SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KNF nie wpuściła dziennikarza „Gazety Bankowej” na konferencję o SKOK-ach. Karnowski: to nielegalne

Dziennikarz „Gazety Bankowej” (Fratria) Jacek Strzelecki twierdzi, że nie został wpuszczony przez biuro prasowe Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na poniedziałkową konferencję prasową dotyczącą sytuacji SKOK-ów. - Jest to nie tylko sprzeczne z podstawowymi zasadami demokracji, ale po prostu nielegalne i podlega karze - oburza się Michał Karnowski.

Michał Karnowski, fot. FratriaArticle

Według relacji Fratrii redakcja „Gazety Bankowej” o konferencji na temat SKOK-ów dowiedziała się w poniedziałek rano i skontaktowała się z biurem prasowym UKNF, potwierdzając miejsce i godzinę rozpoczęcia spotkania z dziennikarzami. Jacek Strzelecki zjawił się w urzędzie, ale okazało się, że na liście gości nie ma ani jego nazwiska, ani tytułu „Gazeta Bankowa”. Ochrona umożliwiła dziennikarzowi kontakt z przedstawicielem biura prasowego, jednak nie wpuściła go na konferencję.

- Zeszła pani, która oświadczyła, że lista mediów jest zamknięta, a wybrani dziennikarze i redakcje rano zostali oficjalnie zaproszeni. Wejście poza listą nie jest możliwe. Zapytałem, który przepis prawa prasowego mówi o selekcji dziennikarzy? Pani powiedziała, że taka jest decyzja biura prasowego - opisuje Strzelecki. Dziennikarz zadzwonił do rzecznika prasowego KNF Łukasza Dajnowicza, a ten odmówił odpowiedzi na pytanie, kto zdecydował o stworzeniu listy reporterów i redakcji zaproszonych na konferencję.

Fratria zarzuca KNF złamanie ustawy o dostępie do informacji publicznej i zapowiada skierowanie oficjalnej skargi na działania urzędu m.in. do Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Izby Wydawców Prasy.

- Składam oficjalny protest przeciwko dyskryminowaniu przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz działające przy urzędzie biuro prasowe UKNF, dziennikarzy „Gazety Bankowej - pisze Michał Karnowski, członek zarządu Fratrii ds. redakcyjnych w piśmie do przewodniczącego KNF, Andrzeja Jakubiaka. - W świetle przepisów postepowanie służb prasowych Komisji Nadzoru Finansowego, które wybierają sobie dziennikarzy, którzy mogą wejść na konferencję Urzędu jest nie tylko sprzeczne z podstawowymi zasadami demokracji, ale po prostu nielegalne i podlega karze - dodaje.

Karnowski domaga się wyjaśnienia, na jakiej podstawie odmówiono dziennikarzowi „Gazety Bankowej” wejścia na konferencję, oraz pociągnięcie do odpowiedzialności służbowej odpowiedzialnych za to osób. - Czy klasyfikowanie dziennikarzy, wybieranie przez urząd publiczny tych mediów, które mogą wejść na konferencję i tych, których urząd nie zaprasza i nie wpuszcza na spotkanie z dziennikarzami jest przyjętą w KNF normą? - pyta.

Co na to KNF? - Spotkanie zostało zorganizowane dla przedstawicieli agencji informacyjnych i prasy codziennej. Zostali na nie zaproszeni dziennikarze, którzy na co dzień kontaktują się z biurem prasowym Urzędu KNF w zakresie prezentowanej na spotkaniu tematyki, czyli sytuacji w sektorze spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK). Udział w spotkaniu wymagał wcześniejszej akredytacji, której przedstawiciel "Gazety Bankowej" nie miał - mówi Maciej Krzysztoszek z Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KNF nie wpuściła dziennikarza „Gazety Bankowej” na konferencję o SKOK-ach. Karnowski: to nielegalne

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jak kuba bogu
Główne tezy raportu "Cztery lata po Smoleńsku" - zostały dziś przypomniane podczas spotkania w Klubie Ronina w Warszawie.

Organizatorzy nie pozwolili filmować spotkania dziennikarzom telewizji TVN, która została wyproszona.
odpowiedź
User
kamil
A najdziwniejsze w tym jest to,że Gazetę Bankową wydaje spółka związana ze SKOK-ami.
odpowiedź
User
chris
Czy ktoś wie co się dzieje w KNFie?
Kwaśniaka (zastępcę Jakubiaka) niedawno pobili...
Teraz nie wpuszczają dziennikarza, który jest bardzo dobrze znany i w bankach i w nadzorze...
Inni chłopcy stali się nieco nerwowi...

Ad vocem do pierwszego wpisu: Klub Ronina nie jest chyba jeszcze urzędem publicznym, hę? :)
odpowiedź
User
@chris
Racja, tylko zauważ że wszystkie media niby niezależne, które dużo mówią (i tylko mówią) o wolności słowa, robią dokładnie to samo. Cenzura, nie wpuszczanie mediów itd... takie gadanie do samych swoich. Bo tak bezpieczniej, bo nie daj Boże ktoś zada jeszcze Macierewiczowi niewygodne pytanie.
odpowiedź
User
ekspert
i bardzo dobrze ;)
odpowiedź