SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kancelaria Prezydenta pyta TVP i Polskie Radio: dlaczego nie zapraszacie naszych ministrów do programów?

Kancelaria Prezydenta poprosiła prezesów Telewizji Polskiej i Polskiego Radia o przedstawienie kryteriów doboru gości w programach publicystycznych. - Do Kancelarii nie wpływają żadne zaproszenia z TVP. Jest to dla nas bardzo niepokojące. Unikanie zapraszania przedstawicieli Kancelarii Prezydenta do mediów publicznych jest zaprzeczeniem misji publicznej, którą powinny spełniać - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, dyrektor biura prasowego Kancelarii.

Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, fot. Kancelaria PrezydentaArticle

Informację o tym, że dziennikarze TVP i Polskiego Radia maja zakaz zapraszania do audycji przedstawicieli podał na Twitterze dziennikarz tygodnika „Do Rzeczy” Cezary Gmyz. - Władze TVP kazały wykasować przedstawicieli prezydenta ze wszystkich audycji publicystycznych, choć Nałęcz był tam nieledwie domownikiem - napisał w sobotę. Później dodał, że taka sama zasada obowiązuje w Polskim Radiu, powołując się na nieoficjalne informacje od pracujących tam dziennikarzy.

W weekend w programie radiowej Trójki zwrócił na to uwagę poseł PiS Joachim Brudziński. - Wyrażam zdumienie, że dzisiaj w tym studiu nie ma przedstawiciela Kancelarii Prezydenta. Bo jak mamy rozmawiać? Nie czuję się upoważniony - stwierdził. - Nie ma się co zdumiewać, ponieważ zmieniliśmy formułę na czas przedwyborczy - wyjaśniła mu prowadząca audycję Beata Michniewicz.

Katarzyna Adamiak-Sroczyńska, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl potwierdza, że wysłała do prezesa Telewizji Polskiej Janusza Daszczyńskiego oraz prezesa Polskiego Radia Andrzeja Siezieniewskiego oficjalne pisma z zapytaniem, jakie są kryteria doboru gości do programów publicystycznych.

- Do Kancelarii Prezydenta nie wpływają żadne zaproszenia od prowadzących audycje w TVP. Jest to dla nas bardzo niepokojące, jeśli zdamy sobie sprawę z intensywności działań Pana Prezydenta. Kancelaria powinna mieć równy dostęp do anten telewizji publicznej, aby przekazywać informacje z Pałacu Prezydenckiego, zwłaszcza jeśli przeanalizujemy obecność na antenach TVP poprzednich ministrów, np. Tomasza Nałęcza - tłumaczy Adamiak-Sroczyńska. - Unikanie zapraszania przedstawicieli Kancelarii Prezydenta do mediów publicznych jest zaprzeczeniem misji publicznej, którą powinny spełniać. Obywatele są zainteresowani tym, co dzieje się z pierwszą osobą w państwie. Myślę, że Telewizja Polska o tym wie, dlatego poprosiłam o przedstawienie kryteriów w doborze gości. Czekam na odpowiedź od prezesa - dodaje.

Jako przykład Katarzyna Adamiak-Sroczyńska wskazuje na program „Woronicza 17” nadawany w niedzielne poranki w TVP Info. Przed wyborami w audycji pojawiali się doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Tomasz Nałęcz i Jan Lityński oraz szefowa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek. Po wyborach TVP Info przestało zapraszać do „Woronicza 17” przedstawicieli Kancelarii.

W biurze prasowym Telewizji Polskiej dowiedzieliśmy się, że zarząd TVP odpowie Kancelarii Prezydenta, a list prezesa Janusza Daszczyńskiego jest już przygotowywany. Z kolei do Polskiego Radia pismo od Adamiak-Sroczyńskiej jeszcze nie dotarło, dlatego zarząd na razie się do niego nie odniesie. Rzecznik prasowy nadawcy Radosław Kazimierski zapewnia jednak, że w Polskim Radiu nie ma żadnego zakazu, a przedstawiciele Kancelarii Prezydenta występują na antenach na bieżąco.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kancelaria Prezydenta pyta TVP i Polskie Radio: dlaczego nie zapraszacie naszych ministrów do programów?

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
as
nawoływać do nie płacenia abonamentu jak D. Tusk 9 lat temu
odpowiedź
User
Dziennikarka_tvp
A ja apeluje do władz tvp, żeby się opamiętały i wykonywały swoją misję dziennikarską bo przez ich takie głupie decyzje potem dziennikarze niesłusznie obrywają i boją się o swoje miejsca pracy..
odpowiedź
User
patwiecz
To jak z tą mapą Polski w zagranicznych prognozach pogody. Opanujcie się!
odpowiedź