SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kolegium MSP przyjęło uaktualnioną strategię prywatyzacji GPW

Kolegium Ministerstwa Skarbu Państwa przyjęło uaktualnioną strategię prywatyzacji Giełdy Papierów Wartościowych, przewidującą sprzedaż do 73,82% akcji spółki inwestorowi branżowemu lub konsorcjum z inwestorem finansowym, wynika z czwartkowej informacji MSP.

Kolegium MSP przyjęło uaktualnioną strategię prywatyzacji GPW

"Zgodnie z przyjętymi założeniami wiodący inwestorzy branżowi zostaną zaproszeni do złożenia oferty na 73,82% akcji GPW SA samodzielnie lub w konsorcjum z inwestorem finansowym" - czytamy w komunikacie.

MSP podało, że wybrany inwestor branżowy zostanie zobowiązany do realizacji strategii, której celem będzie umocnienie i rozwój GPW jako wiodącego rynku w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ministerstwo skarbu zastrzega sobie możliwość sprzedaży inwestorowi branżowemu lub konsorcjum pakietu akcji mniejszego niż 73,82%, jednak powyżej 51% akcji. "MSP zastrzega sobie również możliwość sprzedaży do 22,82% akcji członkom giełdy (lokalnym i zdalnym), którzy zostaną zaproszeni do złożenia oferty na co najmniej 0,5% a maksymalnie 10% akcji przez jeden podmiot" - czytamy dalej

W wyniku transakcji MSP zachowa udział w akcjonariacie GPW na poziomie 25% + 1 akcja, a zakończenie prywatyzacji jest zakładane w perspektywie 2-3 lat.

"Proces prywatyzacji GPW zostanie przeprowadzony w trybie zgody Rady Ministrów" - głosi też komunikat.

Według MSP, rozpoczęcie realizacji transakcji jest uzależnione od daty rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny wniosku prezydenta dotyczącego nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

W połowie grudnia MSP informowało już, że prywatyzacja GPW odbędzie się poprzez pozyskanie jednego dominującego inwestora oraz kilku mniejszych, i choć w pierwszym etapie nie odbędzie się to poprzez ofertę publiczną na warszawskim parkiecie, później walory GPW mogą trafić na giełdę.

W połowie listopada minister skarbu Aleksander Grad informował, że prywatyzacja GPW odbędzie się prawdopodobnie w jednym etapie w 2009 roku, a MSP liczy na znaczący w niej udział inwestorów z krajów arabskich.

Wcześniej GPW miała trafić na GPW w pierwszym etapie swej prywatyzacji, ale wycofano się z tego z powodu bessy na rynku kapitałowym.

  • Więcej informacji:
  • GPW
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kolegium MSP przyjęło uaktualnioną strategię prywatyzacji GPW

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl