SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Etyki TVP oceni zachowanie Karoliny Lewickiej

Komisja Etyki TVP zbada sprawę zachowania dziennikarki TVP Info Karoliny Lewickiej podczas jej niedzielnej rozmowy z wicepremierem prof. Piotrem Glińskim. Do tego czasu Lewicka będzie zawieszona w roli prowadzącej magazyn „Minęła dwudziesta”.

fot. TVP Info Article

Karolina Lewicka w niedzielę wieczorem w TVP Info prowadziła program „Minęła dwudziesta”, którego gościem był wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim interwencji prof. Glińskiego w sprawie premiery sztuki „Śmierć i dziewczyna” we wrocławskim Teatrze Polskim. Dyskusja była niespokojna, prof. Gliński już na początku stwierdził, że TVP Info „uprawia propagandę i manipulację od kilku lat. I to się zmieni. Ponieważ tak Telewizja Publiczna funkcjonować nie powinna”. Minister starał się czytać i wyjaśniać pismo, które wysłał w sprawie spektaklu marszałkowi województwa dolnośląskiego, natomiast Lewicka przerywała, zadając konkretne pytania i prosząc wielokrotnie o odpowiedzi, gdy ich nie otrzymywała.

Wywiad można obejrzeć w serwisie TVP.Info pod tym adresem.

Po programie prezes TVP Janusz Daszczyński zdecydował o zawieszeniu dziennikarki w obowiązkach. Uznał bowiem, że  - jak napisano w komunikacie prasowym TVP - „sposób prowadzenia programu odbiegał od standardów, które obowiązują w TVP. Prezes „w porozumieniu z kolegium programowym” skierował także sprawę Karoliny Lewickiej do rozpatrzenia przez Komisję Etyki TVP. Ma one zająć stanowisko w niej „bez zbędnej zwłoki”.

Do tego czasu Karolina Lewicka pozostanie zawieszona, ale tylko w roli prowadzącej magazyn „Minęła dwudziesta”. Pozostałe aktywności zawodowe dziennikarka ma realizować jak dotychczas. Lewicka prowadzi też poranne rozmowy w TVP Info (dziś rano gościła Marka Sawickiego) czy przygotowuje materiały dla „Wiadomości” TVP1.

Jednocześnie zespół TVP Info wystosował list otwarty do prof. Piotra Glińskiego, w którym protestuje przeciwko wypowiedzianym przez niego na antenie słowom, że stacja „uprawia propagandę”. - Pańskie słowa obrażają nas, naszą antenę i Telewizję Polską. Uważamy, że określenia, których Pan użył są niesprawiedliwe. Czujemy się Pańskimi słowami dotknięci. Nie życzymy sobie, by ani Pan, ani ktokolwiek inny, posiadający lub nieposiadający władzę, tak mówił o nas lub innych dziennikarzach - stwierdzają członkowie zespołu TVP Info, domagając się od wicepremiera przeprosin. Pod listem poza pracownikami kanału podpisał się tez prezes Janusz Daszczyński.

We wrześniu i październiku br. program „Minęła dwudziesta” oglądało średnio 438,3 tys. widzów, co dawało 2,79 proc. udziału w rynku telewizyjnym. Natomiast TVP Info w październiku br. zanotowała 3,53 proc. udziału w rynku (dane Nielsen Audience Measurement).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Etyki TVP oceni zachowanie Karoliny Lewickiej

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
X
Nie lubię jej. Nie jest obiektywna, wszczyna kłótnie.
55 29
odpowiedź
User
Maciek F
Programu co prawda nie oglądałem ale jakoś nie jestem zaskoczony? Często oglądając różnego rodzaju relacje pani Lewickiej można było odnieść wrażenie jednostronności i brak szacunku dla prawej strony sceny politycznej. Niestety część dziennikarzy takich jak Lis czy Wanat nie uznają pluralizmu. Zapominają że wyborcy inaczej zdecydowali i wypadałoby zachować choćby pozory pluralizmu a nie dalej uprawiać propagandę na rzecz byłej ekipy rządzącej. Szczególnie media publiczne powinny być bezstronne.
43 20
odpowiedź
User
demono
Ta redaktorka Lewicka ma w sobie spory pierwiastek agresywności i napastliwości. Sprawia wrażenie zarozumiałej co to wszystkie rozumy zjadła. Niestety kamera takie cechy mocno wychwytuje i uwypukla. Stad takie efekty. Minister Gliński jest trudnym rozmówca i trafiła kosa na kamień.
39 17
odpowiedź