SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska domaga się przyspieszenia redukcji deficytu przez Polskę

Oceniając zaktualizowany program konwergencji Polski, objętej obecnie procedurą nadmiernego deficytu, Komisja Europejska uważa, że przedstawiona w nim strategia budżetowa nie pozwoli Polsce spełnić wymogu skorygowania nadmiernego deficytu do 2007 roku.

KE wzywa Polskę do wzmocnienia dostosowań budżetowych w 2006 roku oraz do poprawy długotrwałej stabilności finansów publicznych oraz do wzmocnienia kontroli wydatków, podała KE w komunikacie.

„Chociaż wyniki budżetowe w 2004 i 2005 r. były lepsze niż oczekiwano i pomimo dobrych perspektyw wzrostu gospodarczego, przewidziana w polskim programie konwergencji ścieżka dostosowania budżetowego nie wystarczy do skorygowania nadmiernego deficytu nie tylko do roku 2007 (jak zaleciła Rada), lecz nawet do roku 2008” – powiedział unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych, Joaquín Almunia, cytowany w komunikacie.

Polska przedstawiła zaktualizowany program konwergencji na lata 2005-2008 19 stycznia 2006 br. Program ten przewiduje stopniowe obniżanie deficytu sektora publicznego poniżej przewidzianej unijnego limitu 3% PKB do roku 2009, choć Polsce wyznaczono termin na 2007 rok.

„Polska nie precyzuje jednak docelowej wysokości deficytu na rok 2009, będący poza okresem objętym programem” – stwierdza komunikat.

KE przypomina, że obecnie Polska uwzględnia w dochodach sektora publicznego składki na otarte fundusze emerytalne (OFE). Bez tych składek deficyt sektora publicznego 4,7% PKB w 2005 roku, 4,6% w 2006 roku, 4,1% w 2007 roku i 3,7% w 2008 roku.

Program konwergencji przewiduje na 2007 rok deficyt w wysokości 2,2% PKB z uwzględnieniem funduszy emerytalnych, jako części sektora finansów publicznych, zaś 4,1% z ich wyłączeniem.

„Nawet w 2008 r. docelowa wartość deficytu (bez funduszy emerytalnych w sektorze) przekracza znacząco wartość referencyjną (3.7%). Jest zatem oczywiste, że Polska nie planuje skorygowania nadmiernego deficytu w wyznaczonym przez Radę terminie” – stwierdza KE.

„W konsekwencji Komisja zamierza podjąć kolejne kroki w ramach procedury nadmiernego deficytu. Polska powinna tymczasem wzmocnić ścieżkę dostosowań budżetowych w 2006 r., przeznaczając wszelkie ponadplanowe nadwyżki dochodów oraz oszczędności w wydatkach z budżetu na zmniejszanie deficytu” – czytamy dalej w komunikacie.

Według KE, Polska powinna również poprawić stabilność zreformowanego systemu rent i emerytur w perspektywie długookresowej oraz ulepszyć ramy instytucjonalne finansów publicznych poprzez wprowadzenie reguły określającej maksymalne tempo wzrostu wydatków w średnim okresie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska domaga się przyspieszenia redukcji deficytu przez Polskę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl