SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Jerzy Sosnowski i Krzysztof Łuszczewski w medium KOD. „Wolność w Polsce jest zagrożona”

- Z serwisem internetowym KOD współpracować będą m.in. Jerzy Sosnowski, Krystyna Kofta i Krzysztof Łuszczewski - mówi Wirtualnemedia.pl Magda Jethon, szefowa serwisu KODuj24.pl - medium Komitetu Obrony Demokracji. Wyjaśnia także, dlaczego zdecydowała się pokierować tym projektem.

Magda Jethon, fot. Piotr Małecki Article

- W ramach redakcji KODuj24.pl bezpośrednio zaangażowanych jest tylko kilka osób. Niestety na razie nie mogę ujawnić wszystkich nazwisk - to zresztą jest pierwszy dowód, jak bardzo przestaliśmy być wolni - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Magda Jethon, była szefowa Programu 3 Polskiego Radia. - W tej chwili mogę powiedzieć, że oprócz mnie jest w redakcji Krzysztof Łuszczewski (były dyrektor radiowej Czwórki - przyp. red.). Mamy na szczęście spore grono piszących odważnych i nieobojętnych, wśród nich są m.in. Magda Dygat, Krystyna Kofta, Wojciech Pszoniak czy Jerzy Sosnowski - informuje Jethon.

Serwis KODuj24.pl rozpocznie swoją działalność w najbliższą sobotę, 4 czerwca br. - Obok najważniejszych informacji zajmować się będziemy przede wszystkim szeroko rozumianą tematyką społeczną. W serwisie znajdzie się pogłębiona publicystyka związana z najnowszymi wydarzeniami, polityką, stylem życia, kulturą czy w przyszłości informacjami ekonomicznymi i sportowymi - zapowiada Magda Jethon.

KODuj24.pl chce też komentować poczynania polskiego rządu. - Już za kilka dni pojawi się rubryka „Plusy dla rządu”. Jeśli rząd będzie robił rzeczy, które są dobre, to będziemy o tym chętnie pisać. Będzie też „Wolny Balkon”, czyli dział satyryczny, a w nim teksty satyryczne oraz rysunki tworzone przez bardzo młodych artystów - mówi nam Magda Jethon.

W dniu startu serwisu KODuj24.pl będzie można zobaczyć m.in. obszerny fotoreportaż Chrisa Niedenthala z czerwca 1989 roku. - Zostanie on uzupełniony zdjęciami z tegorocznych obchodów rocznicy pierwszych polskich częściowo wolnych wyborów. Będzie też wywiad z prof. Karolem Modzelewskim i niespodzianka, którą napisał, skomponował i zaśpiewał Piotr Bukartyk - dodaje Jethon.

Szefowa KODuj24.pl podkreśla, że na razie będzie to codziennie uaktualniana strona internetowa. - Ale oczywiście mamy nadzieję, że dość szybko poszerzymy redakcję i stworzymy prężnie funkcjonujący portal, a w niedalekiej przyszłości powstanie także kanał radiowy - zapowiada Magda Jethon. O pomyśle na kanał radiowy Magda Jethon mówiła na naszych łamach w ubiegłym tygodniu.

Magdę Jethon zapytaliśmy także o przyczyny, które sprawiły, że postanowiła zaangażować się w tworzenie KODuj24.pl. - Nie chcę, żeby to zabrzmiało zbyt patetycznie, ale swego czasu zaangażowałam się w „Solidarność”, bo uważałam, że taki jest mój patriotyczny obowiązek. Zostałam z wilczym biletem wyrzucona z pracy i na wiele lat pozbawiona prawa wykonywania zawodu. Byłam wtedy bardzo młoda i straciłam zawodowo swoje najlepsze lata - mówi Magda Jethon.

- Nigdy nie żałowałam tamtych swoich decyzji, chociaż długi czas, będąc odsunięta, patrzyłam, jak moi koledzy układają się z władzą komunistyczną. Dziś jestem głęboko przekonana, że wolność w Polsce jest zagrożona. Patrzę z przerażeniem na kolejne decyzje obozu rządzącego. Pozwolę sobie zacytować jedno zdanie ze znakomitego tekstu Jerzego Sosnowskiego: „Kiedy przestajemy być wolni…”, który ukaże się w sobotę na KODuj24.pl. Jerzy Sosnowski napisał: „Umiejętność wyznaczenia linii, za którą należy powiedzieć: „dość”, pod groźbą utracenia szacunku dla samego siebie, wydaje mi się jedną z najtrudniejszych i najważniejszych umiejętności życiowych”. Jestem dumna, że udało mi się to zrobić - dodaje Magda Jethon.

Magda Jethon przez ostatnie siedem lat (z prawie roczną przerwą) była dyrektorem radiowej Trójki, odeszła z Polskiego Radia na początku br. na własną prośbę za porozumieniem stron. Z radiową Trójką była związana od 1977 roku.

Z najnowszej fali badania Radio Track Millward Brown wynika, że udział Trójki w rynku radiowym wyniósł 8 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Jerzy Sosnowski i Krzysztof Łuszczewski w medium KOD. „Wolność w Polsce jest zagrożona”

56 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcel R-R
Pani dzidzia-piernik ma bardzo wybiórczą pamięć. Ja natomiast doskonale pamiętam okres siedmiu ostatnich lat, w czasie którego ta pani była szefową trójki. Wówczas wolność w "polskich" mediach dosłownie zapierała dech w piersiach.
odpowiedź
User
Marian
A przez 8 lat rządziła jedynie słuszna koalicja PO-PSL i wtedy demokracja i wolność słowa nie była zagrożona ???
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ot wybiórcza demokracja III RP :D
odpowiedź
User
Maciej konserwatywny
Wiedziałem, że Magda Jethon przygarnie Jerzego Sosnowskiego! :D Niech sobie robią co chcą w swoim KODzie, na szczęście robią to już nie w Polskim Radiu za m. in. moje pieniądze - i z tego BARDZO SIĘ CIESZĘ! :) A Trójka bez Magdy Jethon ma szansę po kilkudziesięciu latach wreszcie pójść w dobrym kierunku i wreszcie stać się prawdziwym radiem narodowym, za co trzymam kciuki! Dość tej szkodliwej lewicowości!
odpowiedź
User
Roman
Prawdziwa demokracja jest wtedy, kiedy obywatele inicjują i organizują referenda. W Polsce jak dotąd "wyręczają" nas w tej sprawie politycy.
42 12
odpowiedź
User
okopan
Aha... To jest ta pani niezależna i obiektywna, która straciła pracę w mediach publicznych. Gratuluję... Hahahaaaa
83 37
odpowiedź