SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kablówki do sądu

Związek Artystów Scen Polskich przeciw kablówkom

Związek Artystów Scen Polskich wystąpił do sądu przeciwko dwóm łódzkim kablówkom. Chodzi o ochronę praw autorskich.

ZASP twierdzi, że telewizje kablowe reemitują programy radiowe i telewizyjne innych nadawców, ale wbrew prawu autorskiemu nie płacą za to.

"Po 22 lipca 2000 r. operatorzy sieci kablowych mogą reemitować utwory nadane w radiu lub telewizji tylko na podstawie umowy zawartej z właściwą organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (czyli ZASP - red.)" - napisał w pozwie do łódzkiego sądu Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP i dodał, że wielokrotnie wzywano kablówki do zawarcia takich umów i wypłaty pieniędzy, ale bez skutku.

Do pozwu dołączono tabele wynagrodzeń, określające kwoty należne poszczególnym grupom zawodowym za wykorzystanie artystycznych wykonań rozpowszechnianych przez telewizje kablowe. I tak * dla reżyserów i scenografów to 0,125 proc. od wpływów (brutto) operatora sieci * dla aktorów to 0,25 proc. Za reemisję programu kablówka ma płacić 0,5 proc. od swoich wpływów.

Związek na razie nie wie dokładnie jakich pieniędzy żądać od kablówek. Określił jedynie sumy wyjściowe (np. 2 tys. zł), zastrzegając, że ta kwota może wzrosnąć, gdy ustali wpływy telewizji z abonamentu. Dlatego oprócz pieniędzy ZASP domaga się, by kablówki przedstawiły w sądzie informację o tym, od ilu osób i w jakiej wysokości dostają co miesiąc abonament. Na razie pozwane telewizje nie odpowiedziały na zarzuty.
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kablówki do sądu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl