SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

'Kolejne podwyżki stóp w USA mogą wpłynąć na inwestycje w Polsce'

Kolejne podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych mogą wpłynąć na potencjalne decyzje inwestorów w kwestii inwestycji w Polsce, uważa prof. Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

„Nie wiadomo, czy proces podnoszenia stóp pozostał zakończony i nie wiadomo jeszcze, jak będzie reagował rynek na podnoszenie stóp FED-u” – powiedział prof. Filar w wywiadzie dla agencji ISB.

„Gdyby reakcja na kolejne podwyżki stóp procentowych była na rynkach finansowych większa, niż miało to miejsce w przeszłości, a cykl zacieśnienia w USA byłby kontynuowany, to by stanowiło pewne wyzwanie dla rynku polskiego, a czynników zmuszających inwestorów do rozważenia potencjalnych inwestycji byłoby więcej. Stalibyśmy się nieco mniej atrakcyjni niż w przeszłości” – dodał.

Jego zdaniem, obecna różnica rynkowych stóp procentowych w Polsce i USA, liczona nominalnie, praktycznie ograniczona została do zera.

„Jak popatrzymy na nominalne rentowności obligacji polskich i amerykańskich – różnic wielkich nie ma” – powiedział prof. Filar.

W przypadku stopy realnej istotne są perspektywy przyszłej inflacji.

„Prawidłowe porównania muszą uwzględnić oczekiwane wskaźniki inflacji. Wówczas można zauważyć, że w tym przypadku również nie mamy już do czynienia z wielkimi różnicami” – powiedział członek RPP.

„To oznacza, że przy kolejnych, nowych inwestycjach, dokonujący ich inwestorzy, mając do wyboru rynek polski i amerykański, prawdopodobnie będą mniej skłonni, by dużo środków lokować w Polsce, ale to nie jest powód, by wycofywać z Polski środki już zainwestowane” – dodał.

Obecnie główna stopa referencyjna wynosi w Stanach Zjednoczonych 4,75%, a w Polsce 4,00%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: 'Kolejne podwyżki stóp w USA mogą wpłynąć na inwestycje w Polsce'

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl