SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kaczyński na premiera

PO: Jarosław Kaczyński powinien tworzyć rząd niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich.

Platforma Obywatelska (PO), która w niedzielnych wyborach parlamentarnych uplasowała się na drugim miejscu za PiS, prosi Jarosława Kaczyńskiego szefa PiS, o podjęcie się misji tworzenia rządu, niezależnie od przebiegu wyborów prezydenckich, powiedział w poniedziałek lider PO, Donald Tusk.

„Uważam tego typu propozycje, aby czekać na stworzenie rządu cztery tygodnie, za błąd. Nie mamy tyle czasu […] Dlatego bardzo bym prosił Jarosława Kaczyńskiego, aby wziął odpowiedzialność za tworzenie tego rządu, niezależnie od losu w wyborach prezydenckich” – powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Szef Prawa i Sprawiedliwości (PiS) mówił wcześniej, że nadal uważa, że w przypadku wygranej jego brata, Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, on nie powinien zostać premierem. Oprócz niego PiS ma jeszcze trzech kandydatów na premiera, których nazwisk szef PiS nie chciał ujawnić.

W wyborach prezydenckich, któe odbędą się 9 października, startuje Donald Tusk, który według ostatnich sondaży może liczyć na ponad 40-proc. poparcie. Drugi w rankingach, z ok. 30-proc. poparciem jest Lech Kaczyński.

„Szanujemy jak na razie jedną decyzję personalną, bo tę decyzję podjęli Polacy, a nie partyjne aparaty. To jest decyzja o tym, że szef zwycięskiej partii powinien zostać szefem rządu” – stwierdził Tusk.

„Chciałbym podkreślić z całą mocą, że to właśnie szef przyszłego rządu: Jarosław Kaczyński powinien mieć możliwie dużo swobody w najbliższych tygodniach w tworzeniu programowych i personalnych realiów tego rządu” – dodał.

Lider PO wyraził gotowość podjęcia natychmiastowych rozmów z PiS na temat programu przyszłej koalicji.

„Chciałbym, aby choćby od jutra rozpoczęły się rozmowy naszych ekspertów. To czego chciałbym uniknąć […] to rozmowa o personaliach” – stwierdził.

Tusk podkreślił, podobnie jak wcześniej uczynił to Jarosław Kaczyński, że najpierw musi być ustalony program, a potem dobrani ludzie do realizacji tego programu.

„Zadaniem numer jeden dla tego rządu to skuteczna polityka na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy” – uważa Tusk.

„Pierwsza rzecz, którą Polacy powinni wiedzieć to, co z programu PiS i co z programu Platformy znajdzie się w tym wspólnym projekcie” – dodał.

Lider PO powiedział także, że niektóre sprawy wymagają jak najszybszego podjęcia rozmów między obiema partiami.

„Zdecydowanie ważna jest dziś jak najszybsza rozmowa o kształcie budżetu. Nie będziemy mieli za dużo czasu, by ten budżet zbudować zgodnie z naszymi wyobrażeniami o gospodarce i dlatego wolałbym, żeby eksperci jednej i drugiej strony usiedli do rozmów na ten temat” – powiedział Tusk.

We wtorek rząd Marka Belki przyjmie projekt budżetu. Według wstępnych założeń, zaprezentowanych na początku września, zakłada deficyt na poziomie 32,575 mld zł wobec 30,833 mld zł przewidywanych na ten rok oraz wobec pierwotnie planowanych 35 mld zł. Dochody budżetowe mają wynieść 189,2 mld zł, natomiast wydatki są planowane na 221,8 mld zł. Rząd ma ostatecznie przyjąć projekt 27 września.

Zarówno PO, jak i PiS wyrażały chęć zmniejszenia deficytu budżetowego w 2006 roku do ok. 30 mld zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kaczyński na premiera

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl