SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KCI planuje sprzedawać akcje Gremi Media i inwestować w Alvernia Planet. Wyemitowało obligacje za 8,5 mln zł

KCI w strategii na lata 2019-2030 planuje, że jej zaangażowanie kapitałowe w Gremi Media (wydawcę „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) zmaleje do 40-60 proc. (obecnie wynosi 84,22 proc.). Firma chce natomiast inwestować w park edukacji i rozrywki Alvernia Planet. W zeszłym tygodniu sprzedała roczne obligacje za 8,5 mln zł.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIArticle

W strategii na najbliższe 11 lat KCI, opisując plany zmniejszenie swojego udziału w kapitale Gremi Media, zaznaczyło, że „jako akcjonariusz większościowy kontynuuje proces komercjalizacji mediów poprzez pozyskanie znaczących inwestorów” oraz zapowiedziało, że „z pozyskanych środków będzie realizować inwestycje w projekty spółek związanych kapitałowo z Gremi International”.

Pierwszy mniejszościowy pakiet akcji Gremi Media - 15,5 proc. - KCI sprzedało w połowie 2017 roku grupie inwestorów, m.in. większościowemu akcjonariuszowi Ruchu i - amerykańskiemu funduszowi North Base Media. Ten fundusz dokupił jeszcze kolejne pakiety akcji Gremi Media (w grudniu ub.r. 28,5 tys. walorów za 4,19 mln zł), dzięki czemu obecnie ma 6,67 proc. kapitału spółki.

Do KCI należy natomiast 84,22 proc. kapitału Gremi Media. W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 7 proc. do 24,56 mln zł oraz 3,08 mln zł zysku netto (wobec 86 tys. zł zysku netto rok wcześniej).

Zarząd i rada nadzorcza firmy rekomendują, żeby zeszłorocznego zysku netto w wysokości 5,58 mln zł nie wypłacać w dywidendzie, tylko przeznaczyć na kapitał zapasowy. Zdecydują o tym akcjonariusze podczas walnego zgromadzenia 21 czerwca.

KCI zainwestuje w Alvernia Planet

Inny punkt ze strategii KCI na lata 2019-2030 dotyczy głównych akcjonariuszy spółki: Gremi Inwestycje i Gremi International (obie są kontrolowane przez Grzegorza Hajdarowicza). Należące do nich firmy zajmują się obecnie tworzeniem parku edukacji i rozrywki w kompleksie studia filmowego Alvernia, który holding Hajdarowicza kupił od Stanisława Tyczyńskiego jesienią 2017 roku.

- Obecnie projekt AlVeRnia Planet jest w fazie przygotowania i rokuje osiągnięcie stopy zwrotu na poziomie ponadprzeciętnej w skali roku. Czas trwania projektu przewidywany jest na 10-20 lat. Realizowany jest on w trzech płaszczyznach: lokalnej, sieci światowej opartej o franchising i tworzenie digitalowego świata AlVeRnia Planet - wyliczono w strategii KCI. Zaznaczono, że spółka inwestuje już w ten projekt i będzie to kontynuować.

Firma dodała też, że „będzie koncentrowała swoje działania w zakresie finansowania znaczących i dobrze rokujących projektów inwestycyjnych w ramach grupy spółek powiązanych kapitałowo z Gremi International”.

Jednocześnie zapowiedziała, że wycofuje się z sektora nieruchomości. - Zrealizowana w I kwartale 2019 roku sprzedaż jednego z ostatnich aktywów nieruchomościowych spółki i skomercjalizowanie lokali umiejscowionych w Warszawie da spółce możliwość zakończenia realizacji własnych inwestycji i lokowanie środków i wsparcia w inne projekty, prowadzone przez podmioty kapitałowo powiązane z Gremi International - stwierdzono w strategii.

Według władz KCI skoncentrowanie się na działalności w branży mediów i inwestycyjnej „daje możliwość z jednej strony kontynuacji działalności jako funduszu inwestycyjnego, z drugiej stanowi przygotowanie spółki do wieloletniego działania w Europie i na świecie w otoczeniu kryzysowym ze zminimalizowanym ryzykiem”.

8,5 mln zł z rocznych obligacji

W zeszły czwartek KCI poinformowało, że dzień wcześniej wyemitowało i przydzieliło nabywcom swoje roczne obligacje za 8,5 mln zł. Ich oprocentowanie wynosi 9 proc., a odsetki będą wypłacane co kwartał.

Obligacje sprzedano w emisji prywatnej. KCI podkreśliło, że ich wartość nie przekracza 10 proc. kapitałów własnych spółki.

Zabezpieczeniami obligacji są hipoteka umowna na nieruchomościach stanowiących własność osób trzecich do kwoty 150 proc. wartości wyemitowanych papierów dłużnych oraz oświadczenie KCI o poddaniu się egzekucji w trybie art. 777 §1 pkt 5 kpc do kwoty 200 proc. wartości nominalnej obligacji.

Zmalało zadłużenie kredytowe

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa KCI zanotowała 26,75 mln zł przychodów i 2,85 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 24,95 mln zł wpływów i 72 tys. zł zysku netto.

W segmencie mediowym miała 24,66 mln zł wpływów i 2,89 mln zł zysku netto (wobec 23,07 mln zł przychodów i 362 tys. zł w pierwszym kwartale ub.r.), w segmencie inwestycyjnym - 2,09 mln zł wpływów i 642 tys. zł zysku netto (przed rokiem było to 1,89 mln zł wpływów i 489 tys. zł zysku netto). Natomiast w pionie nieruchomości nie prowadziła żadnej działalności.

Na koniec marca br. KCI nie miało żadnych zobowiązań z tytułu obligacji (tak samo jak rok wcześniej), natomiast zobowiązania kredytowe firmy zmalały w skali roku z 41,62 do 16,51 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KCI planuje sprzedawać akcje Gremi Media i inwestować w Alvernia Planet. Wyemitowało obligacje za 8,5 mln zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kac
Udana była już transakcja sprzedaży akcji Gremi, czyli Rzeczpospolitej, właścicielowi Ruchu... Aż dziw, że jeszcze wierzyciele Ruchu tych akcji nie przejęli.
odpowiedź
User
observer
Rzepa na rynku drukowanym wypada najlepiej albo jeszcze lepiej bo kurioza typu Gazeta Polska są praktycznie dotowane przez państwowe firmy
odpowiedź