SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Karty pre-paid bez rejestracji mogą zostać wyłączone, 29 milionów numerów bez połączenia

Nowa ustawa antyterrorystyczna może spowodować, że znajdujące się w posiadaniu użytkowników niezarejestrowane karty pre-paid zostaną wyłączone przez operatorów. W grę wchodzi około 29 milionów numerów, które stracą połączenie z siecią pod koniec tego roku.

Article

Wśród zapisów nowej ustawy antyterrorystycznej znalazł się m.in. przepis o obowiązku rejestrowania podczas zakupu kart typu pre-paid. Regulacja będzie wymagała podania przez kupującego kartę pre-paid danych osobowych, co w założeniach ma usprawnić walkę służb z przestępczością i zagrożeniami terrorystycznymi, jednak zdaniem ekspertów w rozmowach z serwisem Wirtualnemedia.pl przepis będzie nieskuteczny i stworzy dodatkowe problemy.

Teraz, według informacji podanych przez RMF FM okazuje się, że obowiązkiem rejestracji zostaną objęte nie tylko nowe pre-paidy, ale także te znajdujące się już w posiadaniu użytkowników. W wypadku braku podania danych przez użytkownika numer pre-paid zostanie wyłączony - w założeniach stanie się to do końca br., po 6 miesiącach od wejścia w życie ustawy antyterrorystycznej 1 czerwca.

Według szacunków problem może dotyczyć ok. 29 mln kart pre-paid znajdujących się obecnie na rynku, a przepis budzi poważne wątpliwości operatorów. Zwracają oni uwagę na kłopoty z obsługą rejestracji milionów kart, a także szereg pytań natury prawnej - np. o to co stanie się ze środkami zgromadzonymi na karcie, która została wyłączona. Z kolei masowe wyłączenie przez operatorów niezarejestrowanych w terminie numerów może doprowadzić do swoistego paraliżu telekomunikacyjnego w kraju odcinając miliony użytkowników od sieci komórkowych.

Branża telekomunikacyjna zapowiada konieczność przeprowadzenia ze stroną rządową konsultacji dotyczących nowych przepisów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Karty pre-paid bez rejestracji mogą zostać wyłączone, 29 milionów numerów bez połączenia

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
praktyk
a co z prepaidami kupionymi w innym państwie?
odpowiedź
User
Dobra Zmiana
Świetny pomysł, niech wszystkim telefony zablokują a potem włączają pozytywnie zweryfikowanym
odpowiedź
User
Waldek
To nie jest dobry pomysł. Mam w Plusie 3 karty, w tym jedną na Mix. I nie dlatego, że chcę coś ukryć czy coś mi nie pasuje. Po prostu wygodniej mi mieć telefon na kartę. Nie chciałbym z tego rezygnować, bo to był mój świadomy wybór.
odpowiedź
User
tomekkmk
To nie jest dobry pomysł. Mam w Plusie 3 karty, w tym jedną na Mix. I nie dlatego, że chcę coś ukryć czy coś mi nie pasuje. Po prostu wygodniej mi mieć telefon na kartę. Nie chciałbym z tego rezygnować, bo to był mój świadomy wybór.

Dalej będziesz mógł korzystać z "telefonu na kartę". Będziesz musiał tą kartę zarejestrować u swojego operatora.
odpowiedź
User
gobo
Ot i prawo działa w stecz. Czyli żyjemy w państwie niesprawiedliwości.
odpowiedź