SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Europejska dementuje pogłoski o europejskiej agencji prasowej

Komisja Europejska w czwartek już drugi dzień z rzędu dementowała plotki o mającej powstać europejskiej agencji prasowej.

Pogłoski takie ogromnie zaniepokoiły  dziennikarzy w Brukseli. Wielu z nich wyrażało obawy, że za pieniądze podatników z 25 krajów Unii miałby powstać propagandowy kanał informacyjny unijnych decydentów.

    W czwartek rzecznik KE Johannes Laitenberger przez kilkadziesiąt minut odpowiadał na pytania dziennikarzy w tej sprawie. Podkreślił, że Komisji nie zależy na odebraniu im pracy. "Zadania dziennikarskie pozostaną w waszych rękach" - powiedział.

    Pogłoski pojawiły się wraz z ogłoszeniem w środę przez unijną komisarz ds. komunikacji Margot Wallstroem nowej strategii, która ma poprawić politykę informacyjną w Unii.  Chodzi o to, aby UE stała się bardziej przystępna dla swoich obywateli i by nie czuli oni, że ich zdanie nie ma znaczenia przy podejmowaniu decyzji ważnych dla całej wspólnoty. Badania pokazały, że w tej chwili obywatele UE właśnie tak się czują.

    Dziennikarze zaniepokoili się, że elementem strategii będzie unijna agencja prasowa publikująca gotowe, zaadiustowane materiały prasowe. List wyrażający obawy dziennikarzy w tej sprawie wysłał do komisarz Wallstroem szef stowarzyszenia dziennikarzy pracujących w Brukseli.

    W czwartek rzecznik KE tłumaczył, że w całym pomyśle nie chodzi o agencję, ale o pisane w przystępny i atrakcyjny sposób komunikaty, które mieliby czytać na stronach internetowych nie tylko dziennikarze, ale przede wszystkim zwykli ludzie. Ponadto powstał pomysł, aby rozwinąć istniejący od  wielu lat kanał telewizyjny EbS (Europe by Satelite), w którym obecnie można oglądać głównie transmisje z posiedzeń Parlamentu Europejskiego i ważnych konferencji prasowych dotyczących UE.

    Kanał miałby zmienić swoje oblicze: zamiast transmisji przeważałyby w nim zmontowane materiały filmowe, zrealizowane w ciekawy sposób programy i informacje. Nad wszystkim czuwaliby profesjonaliści: dziennikarze, redaktorzy, producenci, operatorzy kamer. KE zależy, aby kanał był chętniej oglądany przez zwykłych widzów, a nie - w celach zawodowych - pracowników unijnych instytucji.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska dementuje pogłoski o europejskiej agencji prasowej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl