SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jasiński: Grupa Lotos powinna wypłacać dywidendy

Minister skarbu Wojciech Jasiński, uważa, że Grupa Lotos powinna wypłacać dywidendy, a nie przeznaczać całości zysków na inwestycje, choć ponad 500 mln zł zysku za 2005 rok pozostanie w spółce na rozwój.

„Zyski za 2005 rok [– przyp. ISB] pójdą na kapitał zapasowy spółki. Natomiast nie podoba mi się, że wieloletni plan inwestycyjny spółki zakłada przez najbliższe trzy-cztery lata niewypłacanie dywidendy. Mogę nie brać jej od biednych spółek, ale Lotos taką nie jest” – mówi Jasiński, cytowany przez „GW”.

Gazeta sugeruje, że różnice w poglądach pomiędzy ministrem a prezesem Lotosu Pawłem Olechnowiczem, mogą spowodować odwołanie ze stanowiska tego ostatniego, bowiem minister zapowiada, że chce przeprowadzić konkurs na prezesa GL.

Tymczasem do dymisji podał się w środę szef rady nadzorczej Lotosu Jan Szomburg.

W najbliższy poniedziałek akcjonariusze GL zdecydują na zwyczajnym walnym zgromadzeniu o losach dywidendy z zysku za 2005 rok, wynoszącego 532,27 mln zł.

Spółka w projektach uchwał na ZWZ, opublikowanych we wtorek podała, że zysk netto za rok kończący się 31 grudnia 2005 roku w kwocie 532.268.528,93 zł przeznacza się w całości na zwiększenie kapitału zapasowego spółki.

W kwietniu prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz zapowiadał, że spółka prawdopodobnie nie wypłaci znaczącej dywidendy z zysku za 2005 rok, ale przekaże środki do Skarbu Państwa w inny sposób. Agencja ISB ustaliła wówczas w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP), że może chodzić o zakup 31% akcji Petrobalticu od państwa.

Obecnie należąca w 100% do Skarbu Państwa Nafta Polska ma 51,91% akcji Lotosu, natomiast Skarb Państwa bezpośrednio kontroluje dalsze 6,93% akcji.

Grupa Lotos miała po audycie 532,27 mln zł jednostkowego zysku netto w 2005 roku wobec 495,42 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody wyniosły 8.545,73 mln zł wobec 6.590,72 mln zł rok wcześniej.

Z zysku za 2004 rok spółka przeznaczyła na dywidendę 2,94%, co dało wypłatę w wysokości 0,20 zł na akcję.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jasiński: Grupa Lotos powinna wypłacać dywidendy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl