SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Już ponad 90 proc. Polaków korzysta z telefonów komórkowych, więcej ze smartfonów niż modeli tradycyjnych

Z telefonów komórkowych korzysta 92 proc. dorosłych Polaków. Ponad połowa z nich używa smartfona, a powyżej dwóch piątych tradycyjnej komórki - wynika z badań CBOS.

fot. cbaArticle

Badania ośrodka CBOS na temat korzystania z telefonów komórkowych pokazują, że w lipcu tego roku korzystało z nich już 92 proc. dorosłych Polaków. W podziale na telefony klasyczne i smartfony, więcej osób korzysta z tych drugich – 57 proc, 43 proc. to zaś użytkownicy telefonów tradycyjnych. Dla porównania, w sierpniu dwa lata wcześniej, rozkład użytkowników smartfonów i telefonów tradycyjnych wynosił 50 proc. do 56 proc. (procenty nie sumują się do 100).

CBOS, "Korzystanie z telefonów komórkowych", sierpień 2017

Niemal połowa badanych (49 proc.) korzysta wyłącznie ze smartfonów, 34 proc. tylko z klasycznych telefonów komórkowych, a 9 proc. z obu typów urządzeń. W ciągu dwóch ostatnich lat o 14 p. proc. zwiększył się odsetek posiadaczy wyłącznie smartfonów, ubyło natomiast zarówno korzystających z klasycznych komórek ( o 7 p. proc.), jak i posługujących się telefonami starego i nowego typu (o 6 p. proc.).

CBOS, "Korzystanie z telefonów komórkowych", sierpień 2017

Ankietowani CBOS odpowiadali także na pytanie, z jakich funkcji telefonów korzystają, Wszyscy wymienili dzwonienie, 78 proc. wskazało na wysyłanie i odbieranie SMS-ów, a 62 proc. na robinie zdjęć. Dla 57 proc. badanych przydatna jest funkcja zegarka i budzika, dla połowy zaś – kalendarza. Po przeciwnej stronie popularnych funkcji telefonów znalazły się płatności zbliżeniowe, z których korzysta 5 proc. ankietowanych, oglądanie telewizji – 7 proc. oraz sprawdzanie zanieczyszczenia powietrza – 9 proc.

CBOS, "Korzystanie z telefonów komórkowych", sierpień 2017

Na podstawie badań, wyróżniono trzy grupy korzystających z telefonów komórkowych. Pierwsza, najliczniejsza (49 proc.) to używający swoich urządzeń tylko do podstawowych funkcji – dzwonienia i wymiany wiadomości tekstowych. Druga grupa to użytkownicy, którzy oprócz głównych, wykorzystują także niektóre inne możliwości telefonów – jak przeglądanie internetu, robienie zdjęć czy sprawdzanie godziny. Ostatnia grupa, do której zalicza się 21 proc. użytkowników, chętnie korzysta z większości funkcji swoich telefonów komórkowych.

CBOS, "Korzystanie z telefonów komórkowych", sierpień 2017

Badanie "Korzystanie z telefonów komórkowych" zostało przeprowadzone na próbie N= 892 dorosłych Polaków. Wykres 1 sporządzono na podstawie badania „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzonego metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 29 czerwca – 6 lipca 2017 roku na liczącej 977 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Dołącz do dyskusji: Już ponad 90 proc. Polaków korzysta z telefonów komórkowych, więcej ze smartfonów niż modeli tradycyjnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl