SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jedynka hymnami protestuje przeciw zmianie ustawy medialnej

Radiowa Jedynka w Nowy Rok od rana przed serwisami informacyjnymi emituje na przemian „Mazurka Dąbrowskiego” i hymn Unii Europejskiej. To sprzeciw stacji wobec przyjętej w ostatnich dniach przez parlament nowelizacji ustawy medialnej.

Charlie Sheen, „Jeden gniewny Charlie”Article

Instrumentalne fragmenty „Mazurka Dąbrowskiego” i „Ody do radości” są puszczane w Programie I Polskiego Radia od piątej rano przed cogodzinnymi serwisami informacyjnymi. Natomiast o północy ma być emitowana piosenka „Już czas na sen” Kabaretu Starszych Panów.

Wcześniej Jedynka nadawała „Mazurka Dąbrowskiego” raz w ciągu doby, tuż po północy.

Dyrektor stacji Kamil Dąbrowa, wyjaśnił, że emitowanie co godzinę hymnów Polski i Unii Europejskiej jest wyrazem sprzeciwu stacji wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Akcja ma być prowadzona do odwołania. - Emitując o pełnych godzinach hymn Polski i hymn Europy zamierzamy zwrócić uwagę naszych słuchaczy oraz opinii publicznej na zagrożenie pluralizmu i wolności słowa w mediach publicznych, które wprowadza wchodząca w życie nowelizacja ustawy medialnej - stwierdził w komunikacie prasowym.

Nowelizacja ustawy została przyjęta przez Sejm w środę, a przez Senat w czwartek. Zakłada m.in., że zarządy i rady nadzorcze państwowych spółek medialnych (Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i regionalnych rozgłośni radiowych) będą wybierane przez ministra skarbu państwa na bezterminowe kadencje, a mandat poprzednich wygaśnie z dniem wejścia w życie noweli. Akt prawny musi jeszcze zostać podpisany przez prezydenta i opublikowany w Dzienniku Ustaw, po czym natychmiast uprawomocni się (bez vacatio legis). Przy czym będzie obowiązywać tylko do 30 czerwca br.

Nowelizację skrytykowali m.in. członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Stowarzyszenie Dziennikarzy Europejskich i Europejska Unia Nadawców. Prezes Telewizji Polskiej zaapelował do marszałka Sejmu o wstrzymanie prac nad nią, a prezes Polskiego Radia swój sprzeciw wyraził w liście do prezydenta.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jedynka hymnami protestuje przeciw zmianie ustawy medialnej

25 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Balsamo Astralli
Brawo!!!
odpowiedź
User
widz555
Głowy i tak leżą już na gilotynach, więc to tylko ostatnie okrzyki skazanego.
To idiotyczne, ale kampanijne lamenty PO o cofnięciu do średniowiecza to były jednak "obiektywne informacje".
odpowiedź
User
y
Zapowiedzieli ale nie puścili. Strach przed dyscyplinarka?
odpowiedź