SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kazachstan jak Polska: bez barier

Na zaproszenie kazachskiej organizacji 'Namys' Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji przygotowało i rozpoczęło pierwszą w Kazachstanie kampanię społeczną 'Ałma Ata Bez Barier'.

Jest ona realizowana na wzór i z wykorzystaniem elementów kampanii Warszawa Bez Barier, mającej na celu poprawę dostępności budynków oraz przystosowanie przestrzeni publicznej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na potrzeby kampanii „Ałma Ata Bez Barier” zostały zaadaptowane polskie spoty telewizyjne, które będą emitowane przez kazachską telewizję. Kazachowie wykorzystują również polskie logo oraz plakaty akcji. Ponadto na język rosyjski przetłumaczone zostały przygotowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji publikacje dotyczące projektowania oraz architektury bez barier.

„Od roku 1996 realizujemy program „Warszawa bez barier”. Wiedząc jak jest skuteczny w walce z problemami osób niepełnosprawnych, chcemy rozszerzać nasze działania na inne obszary. Władze Kazachstanu są bardzo otwarte na kwestie związane z dyskryminacją osób o różnym stopniu sprawności i chętnie korzystają z pomocy partnerów, którzy mogą podzielić się swoimi doświadczeniami. Widząc ogromne zaangażowanie Kazachów jesteśmy przekonani, że nasza wizyta oraz pomoc przy organizacji kampanii „Ałma Ata bez Barier” to dopiero początek dalszej współpracy” – mówi Piotr Pawłowski prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

W czasie kilkudniowej wizyty promującej kampanię w Ałma Acie przedstawiciele Stowarzyszenia spotkali się m.in. z merem Ałma Aty, organizacjami pozarządowymi oraz mediami. Swoje poparcie dla działań prowadzonych w Kazachstanie przez Integrację zapewnił ambasador Rzeczypospolitej Polski, p. Władysław Sokołowski.

Współpraca pomiędzy Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji a władzami Kazachstanu została zapoczątkowana w 2005 roku. W celu wymiany doświadczeń odwiedzili wówczas Polskę przedstawiciele organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych w Ałma Acie. Efektem tej wizyty było zaproszenie Stowarzyszenia do współpracy związanej z propagowaniem architektury bez barier w Kazachstanie. Projekt wspiera Fundacja im. Stefana Batorego.

Kazachstan jako pierwszy, z pośród krajów byłego Związku Radzieckiego rozpoczął działania mające na celu stworzenie rzeczywistości przyjaznej osobom niepełnosprawnym. Doświadczenia polskich organizacji pozarządowych będą wykorzystywane również w innych krajach Europy Wschodniej, gdzie ze względu na podobieństwo historyczne i kulturowe implementacja polskich rozwiązań postrzegana jest jako łatwiejsza od zachodnioeuropejskich.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kazachstan jak Polska: bez barier

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl