SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska przyjrzy się umowom pomiędzy Apple a operatorami

Europejscy operatorzy coraz głośniej mówią o praktykach monopolistycznych stosowanych przez Apple. Sprawę ma zbadać Komisja Europejska.

iPhone 5

iPhone 5

Jak podał New York Times grupa operatorów telekomunikacyjnych miała dostarczyć Komisji Europejskiej stosowne informacje o pratykach stosowanych przez Apple. Sprawa dotyczy przede wszystkim francuskich sieci, ale niewykluczone że odnosi się również do firm w pozostałych krajach Europy.

Operatorzy, przede wszystkim ci mniejsi, twierdzą że Apple wywiera na nich zbyt duży nacisk w związku ze sprzedażą iPhone'a. Smartfony giganta z Cupertino cieszą się wielką popularnością, więc sieci telekomunikacyjne chcą mieć je w swojej ofercie. Apple rzekomo wykorzystuje to przy podpisywaniu umów, nakładając na sprzedawców iPhone'a bardzo ostre warunki.

Amerykańska firma ma nakładać na europejskich operatorów poziom sprzedaży, który muszą osiągnąć. Jeżeli się to nie uda, sieć może nie tylko stracić szansę na przedłużenie umowy, ale też zostać ukarana za niedotrzymanie jej warunków. Oznacza to zwracanie Apple pieniędzy za różnicę w oczekiwanym a faktycznie uzyskanym poziomie sprzedaży iPhone'a.

Co prawda z osiągnięciem wymaganych przez Apple wyników nie ma problemu, ze względu na ogromny popyt na smartfony amerykańskiej firmy, ale taka sytuacja ciągle pozostaje problematyczna dla europejskich operatorów. Muszą oni bowiem przeznaczać dużą część swojego budżetu reklamowego na marketing produktów Apple. W związku z tym promocja innych urządzeń zostaje potraktowana po macoszemu.

Komisja Europejska zapowiedziała, że będzie monitorowała sytuację. Póki co jednak nie zamierza otwierać w tej sprawie oficjalnego dochodzenia. Choć KE otrzymała informacje o zaistniałym problemie od europejskim operatorów, żaden z nich nie zdecydował się na złożenie formalnej skargi. W związku z tym Komisja póki co nie ma obowiązku rozpoczynać śledztwa, nie wiadomo jednak jak sprawa potoczy się dalej.

- Nasze umowy zawsze są zgodne z lokalnymi prawem, niezależnie od tego gdzie robimy interesy - w Unii Europejskiej również - powiedziała Natalie Kerris, przedstawicielka Apple.

Apple nie jest jednak jedyną firmą, która stosowała podobne praktyki:

- Kiedy mieliśmy jakiś problem z operatorami, na przykład gdy nie chcieli dać więcej pieniędzy na reklamy naszych produktów, mówiliśmy że więcej telefonów dostaną firmy bardziej skłonne do współpracy. W ten sposób zawsze robili to czego oczekiwaliśmy- powiedział New York Times Toni Toikka, był dyrektor ds. przejęć i fuzji Nokii.

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska przyjrzy się umowom pomiędzy Apple a operatorami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl