SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kanały TVP znikają z WP Pilot na dwa miesiące, Wirtualna Polska i Telewizja Polska zaczynają negocjacje

Telewizja Polska i Wirtualna Polska rozpoczęły negocjacje w sprawie obecności trzech kanałów TVP w usłudze WP Pilot. Na czas rozmów, do 16 lipca, stacje TVP nie będą dostępne w WP Pilot. W tym czasie Telewizja Polska będzie transmitować mistrzostwa świata w piłce nożnej.

Od lewej: Jacek Kurski i Jacek ŚwiderskiArticle

W komunikacie przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl napisano,że strony zgadzają się, że obecne regulacje prawne w zakresie must carry i must offer są niedoskonałe. Wirtualna Polska deklaruje, że zależy na porozumieniu ze wszystkimi partnerami i że w geście dobrej woli zdecydowała się wyłączyć stacje TVP ze swojej usługi WP Pilot do 16 lipca, na czas planowanych negocjacji i transmisji przez Telewizję Polską w kanałach linearnych mistrzostw świata w piłce nożnej. Strony będą poszukiwały nowej formuły porozumienia na warunkach komercyjnych.

- Cieszę się, że rozpoczęte negocjacje mogą zaprocentować nie tylko dostępem do trzech kanałów, ale do całej bogatej oferty telewizji publicznej. Wierzę, że na porozumieniu dwóch polskich mediowych spółek skorzystają przede wszystkim widzowie - wyjaśnia Jacek Świderski, prezes Wirtualnej Polski.

- Zależy mi na wypracowaniu nowego modelu biznesowego, który będzie dostosowany do współczesnego rynku medialnego i będzie brał pod uwagę jego wszystkie niuanse - temu będą służyły zbliżające się negocjacje. Naturalna wydaje się sytuacja, że Mistrzostwa świata w piłce nożnej, będą transmitowane na antenach Telewizji Polskiej i na VOD.TVP.pl. czyli u nadawcy, który poniósł koszty pozyskania praw do tego wydarzenia - tłumaczy Jacek Kurski, prezes TVP.

Stacje TVP1, TVP2 oraz TVP Warszawa były dostępne w usłudze WP Pilot na podstawie zasady must carry - must offer zawartego w ustawie o radiofonii i telewizji. Takie stanowisko przedstawiła KRRiT we wrześniu 2015 roku, kiedy to nakazała TVP udostępnić swoje trzy kanały spółce Netwizor, właścicielowi WP Pilot.

W ramach zasady must carry - must offer w WP Pilot dostępne są również stacje Polsat, TVN, TV Puls i TV 4. Z żadnym z nadawców Wirtualna Polska nie musiała podpisać umowy na rozpowszechnianie tych stacji.

TVP i TVN krytykują darmową obecność ich stacji w WP Pilot

O interpretacji zasady must carry, must offer podczas Ogólnopolskiej Konferencji PIKE 2018 w Toruniu dyskutowali nadawcy publiczni i komercyjni, m.in. Zygmunt Solorz, Jacek Kurski, Maciej Maciejowski i Jacek Świderski. Przedstawiciele TVP i TVN ostro krytykowali to, że WP Pilot bez zgody i żadnych umów emituje sygnał ich głównych stacji.

- Nadawca, który musi pozyskać niezwykle drogie prawa sportowe, a następnie bez możliwości jakiejkolwiek monetyzacji w sieci tych kanałów po prostu oddaje je każdemu do reemisji, jest na pozycji straconej, bo za chwilę będzie musiał zamknąć biznes - powiedział Maciejowski. - Nie tylko prawa sportowe kosztują i są objęte różnymi polami eksploatacji. Temat interpretacji zasady must carry, must offer jaką poprzednia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nam zgotowała to jest temat nie załatwiony. Bez przygotowania przepisów i rynku powoduje totalną nierówność na rynku - dodał.

Zgodził się z nim Jacek Kurski. - Interpretacja mówiąca, że można sobie ukraść sygnał, który w stu procentach jest dostępny w telewizji naziemnej, satelitarnej, w VoD Telewizji Polskiej i udać, że to jest must carry, must offer jest oczywistym złodziejstwem - ocenił. - Sprawa jest oczywista - jeżeli sieć nie jest zamknięta tylko otwarta, jeżeli odbiorcami końcowymi nie są urządzenia przynależne do tej sieci to zasada must carry, must offer nie może w żaden sposób obowiązywać. Oznaczałoby to skrajną dewastację rynku - argumentował prezes TVP.

Wirtualna Polska podkreśla natomiast, że działa w tej sprawie zgodnie z prawem, co potwierdziły stanowisko Krajowej Rady i wyroki sądowe. - Duzi gracze telewizyjni nie są zadowoleni, że zgodnie z zasadą must carry - must offer muszą udostępniać za darmo sygnał swoich głównych kanałów wszystkim operatorom kablowym, a taki status prawny i faktyczny ma WP Pilot. Mamy potwierdzające to stanowisko Krajowe Rady Radiofonii i Telewizji. Wygrywamy prawie wszystkie potyczki prawne z nadawcami w tej sprawie. Niedawno sąd odrzucił wniosek TVP, żeby w ramach zabezpieczenia powództwa wstrzymać emisję jej stacji na WP Pilot - mówił Jacek Świderski w połowie marca br.

- Ci duzi gracze telewizyjni woleliby, żeby WP Pilot, a najlepiej cały internet, przestał istnieć. Nie wiem, czy to kwestia ich przekonań czy z zasady w każdej sytuacji walczą o swoje. Dla nas to postawa niezrozumiała, trochę z innej epoki. Internetu nie da się zatrzymać, jeżeli mi nie zrobimy takiej usługi, zrobi to któryś z globalnych graczy. W USA podobną usługę oferuje YouTube - dodał prezes Wirtualnej Polski.

Wydawca chwalił się też, że transmisje TVP1 z zawodów w skokach narciarskich w WP Pilot oglądało nawet 400 tys. osób.

WP Pilot dostępny w całej Unii Europejskiej

Wirtualna Polska kupiła Netwizor pod koniec 2016 roku, wyceniając firmę na 2,27 mln zł. W połowie ub.r. platforma, działająca wcześniej pod nazwą VideoStar, została przekształcona w WP Pilot. Od 20 marca z usługi można korzystać w całej Unii Europejskiej, po wejściu w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie transgranicznego przenoszenie usług internetowych.

W WP Pilot można oglądać na żywo ponad 80 stacji telewizyjnych, w tym 32 za darmo. Płatne pakiety kosztują natomiast od 3,90 do 24,90 zł. Z większością nadawców Wirtualna Polska podpisała stosowne umowy.

Dołącz do dyskusji: Kanały TVP znikają z WP Pilot na dwa miesiące, Wirtualna Polska i Telewizja Polska zaczynają negocjacje

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kon Don
Większość telewizji publicznych w Europie udostępnia internetową transmisję swoich kanałów na własnej stronie internetowej i nie robi problemu. TVP udostępniła tylko TVP Info, kanały regionalne i TVP Polonia (ostatni nie jest dostępny całodobowo, co dla mnie jest absurdalne). Kiedy doczekamy się nadawania w internecie TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i innych kanałów?! Internet już nie jest przyszłością telewizji, jest teraźniejszością, coraz więcej ludzi ogląda telewizję na smartfonach, tabletach itd. Dla mnie to jest chore, że TVP jest zacofana i nie chce sama udostępnić transmisji internetowej swoich podstawowych kanałów!!!!!!!
odpowiedź
User
GregoryT
Większość telewizji publicznych w Europie udostępnia internetową transmisję swoich kanałów na własnej stronie internetowej i nie robi problemu. TVP udostępniła tylko TVP Info, kanały regionalne i TVP Polonia (ostatni nie jest dostępny całodobowo, co dla mnie jest absurdalne). Kiedy doczekamy się nadawania w internecie TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i innych kanałów?! Internet już nie jest przyszłością telewizji, jest teraźniejszością, coraz więcej ludzi ogląda telewizję na smartfonach, tabletach itd. Dla mnie to jest chore, że TVP jest zacofana i nie chce sama udostępnić transmisji internetowej swoich podstawowych kanałów!!!!!!!

Wcale tak nie jest - niemiecka TV ogranicza tylko do terenu Niemiec
odpowiedź
User
oni ono one
j... kurskiego za moje pieniadze ma telewizje a ja nawet w pracy nie bede mogl obejzec na telefonie MŚ!
odpowiedź