SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KE porozumiała się z Google

Zmiany w wyszukiwarce zaproponowane przez Google na żądanie Komisji Europejskiej zostały wstępnie zaakceptowane.

KE porozumiała się z Google

Od 2010 roku w Unii Europejskiej trwało śledztwo w sprawie praktyk monopolistycznych stosowanych przez Google. Komisja Europejska uznała, że wyszukiwarka internetowa, kluczowa usługa amerykańskiej firmy, nieuczciwie promuje jej inne serwisy. Pozycjonuje je lepiej niż konkurencję oraz nie oznacza ich wystarczająco wyraźnie jako własne produkty.

Zaproponowane przez Google zmiany dotyczą przede wszystkim właśnie oznaczeń. Według źródeł NYT, internetowy gigant zgodził się wyraźniej pokazywać, które z wyników wyszukiwania prowadzą do jego innych usług. Nie ma jednak zamiaru zmieniać algorytmu wyszukiwania. Komisja Europejska wstępnie przystała na te warunki.

Teraz, przynajmniej przez miesiąc, zaproponowane przez Google rozwiązanie będzie testowane, a eksperci i konkurenci firmy z Mountain View będą mieli okazję je zaopiniować. Jeśli zostanie zaakceptowane i wprowadzone w życie, a amerykański koncern nie złamie warunków porozumienia, uda mu się uniknąć kary finansowej za stosowanie monopolistycznych praktyk.

Decyzja KE została uznana za pobłażliwą w stosunku do Google.

- Trzeba sobie zadać pytanie, czy te zmiany w oznaczeniach w zmienią zachowanie konsumentów. Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to nie będzie z tego żadnych korzyści dla Microsoft Bing ani innych konkurencyjnych wyszukiwarek - powiedział NYT Herbert Hovenkamp, profesor prawa z Uniwersytetu Iowa,

- Jeżeli naprawdę zaproponowano zmienione oznaczenia, to nie mamy o czym mówić. Ale nie widzieliśmy jeszcze proponowanych zmian, a Komisja nam ich nie wyjaśniła - skomentował dla Bloomberga David Wood, prawnik reprezentujący grupę ICOMP, do której należy między innymi Microsoft.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KE porozumiała się z Google

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl