SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kolejne pomysły KRRiT

KRRiT konsultuje z rozgłośniami sprawę rozszczepień lokalnych RMF

Jak już informowaliśmy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji pracuje nad wnioskiem o kasację wyroku Wojewódzkiego Sądu Administacyjnego w Warszawie, który uchylił decyzję Rady zakazującą radiu RMF FM lokalnych rozszczepień. Dlatego tez w ubiegły czwartek KRRiT wezwała na konsultacje przedstawicieli kilku sieci radiowych.

W 2001 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w nowej koncesji dla RMF FM zlikwidowała możliwość lokalnych rozszczepień programowych i reklamowych radia. W wyniku decyzji pracę w RMF FM straciło wiele osób, które pracowały w lokalnych oddziałach radia. Stacja jednak postanowiła się nie poddawać i rozpoczęła prawną batalię o możliwość nadawania lokalnych programów. W 2002 r. Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż decyzje KRRiT były niezgodne z prawem. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wykonała wtedy wyroku i ponownie zabroniła stacji rozszczepień loklanych. Danuta Waniek, przewodnicząca KRRiT nie przejęła się wogóle decyzją NSA, mówiąc: NSA zaczyna swoimi orzeczeniami wchodzić nam w tę /ochrony lokalnych stacji - przyp. FAN FM/ politykę i w nasze ustawowe kompetencje.

Radio w wyniku ponownej negatywnej decyzji KRRiT odwołało się kolejny raz. 27 grudnia 2004 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Wrszawie uchylił decyzję KRRiT z lipca 2003 r., w której Rada podtrzymała swoje stanowisko z 2001 r. Sąd zwrócił KRRiT uwagę na skandaliczne zaniechania i nie wykonanie wyroku NSA.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji trzyma się uparcie twierdzenia, że zabraniając RMF FM rozszczepień, broni loklany rynek radiowy przed destrukcją. Jednak jak rzeczywistość jest zupełnie inna. Od 2001 roku aż 24 niezrzeszone stacje podpisały umowy franczyznowe o przystąpieniu do silniejszych sieci radiowych. Właściciele stacji podkreślają jednak, iż nie zmieniło się nic od momentu, gdy RMF FM przestał nadawać programy lokalne.

Nie zarabiam więcej - mówi Radosław Łazarczyk, prezes Radia Vannessa z Raciborza. Dyrektor grupy radiowej Agora S.A., Bartosz Hojka podkreśla, że na pewno, gdy RMF przestał rozszczepiać program i reklamy, nasza sytuacja się nie pogorszyła.

Na zakazie rozszczepiania programu skorzystały sieci radiowe, których pozycja została znacznie wzmocniona. Moga one nadawać reklamy ogólnopolskie i regionalne, często na ich antenie emitowane są programy wspólne dla części lub wszystkich stacji w sieci. Mogą więc stacje te robic dokładnie to, co zakazano RMF FM.

W czwartek KRRiT spotkała się z przedstawicielami sieci radiowych, m.in. ZPR, Agora, Audytorium 17, Plus, Ad.point, by uzgodnić politykę w sprawie RMF FM. Oczywiście przedstawiciele sieci radiowych, broniąc swojego interesu, przekonywali, iż umożliwienie radiu RMF FM rozszczepiania programu, będzie katastrofą dla lokalnych rynków radiowych. Rodzi się jednak jedno pytanie: ilu zostało na lokalnych rynkach radiowych niezależnych nadawców, którzy nie korzystają z przywilejów sieciowania programu?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowuje materiały w celu wniesienia wniosku o kasację ostatniego wyroku WSA do sądu.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kolejne pomysły KRRiT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl