SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komisja Europejska wyda 120 mln euro na WiFi4EU, bezpłatne punkty dostępu do internetu

Parlament Europejski, Rada i Komisja osiągnęły porozumienie polityczne dotyczące inicjatywy WiFi4EU i jej finansowania. Celem tej inicjatywy jest wspieranie tworzenia publicznych bezpłatnych punktów dostępu do Wi-Fi dla społeczności lokalnych w całej UE: na rynkach, placach, w parkach, szpitalach i innych przestrzeniach publicznych.

Article

W ramach porozumienia politycznego wszystkie trzy instytucje zobowiązały się do zapewnienia, by na finansowanie sprzętu potrzebnego do świadczenia usługi publicznego dostępu do WiFi w od 6 do 8 tys. gmin we wszystkich państwach członkowskich przeznaczono całkowitą kwotę w wysokości 120 mln euro. Szczegóły dotyczące źródeł finansowania zostaną ustalone w ramach toczących się prac legislacyjnych nad przeglądem obecnych wieloletnich ram finansowych. Władze lokalne będą mogły ubiegać się o finansowanie, gdy tylko opracowany zostanie odpowiedni system. Na zakup i instalację urządzeń, tj. lokalnych punktów bezprzewodowego dostępu do internetu, przyznawane będą dotacje w formie bonów, a władze publiczne będą pokrywać bieżące koszty samego połączenia.

Inicjatywa WiFi4EU, zapowiedziana przez przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera we wrześniu 2016 r. w jego orędziu o stanie Unii Europejskiej, stanowi część reformy unijnych przepisów telekomunikacyjnych, obejmującej nowe środki służące zaspokojeniu coraz większych potrzeb Europejczyków w zakresie łączności, a także zwiększeniu konkurencyjności Europy.

"Inicjatywa WiFi4EU przyczyni się do urzeczywistnienia wizji zapewnienia do 2020 r. w głównych ośrodkach życia społecznego w każdej europejskiej wsi i w każdym europejskim mieście bezpłatnego bezprzewodowego dostępu do internetu." - powiedział Juncker.

"Celem strategii jednolitego rynku cyfrowego jest stworzenie w pełni połączonej Europy, w której każdy ma dostęp do sieci cyfrowych wysokiej jakości. Inicjatywa WiFi4EU przyniesie poprawę sieci połączeń, zwłaszcza tam, gdzie dostęp do internetu jest ograniczony. WiFi4EU to pierwszy krok we właściwym kierunku, jednak aby osiągnąć szybką łączność na całym terytorium UE, konieczna jest realizacja jeszcze wielu działań, obejmujących na przykład poprawę koordynacji zarządzania widmem w całej Europie i zapewnienie warunków zachęcających do inwestowania w sieci o dużej przepustowości, jakich potrzebuje Europa." - stwierdził Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za jednolity rynek cyfrowy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komisja Europejska wyda 120 mln euro na WiFi4EU, bezpłatne punkty dostępu do internetu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Twój nick
Komisja Europejska tak bardzo ekologiczna, że aż wspiera rozprzestrzenianie elektrosmogu.
odpowiedź