziało zainwestowanie 3 mld jenów (ponad 28 mln USD) w celu podniesienia miesięcznej wydajności swoich fabryk o 20%, zaś Hitachi Displays rozważa zwiększenie do 2005r. swoich mocy produkcyjnych o 30%.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Japońscy producenci przyspieszają

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl