SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Juliusz Braun nie chce, aby aktualni pracownicy mediów publicznych brali udział w wyborach samorządowych. Wniosek trafił do RMN

Juliusz Braun złożył wniosek do RMN o to aby osoby pracujące w mediach publicznych i jednocześnie zamierzające kandydować w wyborach samorządowych zrezygnowały, albo zawiesiły swoją aktywność w organach spółki czy radach programowych - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Nie jest prawidłowe, żeby te same osoby nadzorowały rzetelność mediom publicznego i jednocześnie kandydowały - mówi nam członek RMN i były prezes TVP.

Juliusz Braun, fot. Ł.Brzezicki / WMArticle

Złożenie wniosku nastąpiło na ostatnim posiedzeniu Rady Mediów Narodowych. - Wniosłem sprawę osób które są zwłaszcza w radach programowych publicznych nadawców, i Ci którzy zamierzają kandydować w zbliżających się wyborach samorządowych. Nie jest prawidłowe, żeby te same osoby nadzorowały rzetelność mediom publicznego i jednocześnie kandydowały w wyborach - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, członek RMN i były prezes TVP.

Z naszych ustaleń wynika, że m.in. w Olsztynie kandydat na prezydenta z ramienia PIS-u jest wiceprzewodniczącym rady programowej oddziału telewizji. Chodzi o Michała Wypija, który będzie się starać o wybór na prezydenta Olsztyna z poparciem obozu Zjednoczonej Prawicy.

Jak informuje nas Braun, prawo tego nie zakazuje, ale Rada Mediów Narodowych postanowiła, że na najbliższym posiedzeniu, który odbędzie się 7 czerwca przygotowany będzie projekt apelu, aby osoby zamierzające kandydować w wyborach zrezygnowały, albo zawiesiły swoją aktywność w organach spółek czy radach programowych.

O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy publicznych nadawców. Telewizja Polska poinformowała, że Michał Wypij nie jest pracownikiem firmy, ani nie sprawuje w niej funkcji merytorycznych (np. reporterskich czy redaktorskich). Istnieje on na liście współpracowników publicznego nadawcy, ale wynika to z tego że jest członkiem rady programowej (wszystkie takie osoby są współpracownikami - wynika to z przepisów). Nadawca dodał również, że członkowie rad programowych są wybierani przez parlament i Radę Mediów Narodowych.

To nie jedyny taki przykład. W radzie nadzorczej TVP zasiada Radosław Włoszek, przewodniczący rady powiatu w Oświęcimiu. W radzie programowej Polskiego Radia znajdują Grzegorz Hlebowicz (wiceburmistrz warszawskiego Żoliborza) i Tomasz Koziński (warszawski radny PiS). Z kolei dyrektorem TVP Gorzów jest Robert Jałowy, od 2010 roku radny z Gorzowa Wielkopolskiego (związany z PiS).

Polskie Radio ma się odnieść do sprawy po decyzji Rady Mediów Narodowych.

Najbliższe wybory samorządowe odbywać się będą jesienią tego roku. Na chwilę obecną nie jest jeszcze znana dokładna data.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Juliusz Braun nie chce, aby aktualni pracownicy mediów publicznych brali udział w wyborach samorządowych. Wniosek trafił do RMN

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marcin
A kogo interesuje co chce pan Braun? Pan Braun chyba zapomniał że już dawno nie jest prezesem TVP i widocznie nie umie się z tym pogodzić że nim już nie jest. Za pana kadencji wcale nie było lepiej w TVP niż jest do tej pory.
odpowiedź
User
do Marcina
To żeś mnie rozbawił od rana, dziękuję bo dziecko płacze za ścianą (a w ogóle to nie ma żadnej różnicy między PIS a PO poza tym że PiS ma trzy litery a PO dwie)
odpowiedź
User
Do Marcina cz.2
Ponieważ masz problemy to od razu ci wyjaśnię że żartowałem
odpowiedź