SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kluza: MinFin nie będzie interweniować na rynku walutowym

Nowy minister finansów Stanisław Kluza zapowiedział rezygnację ze sprzedaży walut przez resort na rynku.

Podtrzymał też plany poprzedników dotyczące wydłużania średniej zapadalności obligacji oraz wykupu długu wobec Klubu Paryskiego.

„Polityka pieniężna powinna być niezależna od rządu. Jestem zwolennikiem m.in., żeby Ministerstwo Finansów nie prowadziło interwencji walutowych” – powiedział Kluza w wywiadzie dla sobotniej „Rzeczpospolitej”.

Dodał, że sprzedaż walut pozyskiwanych przez resort z emisji długu za granicą nie powinna odbywać się na rynku walutowym, „bo to oddziałuje na kurs rynkowy”.

W 2005 roku sprzedało na rynku waluty o wartości 7.292,0 mln zł, z czego 1.090,8 mln zł w grudniu. W tym roku resort nie przeprowadzał transakcji na rynku walutowym.

W styczniu resort podał natomiast, że Ministerstwo Finansów i Narodowy Bank Polski zawarły umowę, na podstawie której resort sprzeda w tym roku przez NBP waluty obce o równowartości 3,9 mld euro.

Kluza zapowiedział też dalsze prace nad wydłużeniem zapadalności polskich obligacji oraz nad wykupem długu z Klubu Paryskiego.

W 2005 roku Ministerstwo Finansów przystąpiło do wykupu zadłużenia wobec Klubu Paryskiego. Podawało wówczas, że jednym z celów tej operacji jest wydłużenie średniej zapadalności długu zagranicznego Skarbu Państwa oraz stworzenie przesłanek do poprawy ocen wiarygodności kredytowej Polski.

Kluza powiedział, że resort jest przygotowany na wykup prawie całego długu, czyli ponad 5,5 mld euro.

Polska starała się o wcześniejszą spłatę 12,3 mld euro wobec 16 państw zrzeszonych w Klubie Paryskim. W ub. roku przeprowadziła kilka transakcji wykupu zadłużenia, m.in. wobec Niemiec (2 mld euro), Wielkiej Brytanii (923 mln euro), Holandii (226 mln euro), Finlandii (38 mln euro) i Danii (106 mln euro) i częściowo wobec Kanady.

W ub. tygodniu wiceminister finansów Jarosław Pietras powiedział, że resort nadal prowadzi rozmowy w sprawie długu wobec Klubu Paryskiego, a najbardziej zaawansowane są rozmowy z Francją (ok. 2,6 mld euro).

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kluza: MinFin nie będzie interweniować na rynku walutowym

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl