SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Karta z wizerunkiem św. Mikołaja jako prezent na święta

Zamiast skazywać się na męki wymyślania najbardziej idealnego prezentu, może lepiej podarować bliskim wypchaną gotówką – kartę z wizerunkiem św. Mikołaja. Obdarowany kupi sobie co zechce, a elementu zaskoczenia możemy być pewni.

Karta z wizerunkiem św. Mikołaja jako prezent na święta

Karta przedpłacona to szczególnie dobry pomysł na prezent dla nastolatka, którego rodzice mogą w ten sposób zacząć wprowadzać w świat finansów. Gdy jeszcze zapewnią dziecko, że może taką kartą płacić w internecie i wykonywać transakcje zbliżeniowe, np. w Empiku czy w niektórych punktach gastronomicznych zadowolenie gwarantowane. Bezpieczeństwo również, bo kartą przepłaconą nie można wydać więcej niż suma, na którą jest doładowana.

Jak deklarują banki, z roku na rok coraz więcej osób i firm wybierając gwiazdkowe prezenty decyduje się właśnie na karty przedpłacone. Na rynku można, więc znaleźć plastiki z bożonarodzeniową grafiką, która jeszcze długo po świętach będzie obdarowanemu przypominała ten miły czas.

Do bankomatów karta ING, do internetu BZ WBK

Karty przedpłacone osoba prywatna może dostać w Banku Zachodnim WBK i ING Banku Śląskim. Aby kupić kartę nie trzeba być klientem tych instytucji, ani też specjalnie się z nimi z tego powodu wiązać.

Karta przedpłacona to elektroniczna portmonetka, w której w zależności od hojności kupującego, może znajdować się od kilkudziesięciu złotych, do nawet kilku tysięcy. Podstawowym przeznaczeniem karty są transakcje bezgotówkowe, czyli wszelkie płatności kartą w sklepach czy punktach usługowych. W przypadku kart podarunkowych BZ WBK wchodzi w grę możliwość płacenia za zakupy w internecie oraz wykonywanie transakcji zbliżeniowych, czyli takich bez użycia PIN-u tylko poprzez zbliżenie karty do terminala (maksymalna wartość takich transakcji to 50 zł). Jeśli jednak karta miałaby być podręczną portmonetką z której obdarowany miałby wyciągać gotówkę, zdecydowanie lepsza będzie karta ING Banku Śląskiego. Nie ma wprawdzie funkcji płacenia w sieci czy też bezstykowo, ale nie ma też prowizji za wypłatę pieniędzy z bankomatów ING BSK. W przypadku kart przedpłaconych BZ WBK wypłata gotówki zawsze będzie obarczona prowizją. Bez względu na bankomat na terenie kraju będzie to 5 zł, a zagranicą 10 zł.

Karty przedpłacone dostępne dla osób prywatnych

Bank

Karta

Opłata

za wydanie

Doładowanie/opłata

Płatności

w internecie

Wypłata

w bankomacie

BZ WBK

Karta upominkowa

5-10 zł

brak możliwości

tak

min. 5 zł

BZ WBK

Karta przedpłacona

15-20 zł

gotówka w oddziale -0 zł

tak

min. 5 zł

ING BSK

Maestro

15-20 zł

gotówka w oddziale -0 zł

nie

ING BSK 0 zł

Źródło: Open Finance.

Z doładowywaniem czy bez?

W momencie wyboru karty przedpłaconej trzeba zdecydować, czy chcemy, aby miała możliwość doładowania. Wówczas może służyć latami, tym bardziej, że przy spełnieniu określonych warunków doładowywanie jest przeważnie za darmo.

Zakup karty przedpłaconej z możliwością doładowania to przeważnie wydatek 15- 20 zł. W ING Banku Śląskim standardową kartę przedpłaconą z możliwością doładowania, bez imienia i nazwiska można dostać za 15 zł. Jeśli chcemy, aby miała bardziej oryginalny wygląd i była podpisana trzeba zapłacić 20 zł. W sytuacji gdy karta jest personalizowana najlepiej z obdarowaną osobą przyjść już po Bożym Narodzeniu do banku. Podpisze wówczas  umowę i stanie się formalnym właścicielem karty. Zgodnie z prawem musi mieć ukończone 13 lat.

W BZ WBK za 15 zł klient otrzyma kartę przedpłaconą  z możliwością doładowywania i funkcją płatności w sieci. Jeśli karta ma również służyć do płatności zbliżeniowych będzie kosztowała 20 zł.

Gdy jednak ma to być karta jednorazowa, czyli bez możliwości doładowania, o wartości do 75 zł jej koszt to 5 zł, przy wyższych sumach opłata wzrasta do 10 zł. Karta nie pozwala jednak na wypłaty z bankomatów, ale można nią dokonywać wszelkich płatności bezgotówkowych, również w internecie.

Karta przedpłacona od pracodawcy

Karty przedpłacone wiele osób dostaje w prezencie na święta od swojego pracodawcy. Poza ING i BZ WBK, wydają je również: PKO BP, Citi Handlowy i BRE. Jak deklarują banki, takich kart, głównie za sprawą rozdawanych przez firmy, jest już ponad milion. Jeśli karta została wykorzystana, a jej termin ważności nie minął, warto spytać pracodawcy, czy można doładowywać kartę samodzielnie, aby nie leżała bezużytecznie. Nie należy się też obawiać, że posiadanie takiego plastiku-prezentu wiąże się z jakimiś konsekwencjami i dodatkowymi płatnościami.

Jeśli karta nie jest podpisana imieniem i nazwiskiem, można ją podarować dalej. Nawet dziecku, pod warunkiem, że skończyło 13 lat. Jeśli zdecydujemy się na obdarowanie kartą nastolatka należy dołączyć do niej kilka rad.

Rady dla użytkownika pierwszej karty

1. O ile to możliwe, podpisz kartę od razu po jej otrzymaniu. Chroń przed zniszczeniem lub zagubieniem.
2. Nie noś kodu PIN razem z kartą i nie zapisuj go na karcie, ani w żadnym innym łatwo dostępnym miejscu – najlepiej go zapamiętaj i nikomu go nie ujawniaj.
3. Nie podawaj nikomu numeru swojej karty chyba, że ma to bezpośredni związek z dokonywaną transakcją lub zastrzeżeniem karty.
4. Płacąc kartą, nie trać jej nigdy z zasięgu wzroku. Zawsze sprawdzaj kwotę transakcji przed zatwierdzeniem lub podpisaniem rachunku.
5. Nie korzystaj z pomocy nieznajomych Ci osób przy bankomacie.
6. Zabieraj potwierdzenia transakcji ze sklepów i wydruki z bankomatów.
7. Na bieżąco kontroluj stan rachunku karty – jeśli zauważysz operacje, których nie dokonałeś, natychmiast poinformuj o tym Bank i niezwłocznie zastrzeż kartę.
8. Niezwłocznie powiadamiaj Bank o zagubieniu lub kradzieży karty, uzyskaniu kodu PIN przez inne osoby oraz zmianie swoich danych adresowych.
9. Zapisz sobie numer telefonu, pod którym można zastrzec kartę i przechowuj go w innym miejscu niż kartę, żeby w razie ewentualnej kradzieży / zgubienia karty, nie stracić jednocześnie numeru telefonu do jej zastrzeżenia.
10. Nie przechowuj karty z paskiem magnetycznym w pobliżu urządzeń elektronicznych np. telewizora, telefonu komórkowego itp., bo może to spowodować uszkodzenie i brak możliwości dalszego korzystania z karty.


 Halina Kochalska, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Karta z wizerunkiem św. Mikołaja jako prezent na święta

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl