SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec administrowania KRRiTV?

Ograniczyć rolę KRRiTV

Rzecznik Praw Obywatelskich opowiada się za "gruntowną" nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, która pozbawiałaby KRRiT kompetencji administracyjnych, zapewniałaby jej zaś rolę strażnika wolności słowa.

"Rzecznik Praw Obywatelskich nie jest oczywiście kompetentny w proponowaniu szczegółowych rozwiązań, jednakże jest jego obowiązkiem zwrócenie uwagi na braki konstytucyjne istniejącego ustawodawstwa w zakresie radiofonii i telewizji" - napisał prof. Andrzej Zoll w liście do marszałka Sejmu Marka Borowskiego.

Według Zolla, brak stosownej inicjatywy "stawiałby na porządku dziennym wniosek o zbadanie przez Trybunał Konstytucyjny konstytucyjności istniejących unormowań".

Pisząc o konstytucyjnym usytuowaniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rzecznik zwraca uwagę, że analiza ustawy o radiofonii i telewizji prowadzi do "niepokojącego wniosku, iż KRRiT występuje w istocie zarazem w roli władzy prawodawczej, dysponując kompetencjami wydawania rozporządzeń, jak i władzy wykonawczej".

"Ponadto rządowy projekt nowelizacji ustawy nie tylko nie ogranicza pozakonstytucyjnych zadań KRRIT, ale je rozszerza, czyniąc Radę organem stricte administracyjnym" - pisze RPO.

"W tej sytuacji uważam, że pilne i celowe jest rozpoczęcie poważnych prac nad gruntowną nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, uwzględniającą różnorodność opinii zainteresowanych środowisk. Nowelizacja ta winna - moim zdaniem - zapewnić konstytucyjną rolę KRRiT - strażnika wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w radiofonii i telewizji - a także pozbawić KRRiT kompetencji o charakterze czysto administracyjnym, które winny być przekazane odpowiedniemu organowi władzy wykonawczej. Nowelizacja winna nadto właściwie określić status, zadania, strukturę i rolę mediów publicznych" - pisze Zoll do Borowskiego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec administrowania KRRiTV?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl