SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Komisja Europejska domaga się przyspieszenia redukcji deficytu przez Polskę

Oceniając zaktualizowany program konwergencji Polski, objętej obecnie procedurą nadmiernego deficytu, Komisja Europejska uważa, że przedstawiona w nim strategia budżetowa nie pozwoli Polsce spełnić wymogu skorygowania nadmiernego deficytu do 2007 roku.

KE wzywa Polskę do wzmocnienia dostosowań budżetowych w 2006 roku oraz do poprawy długotrwałej stabilności finansów publicznych oraz do wzmocnienia kontroli wydatków, podała KE w komunikacie.

„Chociaż wyniki budżetowe w 2004 i 2005 r. były lepsze niż oczekiwano i pomimo dobrych perspektyw wzrostu gospodarczego, przewidziana w polskim programie konwergencji ścieżka dostosowania budżetowego nie wystarczy do skorygowania nadmiernego deficytu nie tylko do roku 2007 (jak zaleciła Rada), lecz nawet do roku 2008” – powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, Joaquín Almunia, cytowany w komunikacie.

Polska przedstawiła zaktualizowany program konwergencji na lata 2005-2008 19 stycznia 2006 br. Program ten przewiduje stopniowe obniżanie deficytu sektora publicznego poniżej przewidzianej unijnego limitu 3% PKB do roku 2009, choć Polsce wyznaczono termin na 2007 rok.

„Polska nie precyzuje jednak docelowej wysokości deficytu na rok 2009, będący poza okresem objętym programem” – stwierdza komunikat.

KE przypomina, że obecnie Polska uwzględnia w dochodach sektora publicznego składki na otarte fundusze emerytalne (OFE). Bez tych składek deficyt sektora publicznego 4,7% PKB w 2005 roku, 4,6% w 2006 roku, 4,1% w 2007 roku i 3,7% w 2008 roku.

Program konwergencji przewiduje na 2007 rok deficyt w wysokości 2,2% PKB z uwzględnieniem funduszy emerytalnych, jako części sektora finansów publicznych, zaś 4,1% z ich wyłączeniem.

„Nawet w 2008 r. docelowa wartość deficytu (bez funduszy emerytalnych w sektorze) przekracza znacząco wartość referencyjną (3.7%). Jest zatem oczywiste, że Polska nie planuje skorygowania nadmiernego deficytu w wyznaczonym przez Radę terminie” – stwierdza KE.

„W konsekwencji Komisja zamierza podjąć kolejne kroki w ramach procedury nadmiernego deficytu. Polska powinna tymczasem wzmocnić ścieżkę dostosowań budżetowych w 2006 r., przeznaczając wszelkie ponadplanowe nadwyżki dochodów oraz oszczędności w wydatkach z budżetu na zmniejszanie deficytu” – czytamy dalej w komunikacie.

Według KE, Polska powinna również poprawić stabilność zreformowanego systemu rent i emerytur w perspektywie długookresowej oraz ulepszyć ramy instytucjonalne finansów publicznych poprzez wprowadzenie reguły określającej maksymalne tempo wzrostu wydatków w średnim okresie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska domaga się przyspieszenia redukcji deficytu przez Polskę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl