SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jeden system patentowy dla całej Europy

Unia Europejska chce zunifikować system ochrony patentowej dla 25 państw członkowskich. Inicjatywa może wejść w życie już w 2014 roku.

Jeden system patentowy dla całej Europy

Podczas trzech sesji przegłosowany został nowy system patentowania wynalazków w Europie. Zgodnie z nowymi zasadami, by otrzymać ochronę swojego patentu trzeba będzie zgłosić się do Europejskiego Biura Patentowego (EPO), składając podanie w języku angielskim, niemieckim albo francuskim. Jeżeli EPO uzna patent, będzie on obowiązywał w 25 krajach UE, w tym w Polsce.

Jedyne dwa państwa, które nie zgodziły się na nowy system ochrony patentowej to Włochy i Hiszpania. Obydwa południowe kraje podały ten sam powód – nie podoba im się dyskryminacja w postaci akceptowania przez EPO tylko dokumentów po angielsku, francusku lub niemiecku.

Unia Europejska zapewnia, że nowe przepisy znacząco uproszczą i przyspieszą system ochrony patentowej w Europie. Co więcej, ubieganie się o patenty będzie dzięki niemu znacznie tańsze. Rejestracja jednego patentu na całym kontynencie ma, według Komisji Europejskiej, kosztować 4 725 euro zamiast 36 tysięcy jak obecnie. Co więcej, Unia ma pokrywać koszty tłumaczenia dokumentów dla małych i średnich firm, organizacji pozarządowych oraz placówek badawczych.

Unifikacja systemu patentowego w Europie budzi kontrowersje. Francuska organizacja April działająca na rzecz wolnego oprogramowania twierdzi, że polityka EPO może doprowadzić do wojen patentowych na rynku software'owym, na kształt tych ze Stanów Zjednoczonych.

- Europejskie Biuro Patentowe dostanie wielką moc choć sposób jego działania był mocno krytykowany, szczególnie w sferze oprogramowania, gdzie przyznaje patenty niezgodnie z literą i duchem europejskiego prawa patentowego - powiedziała BBC Jeanne Tadeusz, przedstawiciela grupy April.

Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem 2014 roku, jeśli ratyfikuje je przynajmniej 13 państw członkowskich Unii. Wśród nich muszą się jednak znaleźć Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jeden system patentowy dla całej Europy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl