SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kancelaria Prezydenta pyta TVP i Polskie Radio: dlaczego nie zapraszacie naszych ministrów do programów?

Kancelaria Prezydenta poprosiła prezesów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia o przedstawienie kryteriów doboru gości w programach publicystycznych. - Do Kancelarii nie wpływają żadne zaproszenia z TVP. Jest to dla nas bardzo niepokojące. Unikanie zapraszania przedstawicieli Kancelarii Prezydenta do mediów publicznych jest zaprzeczeniem misji publicznej, którą powinny spełniać - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, dyrektor biura prasowego Kancelarii.

Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, fot. Kancelaria Prezydenta Article

Informację o tym, że dziennikarze TVP i Polskiego Radia maja zakaz zapraszania do audycji przedstawicieli podał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Do Rzeczy” Cezary Gmyz. - Władze TVP kazały wykasować przedstawicieli prezydenta ze wszystkich audycji publicystycznych, choć Nałęcz był tam nieledwie domownikiem - napisał w sobotę. Później dodał, że taka sama zasada obowiązuje w Polskim Radiu, powołując się na nieoficjalne informacje od pracujących tam dziennikarzy.

W weekend w programie radiowej Trójki zwrócił na to uwagę poseł PiS Joachim Brudziński. - Wyrażam zdumienie, że dzisiaj w tym studiu nie ma przedstawiciela Kancelarii Prezydenta. Bo jak mamy rozmawiać? Nie czuję się upoważniony - stwierdził. - Nie ma się co zdumiewać, ponieważ zmieniliśmy formułę na czas przedwyborczy - wyjaśniła mu prowadząca audycję Beata Michniewicz.

Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl potwierdza, że wysłała do prezesa Telewizji Polskiej Janusza Daszczyńskiego oraz prezesa Polskiego Radia Andrzeja Siezieniewskiego oficjalne pisma z zapytaniem, jakie są kryteria doboru gości do programów publicystycznych.

- Do Kancelarii Prezydenta nie wpływają żadne zaproszenia od prowadzących audycje w TVP. Jest to dla nas bardzo niepokojące, jeśli zdamy sobie sprawę z intensywności działań Pana Prezydenta. Kancelaria powinna mieć równy dostęp do anten telewizji publicznej, aby przekazywać informacje z Pałacu Prezydenckiego, zwłaszcza jeśli przeanalizujemy obecność na antenach TVP poprzednich ministrów, np. Tomasza Nałęcza - tłumaczy Adamiak-Sroczyńska. - Unikanie zapraszania przedstawicieli Kancelarii Prezydenta do mediów publicznych jest zaprzeczeniem misji publicznej, którą powinny spełniać. Obywatele są zainteresowani tym, co dzieje się z pierwszą osobą w państwie. Myślę, że Telewizja Polska o tym wie, dlatego poprosiłam o przedstawienie kryteriów w doborze gości. Czekam na odpowiedź od prezesa - dodaje.

Jako przykład Katarzyna Adamiak-Sroczyńska wskazuje na program „Woronicza 17” nadawany w niedzielne poranki w TVP Info. Przed wyborami w audycji pojawiali się doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Tomasz Nałęcz i Jan Lityński oraz szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Po wyborach TVP Info przestało zapraszać do „Woronicza 17” przedstawicieli Kancelarii.

W biurze prasowym Telewizji Polskiej dowiedzieliśmy się, że zarząd TVP odpowie Kancelarii Prezydenta, a list prezesa Janusza Daszczyńskiego jest już przygotowywany. Z kolei do Polskiego Radia pismo od Adamiak-Sroczyńskiej jeszcze nie dotarło, dlatego zarząd na razie się do niego nie odniesie. Rzecznik prasowy nadawcy Radosław Kazimierski zapewnia jednak, że w Polskim Radiu nie ma żadnego zakazu, a przedstawiciele Kancelarii Prezydenta występują na antenach na bieżąco.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kancelaria Prezydenta pyta TVP i Polskie Radio: dlaczego nie zapraszacie naszych ministrów do programów?

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
as
nawoływać do nie płacenia abonamentu jak D. Tusk 9 lat temu
53 55
odpowiedź
User
Dziennikarka_tvp
A ja apeluje do władz tvp, żeby się opamiętały i wykonywały swoją misję dziennikarską bo przez ich takie głupie decyzje potem dziennikarze niesłusznie obrywają i boją się o swoje miejsca pracy..
68 17
odpowiedź
User
patwiecz
To jak z tą mapą Polski w zagranicznych prognozach pogody. Opanujcie się!
19 14
odpowiedź
User
trololo
A ja apeluje do władz tvp, żeby się opamiętały i wykonywały swoją misję dziennikarską bo przez ich takie głupie decyzje potem dziennikarze niesłusznie obrywają i boją się o swoje miejsca pracy..
Dokładnie. Za to co wyprawia teraz (i wcześniej) szefostwo TVP, zapłacą winni i nie winni. PiS nie daruje. I wcale sie nie dziwię. Takiej propagandy nie powstydził by się Urban...
60 21
odpowiedź
User
marek
A czy parweniuszy zaprasza się na salony?
24 63
odpowiedź