SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kluza: zajmę się obniżaniem kosztów pracy

Nowy minister finansów Stanisław Kluza za swoje najważniejsze zadania uważa przygotowanie budżetu na 2007 rok oraz przeprowadzenie przez parlament pakietu ustaw podatkowych.

Zapowiada też dalsze zmiany w podatkach oraz obniżanie pozapłacowych kosztów pracy.

„Najważniejsza jest ustawa budżetowa. Natomiast najpilniejsze, jeżeli chodzi o kalendarz, są ustawy podatkowe” – powiedział Kluza w sobotnim wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”.

Pierwsze czytanie ustaw podatkowych ma odbyć się w Sejmie we wtorek, 18 lipca, dodał minister.

Kluza zapowiedział, że po zakończeniu prac nad ustawami podatkowymi i budżetem zaproponuje nowe projekty dotyczące podatków i kosztów pracy.

„Będą to sprawy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych, ale też akcyzy i VAT” – powiedział minister.

Dodał, że jedna z propozycji będzie dotyczyła powiązania kwoty wolnej od podatku z liczbą osób w rodzinie.

Ograniczenie fiskalizmu ma jednak przebiegać przede wszystkim nie poprzez obniżki podatków, a kosztów pracy.

„Większe możliwości cięć widzę tylko w obniżeniu tzw. pozapłacowych kosztów pracy. Młodzi ludzie nie powinni oddawać na składkę rentową czy chorobową tyle samo, co starsze pokolenia. To tylko jedna z sugestii” – powiedział Kluza.

W czerwcu rząd przyjął pakiet ustaw podatkowych, które przewidują m.in. obniżenie klina podatkowego o 4,65% oraz wprowadzenie od 2009 roku dwóch stawek podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT): 18% i 32% zamiast obecnych trzech: 19%, 30% i 40%. Przyjęte projekty przewidują oprócz obniżki kosztów pracy (obniżka składek na ubezpieczenie rentowe i chorobowe), także zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych – w tym odmrożenie kwoty wolnej, kosztów uzyskania przychodów i progów podatkowych od przyszłego roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kluza: zajmę się obniżaniem kosztów pracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl