SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Komisja Etyki TVP: Stanisław Janecki naruszył zasady etyki

Wicedyrektor TVP1 Stanisław Janecki naruszył zasady etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej i złamał uchwałę o apolityczności dziennikarzy TVP w kampanii wyborczej - orzekła w czwartek Komisja Etyki TVP. Skarga na Janeckiego dotyczyła jego tekstu w "Fakcie".

Komisja Etyki TVP: Stanisław Janecki naruszył zasady etyki

Janecki napisał przed tygodniem dla dziennika m.in., że kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński jest mężem stanu. - Można go nie lubić, ale nie sposób odmówić mu, że posiada na to papiery. Dlatego powinien wygrać.

W związku z tym tekstem do Komisji Etyki TVP wpłynęła skarga prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyny Mokrosińskiej.

Komisja Etyki stwierdziła, że Janecki naruszył par. 13 "Zasad etyki dziennikarskiej w Telewizji Polskiej", dyspozycje zawarte w dokumentach KRRiT w sprawie udziału członków władz i dziennikarzy mediów publicznych w kampaniach wyborczych oraz naruszył zasady zawarte w uchwale Zarządu TVP S.A. dot. "Zasad postępowania dziennikarzy TVP S.A. w czasie kampanii wyborczej i w czasie wyborów".

- Promując jednego z kandydatów kampanii wyborczej, swoim działaniem podważył zasadę obiektywizmu i bezstronności, którą, jako funkcyjny dziennikarz Telewizji Polskiej, powinien kierować się sam i wymagać od podległych sobie dziennikarzy - orzekła Komisja.

Zapowiedziała też, że zwróci się do prezesa TVP z wnioskiem o "wydanie odpowiednich regulacji dotyczących statusu dziennikarzy funkcyjnych i prezenterów telewizji publicznej, warunków podejmowania publicznej działalności pozaantenowej oraz ochrony prawnej wizerunku nadawcy publicznego".

Tekst w "Fakcie" był też powodem zawieszenia do końca kampanii wyborczej współpracy Janeckiego z radiową Trójką. Zarząd Polskiego Radia zdecydował w środę, że Janecki naruszył swoją działalnością "uchwałę, dotyczącą apolityczności pracowników i współpracowników Polskiego Radia w trakcie kampanii wyborczej".

Janecki powiedział wówczas, że jeśli decyzja zarządu jest prawomocna, to on zrywa współpracę z Polskim Radiem. - Każdemu, kto nie umie czytać tekstów prasowych ze zrozumieniem i będzie insynuował mi agitację polityczną, wytoczę proces - dodał.

Według niego, stawiane mu zarzuty są niesłuszne. - Z tego prostego powodu, że "Fakt", z którym współpracuję, zadał mi temat: pięć powodów, dla których powinien wygrać Jarosław Kaczyński, jednocześnie informując, że na tej samej stronie znajdzie się inny tekst: pięć powodów, dla których powinien wygrać Bronisław Komorowski - powiedział Janecki.

Dodał, że gdyby powierzono mu tekst wskazujący pięć najmocniejszych stron kandydata PO, to też by go napisał. - Bo to tylko przedstawienie mocnych stron kandydata, a nie żadna agitacja - podkreślił.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Etyki TVP: Stanisław Janecki naruszył zasady etyki

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
i bardzo dobrze - wywalic tego ubeka z TVPPiS!!!!!
8 8
odpowiedź
User
bergkamp
Jaki Sławomir????? co innego w tytule co innego w leadzie...
8 8
odpowiedź
User
Mat
Prawda była taka, ze Fakt zlecil Janeckiemu napisanie 5 powodów dlaczego Kaczyński pownien wygrać mówiąc mu również, że na tej samej stronie pojawi się 5 tych samych powodów o Komorowskim.
8 8
odpowiedź
User
dana
Janecki jest jednym z nielicznych mądrych dziennikarzy.
Proszę mi podać, ktróry dziennikarz jest apolityczny! Prawie wszyscy są klakierami PO, bo to się bardziej opłaca i jest poprawne politycznie.
Wystarczy otworzyć jakąkolwiek gazetę i widać, że trwa wieczna nagonka "apolitycznych" dziennikarzy na PiS.
Dla Mokrosińskiej jest to etyczne!
8 8
odpowiedź
User
labbrossa
Staszek, nie daj się. Jesteśmy z tobą. Nie będzie Lis pluł nam w twarz!
8 8
odpowiedź